Zaspa-Młyniec Gdańsk

Redakcja

Redakcja

Data publikacji: 04.03.2020

Co warto wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Zaspa-Młyniec? Ile zajmuje dojazd do centrum? Jakie inwestycje powstają w tej części miasta? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.

Zaspa-Młyniec to jedna z najmniejszych pod względem powierzchni dzielnic Gdańska. Na jej terenie mieszczą się głównie bloki mieszkalne, przez co zagęszczenie ludności jest tam najwyższe w Gdańsku. Tuż przy granicy Zaspy-Młyniec w pobliży ulicy Franciszka Hynka powstały rodzinne ogródki działkowe. Mieszkańcy dzielnicy spędzają tam dużo czasu zwłaszcza latem, kiedy trwa sezon na grilla. Zimą ogródki są z kolei idealnym schronieniem dla ptaków zimujących w Polsce.

Chociaż na Zaspie-Młyniec pobudowano liczne bloki mieszkalne, jest tam zielono. Przy każdym budynku rosną wysokie drzewa i krzewy, co nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Zaspa Młyniec

domy Zaspa Młyniec

1. Informacje ogólne

Położenie Zaspy-Młyniec na mapie Gdańska

Zaspa-Młyniec jest jedną z 35 jednostek administracyjnych Gdańska. Leży w północnej części miasta i graniczy z sześcioma innymi dzielnicami. Od południa ze Strzyżą, od południowego zachodu z Oliwą, od zachodu z Przymorzem Małym, od północy z Zaspą-Rozstaje, od wschodu z Wrzeszczem Dolnym, natomiast od południowego wschodu z Wrzeszczem Górnym.

Położenie dzielnicy jest bardzo malownicze. Od plaży dzieli ją niespełna 4 kilometry. Zaspa-Młyniec zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię, bo jedynie 1,22 km². Niemniej jednak, ze względu na gęstą zabudowę, mieszka tam wiele rodzin.

Dzielnica dzieli się na dwie części:

 • Młyniec A - położenie po północno-zachodniej stronie al. Jana Pawła II – znajduje się tam kilka hipermarketów, a w tym Lewiatan i Biedronka. W zachodniej części dzielnicy funkcjonuje też kilka przedszkoli, szkoła podstawowa, liceum i biblioteka (Zaspa-Młyniec, ul. Pilotów 3). Zainteresowaniem mieszkańców Zaspy-Młyniec cieszy się tamtejszy Dom Kultury oraz centrum rozrywki typu escape room. Swoją siedzibę ma tam również Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa-Młyniec.

 • Młyniec B – położenie po południowo-wschodniej stronie al. Jana Pawła II – powstały tam liczne hipermarkety i inne punkty usługowo-handlowe, co znacznie zwiększyło komfort życia mieszkańców. Z myślą o osobach starszych, na wschodniej części dzielnicy założono Stowarzyszenie Domu Opieki Złota Jesień. Warto dodać, że mieści się tam dawny pas startowy, na terenie którego ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe.


Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Zaspie-Młyniec?

Zaspa-Młyniec zajmuje 1,22 km² i jest jedną z najmniejszych pod względem powierzchni jednostek administracyjnych Gdańska. Liczba mieszkańców dzielnicy wynosi 13 176 osób. Gęstość zaludnienia w Zaspie-Młyniec jest najwyższa w Gdańsku i wynosi 10 800 os/km². Mieszkania w dzielnicy cieszą się tak dużą popularnością, głównie ze względu na bliskość do morza i punktów handlowo-usługowych.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na Zaspie-Młyniec chętnie zamieszkują zarówno osoby będące singlami, jak i rodziny z dziećmi. Z myślą o najmłodszych, na terenie dzielnicy powstały liczne place zabaw. Bliskość terenów zielonych sprzyja również rodzinnym spacerom. Osoby, które rozwijają swoją karierę zawodową chętnie kupują tam mieszkania ze względu na panujący w okolicy spokój.

Zaspa-Młyniec to świetna lokalizacja dla młodych. W sąsiedniej dzielnicy Strzyży, mieści się kilka wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Wyższa Szkoła Bankowa, dzięki czemu studenci nie muszą tracić zbyt wiele czasu na dojazdy. Zachęcająca dla młodych jest także dobrze rozbudowana sieć komunikacji miejskiej.

Na Zaspie-Młyniec odnajdują się również seniorzy. W okolicy mieści się wiele przychodni i aptek, dzięki czemu osoby starsze szybko mogą dostać się do lekarza i wykupić niezbędne lekarstwa. Z myślą o seniorach, w dzielnicy prowadzony jest Dom Kultury, a także Stowarzyszenie Domu Opieki Złota Jesień.

Czy Zaspa-Młyniec w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy? Większość mieszkańców Zaspy-Młyniec jest zadowolona z panujących tam warunków. W okolicy mieści się mnóstwo punktów usługowo-handlowych, a na dodatek jest blisko do morza.

Jak się mieszka w dzielnicy rodzinom z dziećmi? Młodzi rodzice nie mogą narzekać. W okolicy funkcjonują żłobki, przedszkola i szkoły. W centrum dzielnicy mieści się przychodnia, więc w razie choroby, nie muszą dojeżdżać daleko do lekarza. Na terenie Zaspy-Młyniec działa także wiele aptek, co jest wygodne nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale i seniorów.

Planowany rozwój dzielnicy

Znaczna część środków przydzielanych przez Radę Miasta Gdańska przekazywana jest na inwestycje dzielnicowe. Mieszkańcy Zaspy-Młyniec nie mogą narzekać na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ ciągle są one modernizowane. Co roku remontowane są tam chodniki i wymieniana jest zniszczona nawierzchnia ulic. W ostatnich latach na terenie dzielnicy przybyło miejsc parkingowych, dzięki czemu tamtejsi mieszkańcy nie mają już kłopotów z parkowaniem.

Warto wspomnieć, że w Gdańsku funkcjonuje Budżet Obywatelski, w ramach którego co roku przeprowadzane są nowe inwestycje infrastrukturalne i rekreacyjne. Kwota budżetu dla projektów realizowanych na terenie Zaspy-Młyniec w 2020 roku ma wynosić ponad 400 000 zł. W Gdańsku obecnie działają również inne ciekawe programy. Jednym z nich jest termomodernizacja placówek szkolnych, do którego zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa nr 92.

Zaspa-Młyniec - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Zabudowa na Zaspie-Młyniec to głównie bloki mieszkalne, dlatego też mieści się tam niewiele zabytków. Mieszkańcy dzielnicy w wolny dzień mogą wybrać się jednak do Domu Kultury, gdzie organizowane są różne wydarzenia lub do Gdańskiego Archipelagu Kultury. Mieszkając w Gdańsku warto zobaczyć także tamtejszą Galerię Malarstwa Monumentalnego. Na terenie Zaspy-Młyniec powstały również ciekawe atrakcje dla młodych, a w tym centrum rozrywki Questrooms oraz skatepark.

Czy Zaspa-Młyniec to bezpieczna dzielnica?

Wiele osób poszukujących mieszkania zastanawia się czy Zaspa-Młyniec to bezpieczna dzielnica. Trzeba przyznać, że mieszkańcy czują się tam bardzo dobrze. Na terenie całego miasta działa monitoring, a wzdłuż większości ulic zamontowane jest oświetlenie. W związku z tym, mieszkańcy dzielnicy nie boją się wyjść z domu nawet po zmroku. W okolicy mieszka wielu seniorów i rodziny z dziećmi, co dodatkowo sprawia, że panuje tam spokojna atmosfera.

Atrakcje na Zaspie-Młyniec - oferta dla dzieci

Jak w dzielnicy prezentuje się oferta dla dzieci? Trzeba przyznać, że jest dość dobrze rozwinięta. Przede wszystkim, na terenie dzielnicy powstały liczne place zabaw dla dzieci. Najmłodsi mogą spędzić tam trochę czasu na świeżym powietrzu. Jednym z najchętniej odwiedzanych placów zabaw jest ten znajdujący się w pobliżu boiska Sahara. Zamontowano tam piaskownicę, zjeżdżalnię, huśtawki oraz drabinki do wspinaczki. W okolicy oczywiście mieści się też dużo zieleni.

Mieszkańcy dzielnicy mogą wybrać się ze swoimi dziećmi także do centrum rozrywki Loopy’s world. Na najmłodszych czekają tam trampoliny, zjeżdżalnie, tunele i inne ciekawe atrakcje. Co prawda centrum mieści się na terenie Strzyży, ale można dojechać tam w kilka minut. Co jeszcze oferuje najmłodszym Zaspa-Młyniec? Festyn z okazji dnia dziecka i liczne imprezy plenerowe.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa podróż z dzielnicy do centrum?

Zaspa-Młyniec nie graniczy bezpośrednio z dzielnicą Gdańsk-Śródmieście, więc na dojazd samochodem do centrum, przy umiarkowanym ruchu na drodze, trzeba przeznaczyć około 15 minut. Ze względu na dużą liczbę mieszkańców i turystów, w godzinach szczytu w mieście powstają spore korki. Rano i po południu dojazd do centrum może wydłużyć się nawet do 50 minut.

Wielu gdańszczan stara się żyć aktywnie i aby ominąć korki wybiera rower. Zwłaszcza kiedy jest ładna pogoda. Przy umiarkowanym tempie, rowerem do centrum można dojechać już w 30 minut.  Na terenie Zaspy-Młyniec i pozostałych części miasta istotną rolę odgrywa także komunikacja miejska. Autobusami i Szybką Koleją Miejską można poruszać się nie tylko w Gdańsku, ale po całym Trójmieście. Ze stacji SKM Gdańsk-Zaspa na stację Gdańsk-Główny można dojechać już w 10 minut.

Tramwaje na Zaspie-Młyniec

Na terenie Gdańska na stałe kursuje 11 linii tramwajowych. Długość sieci tramwajowej w mieście wynosi łącznie ponad 55 km. Tramwaje to główny środek transportu wielu gdańszczan. Można nimi swobodnie przemieszczać się między poszczególnymi dzielnicami miasta.

Tramwaje kursują oczywiście również na Zaspę-Młyniec. Najważniejsze linie tramwajowe w dzielnicy to:

 • Linia tramwajowa nr 2 - Łostowice Świętokrzyska – Oliwa,
 • Linia tramwajowa nr 4 - Łostowice Świętokrzyska – Jelitkowo (kursuje tylko w dni powszednie),
 • Linia tramwajowa nr 5 - Zaspa - Nowy Port Oliwska,
 • Linia tramwajowa nr 8 - Jelitkowo - Stogi Plaża.

Tuż przy granicy administracyjnej dzielnicy mieści się pętla tramwajowa Zaspa.

Autobusy na Zaspie-Młyniec

Oprócz tramwajów na Zaspę-Młyniec kursują autobusy. W całym Gdańsku funkcjonuje ponad 80 linii autobusowych, natomiast na terenie dzielnicy tylko kilka z nich. Autobusem bez problemu można dojechać do pozostałych części miasta, a w tym na najważniejsze dworce kolejowe. Turyści komunikacją miejską mogą dojechać także na plażę.

Najważniejsze autobusy miejskie w dzielnicy:

 • Linia autobusowa nr 127Jasień PKM - Oliwa PKP,
 • Linia autobusowa nr 158 – Stogi Plaża - Wrzeszcz PKP,
 • Linia autobusowa nr 227 - Chełm Cienista - Jelitkowo Pętla Tramwajowa.

Przystanki autobusowe na Zaspie Młyniec zlokalizowane są przy najważniejszych punktach usługowo handlowych, a także w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Najwięcej z nich mieści się przy ulicy Franciszka Hynka.  Jednym z najważniejszych przystanków autobusowych na terenie dzielnicy jest Zaspa SKM 01, który jest zlokalizowany niespełna 300 metrów od stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk-Zaspa.

Dworce/zajezdnie na Zaspie-Młyniec

Czy w dzielnicy są jakieś ważne dworce? Jak już wspomnieliśmy, Zaspa-Młyniec to jedna z najmniejszych jednostek administracyjnych Gdańska, w związku z czym mieści się tam stosunkowo niewiele przystanków. Stacje i zajezdnie mieszczą się jednak w pobliskich dzielnicach, więc okoliczni mieszkańcy nie powinni mieć kłopotów z dojazdem do centrum czy też na plażę.

Tuż przy granicy ze Strzyżą, znajduje się stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk-Zaspa. Można dojechać z niej bezpośrednio na stację Gdańsk-Główny, co nie powinno zająć więcej niż 10-12 minut. Podróż SKM-ką to właściwie najszybszy sposób na dotarcie do centrum miasta. Zwłaszcza w godzinach szczytu.

Zaspa-Młyniec – ścieżki rowerowe

Gdańsk to miasto bardzo przyjazne rowerzystom, co jest zauważalne w każdej dzielnicy. Ścieżki rowerowe na Zaspie-Młyniec biegną wzdłuż ul. Franciszka Hynka oraz al. Jana Pawła II.

Wzdłuż alei Rzeczypospolitej mieści się z kolei ciąg pieszo-rowerowy, na którym rowerzyści muszą zwracać uwagę na pieszych. Z racji tego, że droga jest dość szeroka nie stanowi to jednak większego problemu. Tuż przy granicy z Zaspą-Rozstaje, przy alei Rzeczypospolitej wybudowano stację rowerów miejskich, z których mogą korzystać posiadacze abonamentów.

Komunikacja na Zaspie-Młyniec – główne ulice

Młyniec Zaspa jest dobrze rozwinięta pod względem komunikacyjnym, więc mieszkańcy dzielnicy nie mają kłopotów z dojazdem do pracy czy na zakupy. Dzięki rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, gdańszczanie swobodnie mogą przemieszczać się między poszczególnymi częściami miasta. Szybkim przejazdom sprzyja także infrastruktura drogowa.

Najważniejsze ulice na Zaspie-Młyniec to:

 • Aleja Jana Pawła II, która biegnie przez centrum dzielnicy. Na południe prowadzi w stronę Strzyży, natomiast na północ w stronę Zaspy-Rozstaje;
 • Ulica Franciszka Hynka – obiega dzielnicę aż z trzech stron i miejscami wyznacza jej granicę  m.in. z Wrzeszczem i Strzyżą. Droga jest częścią Trasy Słowackiego, która łączy port morski z portem lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy;
 • Aleja Rzeczypospolitej – stanowi granicę z Zaspą-Rozstaje. Można dojechać nią m.in. do Przymorza. Wzdłuż drogi biegną tory tramwajowe.

Komunikacja na Zaspie-Młyniec – inwestycje drogowe

W najbliższych latach władze miasta nie planują budowy nowych obwodnic ani dróg ekspresowych, które miałyby przebiegać przez dzielnicę. Większość inwestycji drogowych obejmuje modernizację starych ulic i elementów małej architektury.

Ocena redakcji

Zaspa-Młyniec to mała dzielnica, dlatego też jej mieszkańcy często poruszają się pieszo lub rowerami. Bez wątpienia sprzyja temu wysokie bezpieczeństwo na drogach. Z myślą o rowerzystach, wzdłuż najważniejszych ulic pobudowano ścieżki rowerowe, a także ciągi pieszo-rowerowe.

Okolicznym mieszkańcom służy dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Na Zaspę kursują autobusy, tramwaje i pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Mieszkańcy dzielnicy szczególnie chętnie korzystają z przejazdów SKM. Głównie z uwagi na możliwość ominięcia korków. Pociągiem do centrum można dojechać już w 10 minut i to nawet w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy czas przejazdu samochodem zajmuje około 45 minut.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Zaspie-Młyniec

Mieszkania na Zaspie-Młyniec cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Mimo, że to mała dzielnica, powstały tam liczne żłobki i przedszkola. Oczywiście wśród nich są zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Co istotne, wiele żłobków i przedszkoli działa także na terenie sąsiednich dzielnic. Najpopularniejszą placówką publiczną jest Żłobek nr 18.

Z kolei spośród placówek niepublicznych dużym zainteresowaniem cieszą się:

 • Żłobek Pierwszy Krok,
 • Klub Wesołego Smyka,
 • Niepubliczny Żłobek i Przedszkole MegaMocni Zaspa.

Na Zaspie otworzono kilka przedszkoli, gdzie na starsze dzieci czekają ciekawe zajęcia. Wśród nich język angielski i rytmika, którą maluchy lubią najbardziej. Zdaniem rodziców największą zaletą pobliskich palcówek jest miła atmosfera i doświadczeni nauczyciele. Najlepiej ocenianie przedszkola w okolicy to:

 • Przedszkole nr 63,
 • Przedszkole nr 66 (anglojęzyczne),
 • Przedszkole 86.

Szkoły podstawowe: edukacja na Zaspie-Młyniec

Oferta edukacyjna na Zaspie-Młyniec jest dość szeroka. Oprócz żłobków i przedszkoli na terenie dzielnicy znajdują się szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Najczęściej wybieraną podstawówką w okolicy jest Szkoła Podstawowa nr 92 im. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Przynależy do niej duże boisko do koszykówki oraz boisko do piłki ręcznej. Tuż przy szkole znajduje się także plac zabaw.

Mieszkańcy Zaspy-Młyniec mogą zapisać swoje dzieci do podstawówki niepublicznej. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza ma świetne opinie, więc chętnych nie brakuje. Placówka kładzie duży nacisk na wszechstronny rozwój dziecka, dlatego też prowadzone są tam ciekawe zajęcia dodatkowe, a w tym zumba, judo czy szachy.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Zaspie-Młyniec?

Wielu młodych rodziców zastanawia się czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola działającego na terenie dzielnicy. Zaspa-Młyniec ma dużą liczbę mieszkańców, ale działa tam wiele placówek, więc nie powinno być z tym problemu. Warto jednak zgłosić dziecko do żłobka czy przedszkola odpowiednio wcześnie, aby nie przegapić terminu rekrutacji.

Rodzice starszych dzieci często analizują z kolei czy łatwo dostać się do podstawówki. Biorąc pod uwagę, że na terenie dzielnicy działają tylko dwie szkoły podstawowe, a jedna z nich jest prywatna, może to być pewien problem. Niemniej jednak, wiele placówek edukacyjnych powstało w sąsiednich dzielnicach, gdzie można dojechać w kilka minut samochodem, a nawet rowerem.

Licea i technika na Zaspie-Młyniec: szkoły średnie dzielnicy

Czy na Zaspie-Młyniec istnieją jakieś licea i technika? Najpopularniejszą szkołą ponadpodstawową w okolicy jest Liceum Ogólnokształcące nr XV im. Zjednoczonej Europy. Utworzone są tam klasy o profilach: matematycznym, humanistycznym z edukacją filmową, lingwistycznym, geograficzno-matematycznym, biologiczno-chemicznym i dwujęzycznym.

Warto dodać, że tuż za granicami Zaspy-Młyniec, a dokładniej we Wrzeszczu znajduje się X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gdańsku. Łatwo można dojechać tam komunikacją miejską.

Popularne szkoły na Zaspie-Młyniec

Wśród żłobków i przedszkoli, dużym zainteresowaniem cieszy się Żłobek nr 18 oraz Przedszkole nr 66. Dzieci mogą liczyć tam na przyjazną opiekę oraz dostęp do ciekawych zajęć dodatkowych.

W Gdańsku bardzo popularne stały się szkoły prywatne. Jedną z najchętniej wybieranych podstawówek wśród młodych mieszkańców miasta jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza. Wśród placówek działających w okolicy wysoki poziom nauczania reprezentują zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne. Popularne szkoły prywatne oferują jednak o wiele więcej zajęć dodatkowych, co przekłada się na wszechstronny rozwój dziecka.

Czy w dzielnicy znajdują się jakieś uczelnie i szkoły policealne? Na terenie Zaspy-Młyniec nie ma żadnego wydziału Uniwersytetu Gdańskiego, ani szkoły wyższej. Niemniej jednak, wiele placówek tego typu mieści się w sąsiedniej dzielnicy, a dokładniej na Strzyży. Mieszkańcy Zaspy-Młyniec mają blisko do uniwersytetu, a także do Wyższej Szkoły Bankowej.

Ocena redakcji

Na Zaspie-Młyniec funkcjonuje wiele placówek edukacyjnych. W każdym przedszkolu i szkole prowadzonych jest kilka grup, dlatego też rodzice nie powinni martwić się, że nie znajdą tam miejsca dla swojego dziecka. Na terenie Zaspy-Młyniec działa tylko jedno liceum. Niemniej jednak, ze względu na łatwy dojazd do sąsiednich dzielnic, nie stanowi to większego problemu.

Podobnie sprawa ma się ze szkołami wyższymi. Biorąc pod uwagę, że już wkrótce na terenie dawnego pasa startowego ma powstać nowe osiedle, liczba mieszkańców dzielnicy będzie rosła. Aby uniknąć problemu przepełnienia szkół, miasto zawczasu powinno pomyśleć o otworzeniu kolejnych placówek.

4. Jak się mieszka na Zaspie-Młyniec? Parki i rekreacja w dzielnicy

Gdańsk Zaspa-Młyniec to bardzo zielona okolica. Pośród bloków znajduje się tam wiele nasadzeń, a w tym niskie krzewy ozdobne i wyższe drzewa, które latem dają cień. Co prawda w granicach Zaspy-Młyniec nie ma dużych parków, ale na spacer z dziećmi można wybrać się w okolice powstałych tam ogródków działkowych. To świetnie miejsce także na jogging i relaks. W końcu wiele osób uważa, że zieleń działa uspokajająco.

Większe parki mieszczą się na terenie sąsiednich dzielnic. Tuż za granicami Zaspy-Młyniec, na Zaspie-Rozstaje znajduje się Park im. Jana Pawła II, gdzie okoliczni mieszkańcy często chadzają z psami. Dzielnica to idealne miejsce do zamieszkania dla osób aktywnych. Powstały tam boiska do piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej, siłownie zewnętrzne, a także basen.

5. Gastronomia i kultura

Na terenie Zaspy-Młyniec działają liczne restauracje, przez co okoliczni mieszkańcy wcale nie muszą jechać do centrum, żeby dobrze zjeść. Która z nich jest dobra? Restauracja U Seniora to jedno z tych miejsc, które cieszy się najlepszą opinią. Serwuje się tam tradycyjną kuchnię polską.

Gdzie zjeść w dzielnicy i do tego napić się dobrego wina? Najlepszym miejscem na kolację w okolicy jest Moja Gruzja. Lokal ma świetne opinie i uznawany jest za jeden z najsmaczniejszych w całym mieście.

Chociaż centrum kultury Gdańska mieści się w Śródmieściu, na Zaspie-Młyniec nie brakuje miejsc kulturalno-rozrywkowych. Na terenie dzielnicy mieści się biblioteka, a także Dom Kultury (Młyniec-Zaspa, ul. Pilotów 3). Niektórzy mieszkańcy chcieliby, aby na terenie dzielnicy powstało kino lub teatr. Nie ma tam również żadnego muzeum. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wiele takich miejsc działa w centrum, gdzie można dojechać już w kilkanaście minut.

Poza tym, na Zaspie-Młyniec powstała filia Gdańskiego Archipelagu Kultury, który realizuje projekty takie jak Kino w Blokowisku, Muzyka w Blokowisku i Teatr w Blokowisku. W dzielnicy działa również galeria sztuki, która składa się z 59 wielkoformatowych murali na ścianach szczytowych bloków mieszkalnych oraz kilkunastu aranżacji wejść do klatek.

6. Zdrowie na Zaspie-Młyniec

Ponieważ jakość powietrza na Zaspie-Młyniec utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie, mieszkańcy dzielnicy nie narzekają na smog. Wielu z nich stara się żyć w zgodzie z naturą, dlatego też zamiast wody mineralnej pija kranową. W całym Gdańsku kranówka jest bardzo czysta, więc nawet nie ma potrzeby jej filtrowania.

Czy w okolicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne? Najwięcej placówek medycznych funkcjonuje na Zaspie-Rozstaje oraz we Wrzeszczu. Na terenie samej dzielnicy działa Pomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Prenatalnej, Centrum medyczne POL-MED oraz apteki.

7. Zaspa-Młyniec sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Zaspa-Młyniec (Gdańsk) pod względem oferty handlowo-usługowej jest średnio rozwinięta. Mieszczą się tam tylko mniejsze sklepy i supermarkety. Trzeba jednak przyznać, że jest ich tam naprawdę wiele. Najpopularniejsze z nich to Lidl, Żabka, Lewiatan i Biedronka. Hipermarkety i galeria handlowa znajdują się na Zaspie-Rozstaje dzięki czemu okoliczni mieszkańcy nie mają kłopotów z dojazdem na większe zakupy.

Zdaniem mieszkańców w dzielnicy brakuje targowiska. Najbliższy rynek ze świeżymi owocami i warzywami znajduje się we Wrzeszczu, gdzie żeby dojechać komunikacją miejską trzeba poświęcić przynajmniej 20 minut.

8. Wady i zalety mieszkania na Zaspa-Młyniec

Zalety:

 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • szeroka oferta edukacyjna,
 • bliskość do najważniejszych punktów usługowo-handlowych.

Wady:

 • korki w godzinach szczytu,
 • brak wybiegu dla psów,
 • stosunkowo wysoki czynsz.

Czy dzielnica Zaspa-Młyniec jest przyjazna dla zwierząt?

Wielu mieszkańców Zaspy-Młyniec posiada zwierzęta. W okolicy jest wiele miejsc, gdzie można wyjść z psem na spacer. Poza tym, tuż za granicami dzielnicy znajduje się duży Park im. Jana Pawła II, gdzie wybudowano specjalny wybieg dla psów. Ponieważ teren jest ogrodzony, czworonogi mogą tam biegać bez smyczy.

Mieszkając w Gdańsku, psa można wziąć ze sobą nie tylko do parku, ale także w wiele innych miejsc. Na terenie całego miasta działają restauracje, w których zwierzęta są mile widziane. Specjalnie dla nich przygotowane są m.in. miski z wodą. Co istotne, w dzielnicy funkcjonuje też gabinet weterynaryjny.

9. O tym się mówi na Zaspie-Młyniec

W ostatnim czasie dużo mówi się o systemie roweru metropolitarnego MEVO. Jego dotychczasowy operator nie wywiązał się z umowy. Jakie są tego skutki? Na terenie całego Trójmiasta nie można wypożyczyć roweru, jednak jak przekonują władze Gdańska, Gdyni i Sopotu, tylko tymczasowo. Prawdopodobnie w ciągu kolejnych kilku miesięcy uda się reaktywować system. Znani są już nawet potencjalni operatorzy.

Mieszkańcy Zaspy-Młyniec i innych dzielnic nie kryją swojego niezadowolenia w tej sprawie. Rower stanowi dla nich ważny środek transportu zwłaszcza w sezonie, kiedy na terenie miasta tworzą się jeszcze większe korki niż zazwyczaj. Brak możliwości wypożyczenia sprzętu jest sporym problemem. Miejmy jednak nadzieję, że tymczasowym.

Ostatnio dużo mówiło się również o zabudowie dawnego pasa startowego. Wielu mieszkańców wyrażało sprzeciw w tej sprawie. Ostatecznie podjęto decyzję o przygotowaniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Ma on jednak zostać sporządzony w taki sposób, aby nowe inwestycje uzupełniały istniejącą zabudowę i były z nią w pełni harmonijne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: