Chełm Gdańsk

Redakcja

Redakcja

02.03.2020

Jakie są atrakcje i co może zaoferować mieszkańcom gdańska dzielnica Chełm? Kto powinien tam zamieszkać? Sprawdź na GetHome.

Gdańsk podzielony jest aż na 35 dzielnic. Jedną z nich jest Chełm, zwany historycznie Nową Górką. To jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic, która charakteryzuje się dość niewielką powierzchnią. Znajduje się niemal w samym centrum miasta, dlatego jest tak bardzo popularna wśród mieszkańców. Jej obecny kształt powstał niedawno, bo w 2018 roku uchwałą Rady Miasta.

Niestety dzielnica nie dysponuje dużą ilością miejsca na rozbudowę, stąd i niewiele jest w ofercie mieszkań z rynku pierwotnego. Ceny oscylują w granicach 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wiele zależy jeszcze od bliskości centrum. Im inwestycja znajduje się bliżej ścisłego środka miasta, tym i ceny są wyższe. Na wybudowanym już osiedlu Kazimierz trzeba zapłacić prawie 7 tysięcy za metr kwadratowy.

Dzielnica ma bardzo bogatą historię, a obecnie działająca infrastruktura działa dość prężnie. Mieszkańcy znajdą tu wszystko, co niezbędne do życia. Bliskość gdańskiego Śródmieścia sprawia, że zawsze można tam się udać w pogoni za rozrywką czy kulturą. Stąd też bardzo popularne są tu mieszkania na sprzedaż w Gdańsku. Chełm jest małą dzielnicą, ale z pewnością potrafi być atrakcyjny.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Chełmdomy Chełm

1. Informacje ogólne

Chełm - położenie na mapie Gdańska

Chełm jest jedną z południowych dzielnic Gdańska. Graniczy z pięcioma innymi dzielnicami:

Chełm ma powierzchnię jedynie 3,89 km2. Nie jest to najmniejsza dzielnica położona w Gdańsku, ale jedna z mniejszych. Nieformalnie dzielnica jest podzielona na Stary Chełm, który został wybudowany w latach 40. XX wieku oraz Nowy Chełm, gdzie dominuje zabudowa z wielkiej płyty. Wcześniej w jego granice wchodziły inne osiedla mieszkaniowe, ale obecnie znajdują się na terytorium Oruni.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Chełmie?

W 2018 roku liczba ludności Chełma wynosiła 32 242. Daje to zagęszczenie ludności wynoszące 8.288 os/km2. Według statystyk prowadzonych przez Urząd Miasta, to właśnie na Chełmie mieszka najwięcej Gdańszczan. Nie można jednak ocenić, jak zmienia się liczba mieszkańców dzielnicy na przestrzeni lat, gdyż jej obecny kształt wyklarował się bardzo niedawno. Struktura demograficzna mieszkańców Chełma w 2018 roku to: kobiety – 53% a mężczyźni – 47%.

Procentowy udział mieszkańców w zależności od wieku, prezentuje się następująco:

 • 19% - osoby od 0 do 17 lat,
 • 53% - osoby od 18 do 59 lat,
 • 7% - osoby od 60 do 64 lat,
 • 21% - osoby 65+.

Chełm w większości jest zamieszkany przez osoby pracujące, jednak jest to dość popularna dzielnica wśród seniorów. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią aż 28% całkowitej liczby mieszkańców.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Chełm w większości jest zamieszkały przez osoby pracujące. Rodziny z dziećmi powinny być zadowolone z bogatej oferty rozrywkowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość nieruchomości to mieszkania w blokach i kamienicach o dość ograniczonej powierzchni. Są one raczej wybierane przez rodziny posiadające maksymalnie jedno dziecko lub przez singli.

Nie bez znaczenia jest także dość ograniczona oferta edukacyjna – szczególnie nieprzychylnie prezentuje się liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. Rodzice, którzy nie wyobrażają sobie nie skorzystać z tego typu usług w pobliżu własnego domu, nie powinni wybierać Chełma.

Studenci powinni być w większości zadowoleni z mieszkania na Chełmie. Gdańsk to jedno z bardzo prężnie rozwijających się miast studenckich. Stąd blisko jest do większości szkół wyższych w mieście – przede wszystkim do Gdańskiej Szkoły Wyższej czy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Studenci więc zamieszkują dzielnicę dość licznie, jednak ponieważ bardzo rzadko są meldowani na pobyt stały pod danym adresem, nie są wliczani do wyżej wymienionych statystyk.

Na Chełmie mieszka za to bardzo liczna grupa seniorów. Osoby na emeryturze stanowią ponad 20% wszystkich mieszkańców dzielnicy. Wpływ na to ma bardzo dobra infrastruktura miejska, która nie wymaga posiadania samochodu, bliskość placówek medycznych i centrów medycznych czy bogata oferta sklepów tuż pod domem.

Nic dziwnego, że seniorzy bardzo często wybierają Chełm i przeprowadzają się tu na jesień swojego życia. Warto wiedzieć, że także Urząd Miejski w Gdańsku ma na Chełmie dwa oddziały do obsługi mieszkańców. Daje to możliwość zaoszczędzenia czasu, co jest ważne dla seniorów.

Czy Chełm to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w tej dzielnicy? Dość spokojnie. Dominują tu zamknięte osiedla i blokowiska z wielkiej płyty. Niewiele jest miejsc, które mogłyby zakłócać ciszę nocną – stąd i takie zainteresowanie dzielnicą przez seniorów. Zdarzają się tu miejsca, gdzie możemy czuć się niekomfortowo, wychodząc po zmroku – jednak nie ma ich tu więcej niż w innych dzielnicach czy miastach.

Z pewnością wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Dawniej Chełm był uznawany za mało przyjazny, a wręcz niebezpieczny do mieszkania. Sytuacja uległa zmianie po wejściu w życie nowego podziału administracyjnego, a także za sprawą migracji ludności. Dzisiaj Chełm jest miejscem, gdzie spokojnie mogą zamieszkać rodziny z dziećmi i seniorzy.

Planowany rozwój dzielnicy

Dzielnica stale się rozwija. Dużo emocji wywołuje plan budowy trasy tramwajowej Nowa Warszawska. Niestety, z powodów finansowych, inwestycję trzeba było podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmować ma skrzyżowanie al. Havla z ul. Łódzką. Drugi etap to połączenie ul. Łódzkiej z al. Pawła Adamowicza. To bardzo ważna inwestycja, która ma znacząco skrócić czas dojazdu z południowych dzielnic – w tym także z Chełma – do centrum.

Obecnie toczą się też rozmowy dotyczące zagospodarowania terenu wokół placu pod Neptunem. Rewitalizacja ma przywrócić temu miejscu blask. Do wglądu udostępniono także projekt planu miejscowego rejonu ulic Nieborowskiej i Rogalińskiej.

Wkrótce mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Kończą się prace związane z rozbiórką wiaduktu przy Trakcie św. Wojciecha. Oznacza to koniec problemów z funkcjonowaniem trakcji kolejowej, która na noc musiała być wyłączana. Przy wiadukcie Biskupia Górka budowany jest także parking kubaturowy, który ma ułatwić życie mieszkańcom.

Chełm - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Chełm niestety jest pozbawiony atrakcji w postaci zabytków i ciekawych miejsc architektonicznych, czy historycznych. Możemy odwiedzić Kościół pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej i Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. Oba budynki są jednak stosunkowo nowe. Z pewnością jednak trzeba zdecydować się na spacer po dawnym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Cmentarnej 6. Niedaleko granicy, ale już poza dzielnicą znajdują się także Wieża Widokowa Kozacza Góra, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Bastion św. Gertrudy i Bastion Żubr.

Czy Chełm to bezpieczna dzielnica?

Czy Chełm to bezpieczna dzielnica? Z powodu podziału dzielnic, które miało miejsce w 2018 roku, nie zostały jeszcze przedstawione żadne statystyki nawiązujące tylko do obecnego obszaru Chełma. Połączone dzielnice – razem z Orunią Górną-Gdańskiem Południe – w 2016 roku były stosunkowo bezpieczne.

Czy Chełm to bezpieczna dzielnica obecnie? Okazuje się, że tak. Mieszkańcy nie narzekają na poziom bezpieczeństwa, a jeżeli już pojawiają się zgłoszenia, to dotyczą nieprawidłowego parkowania, czy też zakłócania ciszy nocnej. Zdarzają się również przekroczenia prędkości przez kierowców. To właśnie powyższe aspekty są najczęściej wymieniane przez mieszkańców jako te, które wymagają poprawy.

Atrakcje Chełma: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Chełmie jest całkiem bogata. Pociechę możemy zabrać do jednego z kilku placów zabaw dla dzieci. Dobre oceny od rodziców zyskują takie miejsca jak:

 • plac zabaw przy ul. Ptasiej 30,
 • miejsce niedaleko boiska OsiR,
 • plac zabaw dla dzieci niedaleko Ujeściska.

W zimie z pewnością atrakcyjną alternatywą okażą się zamknięte sale zabaw. Na Chełmie tego typu usługi świadczą: Euro Lider Plac Zabaw przy ul. Cienistej 30 czy PARTY-LAND przy Fieldorfa 2. Małym miłośnikom aktywności fizycznej możemy polecić szkołę sztuk walki – Aikido dla Dzieci i Dorosłych Gdańsk Chełm przy ul. Chałubińskiego 13. Znajdziemy tu też pływalnię oferującą naukę pływania specjalnie dla najmłodszych.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Chełmie

Chełm jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta – zarówno dzięki tramwajom, jak i autobusom. Nie bez znaczenia jest także dynamiczny rozwój infrastruktury miejskiej pod tym kątem. Rada Miasta zdaje sobie sprawę, jak ważny dla mieszkańców jest szybki i bezproblemowy dojazd, stąd też wiele inwestycji komunikacyjnych w dzielnicy.

Ile trwa dojazd z Chełma do centrum?

Chełm jest dzielnicą położoną w niewielkim oddaleniu od centrum - to jedynie nieco ponad 4 kilometry. Dojazd samochodem poza godzinami szczytu zajmuje około 10 minut. Jednak im bliżej godziny 16, trzeba się już przygotować na 20 minut jazdy. To nadal stosunkowo niewiele, a korki napotkamy praktycznie tylko w Śródmieściu.

Co ciekawe, w godzinach szczytu nieco szybciej przemieścimy się ze Śródmieścia do Chełma transportem publicznym czy rowerem. Różnice nie są bardzo duże, ale latem może być to ciekawa alternatywa dla samochodów.

Tramwaje w Chełmie

W Gdańsku nie ma wielu linii tramwajowych, ale bardzo wiele z nich znajdziemy na Chełmie. Najważniejsze tramwaje kursujące przez dzielnicę to:

 • 2 – z Oliwy do Łostowic Świętokrzyskiej,
 • 3 – z Brzeźna do Chełma Witosa,
 • 4 – z Jelitkowa do Łostowic Świętokrzyskiej,
 • 7 – z Zajezdni Nowy Port do Łostowic Świętokrzyskiej.

Można śmiało powiedzieć, że połowa wszystkich linii tramwajowych przebiega przez Chełm, dzięki czemu komunikacja publiczna działa tu wyśmienicie.

Autobusy w Chełmie

Główny ruch w Gdańsku odbywa się jednak za pomocą autobusów. W mieście kursuje ich prawie 200. W Chełmie najbardziej kluczowe są linie:

 • N4 – z Jelitkowa do Jaworzniaków,
 • 108 - z Chełma Witosa do Zaroślaka,
 • 118 – z Jana z Kolna do Jeleniogórskiej,
 • 227 – z Jelitkowa do Chełma Cienistej.

Najbardziej oblegane przystanki autobusowe to z kolei z pewnością: Osiedle Jary, Grabowskiego i Worcella.

Dworce/zajezdnie

W Chełmie znajduje się jeden dworzec autobusowy – Witosa 03. Nie ma tu żadnych dworców kolejowych. Przez dzielnicę przebiega tylko kilkaset metrów torów na samym obrzeżu. Jest jednak blisko do dworca w Śródmieściu, przez co brak komunikacji kolejowej nie jest tak odczuwalny. Jest tu także pętla tramwajowa przy al. Sikorskiego. Nie stanowi ona jednak zajezdni.

Chełm - ścieżki rowerowe

Gdańsk szczyci się bardzo rozwiniętą infrastrukturą ścieżek rowerowych – szczególnie w centrum. A jak przedstawia się pod tym kątem Chełm? Od Śródmieścia biegnie trasa dla miłośników jednośladów przez sam środek dzielnicy – od ul. Cienistej, przez al. Witosa po al. Havla. W kilku miejscach ścieżka rowerowa rozgałęzia się i umożliwia dojazd w bardziej odległe zakamarki osiedli – w ul. Świętokrzyską, Wilanowską i Zamiejską. Możemy więc śmiało powiedzieć, że infrastruktura dla bicykli jest tu całkiem dobrze rozwinięta.

Komunikacja w Chełmie - główne ulice

Granice dzielnicy biegną wzdłuż jej głównych ulic: al. Armii Krajowej, zwanej potocznie trasą WZ, al. Vaclava Havla i drogi krajowej DW221. Z pewnością główną ulicą jest także ulica Cienista, która na wysokości pętli tramwajowej przekształca się w al. Wincentego Witosa. Z Orunią z kolei łączy nas ul. Zamiejska. Pozostałe drogi to mniejsze uliczki.

Komunikacja w Chełmie – inwestycje drogowe

Obecnie prowadzony jest przetarg na budowę trasy tramwajowej, która w pierwszym etapie ma łączyć al. Havla z ul. Łódzką. Choć nie wybrano jeszcze realizatora, to mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rezultaty. Mają one znacząco przyspieszyć poruszanie się po dzielnicy i przemieszczanie się po całym mieście.

Zmiany mają też czekać samą al. Havla. Ma się tu pojawić drugi prawoskręt w kierunku centrum. Trwają rozmowy dotyczące wydzielenia buspasa w tamtym rejonie miasta. Dzięki temu wyjazd z południowych dzielnic Gdańska ma być szybszy – zarówno dla samochodów, jak i autobusów.


Ocena redakcji

Komunikacja na Chełmie jest bardzo dobra. Trzeba wziąć pod uwagę także, że jest to stosunkowo niewielka dzielnica. Brak dostępu do dworców kolejowych czy niewielka liczba linii autobusowych nie jest tu minusem. Bardzo szybko możemy przedostać się do wybranego punktu w mieście, a bliska odległość do Śródmieścia wynagradza nam bardzo wiele.

3. Edukacja na Chełmie

Żłobki i przedszkola na Chełmie

Na terenie Chełma znajdują się dwa żłobki publiczne, które należą do tzw. Gdańskiego Zespołu Żłobków. Mowa tu o placówce nr 3 – Złota Rybka i Bursztynek (żłobek nr 11). Łącznie zapewniają około 192 miejsca dla dzieci do 3. roku życia. Warto jednak pamiętać, że w dzielnicy funkcjonują także placówki w pełni prywatne, takie jak:

 • Żłobek Jak U Babci przy ul. Dąbrówki,
 • Niepubliczny Żłobek i Przedszkole MegaMocni Chełm przy ul. Cieszyńskiego.

Podobnie wygląda sytuacja z przedszkolami. Przy ul. Chałubińskiego funkcjonują aż dwie z publicznych placówek: nr 85 – oferujące około 175 miejsc i przedszkole nr 76 – oferujące około 120 miejsc. Przedszkoli niepublicznych w dzielnicy funkcjonuje aż osiem. To dość sporo, jak na tak mały obszar. Zapewniają one około 400 dodatkowych miejsc.

Szkoły podstawowe: edukacja w Chełmie

Szkół podstawowych w Chełmie jest całkiem sporo. Znajdziemy tu trzy podstawówki publiczne oznaczone numerami: 8, 47 i 56. Dodatkowo rodzice mają do wyboru:

 • Morską Szkołę Podstawową w Gdańsku,
 • Szkołę Podstawową Montesorri,
 • Gdańską Szkołę Podstawową,
 • Szkołę Podstawową Niepubliczną Dwujęzyczną przy ul. Worcella.

W szkołach publicznych miejsce znajdzie około 1800 dzieci. Prywatne placówki oferują około tysiąca dodatkowych miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Chełmie?

Czy łatwo się dostać do żłobka na Chełmie? Dzielnica według danych statystycznych potrzebuje około 1100 miejsc dla dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 3. roku życia. Tymczasem wszystkie placówki – publiczne i prywatne – gwarantują ich około 300. To stanowczo za mało jak na potrzeby dzielnicy. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja z przedszkolami. Potrzebnych jest około 1500 miejsc dla wszystkich dzieci w przedziale wiekowym od 3. do 7. roku życia. Chełm dysponuje około 700 miejscami we wszystkich przedszkolach. Niestety, w publicznych placówkach znajdziemy jedynie 295 miejsc.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Tutaj sytuacja wygląda już całkiem dobrze. Dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i mieszkających na Chełmie jest około 2900. W publicznych szkołach miejsce znajdzie 1800 z nich, a pozostały tysiąc może skorzystać z oferty szkół prywatnych. Nie znajdziemy tu jednak miejsca na przyjmowanie dzieci i młodzieży spoza rejonu.

Licea i technika na Chełmie: szkoły średnie dzielnicy

Na Chełmie znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr VII i niepubliczna placówka – Gdańskie Liceum Ogólnokształcące. W pierwszej z nich może uczyć się ponad 700 uczniów. W drugiej – nieco ponad 400. LO nr VII nie osiąga jednak świetnych wyników. W rankingu liceów Perspektywy 2020 osiągnęło jedynie 55 miejsce wśród wszystkich szkół w województwie pomorskim. W dzielnicy nie ma techników.

Popularne szkoły w Chełmie

Bardzo popularną szkołą jest prywatna podstawówka Montesorri, która wyróżnia się nietypowym programem nauczania i indywidualnym podejściem do ucznia. Dobre noty osiąga także Gdańska Szkoła Podstawowa, która działa na prawie szkoły publicznej, choć nią nie jest. Wśród publicznych placówek żadna nie wyróżnia się renomą i popularnością.

Ocena redakcji

Na Chełmie dużym problemem jest brak miejsc w żłobkach i niewystarczająca ich ilość w przedszkolach. Nie każdego rodzica stać na posyłanie swojej pociechy do prywatnej placówki. Nie ma natomiast problemu z dostaniem się do podstawówki i liceum, choć jest to jedyna zaleta edukacji tego szczebla. 


4. Jak się mieszka na Chełmie. Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Chełmie, niestety nie ma zbyt wielu parków i miejsc zielonych, gdzie można by odpocząć po ciężkim dniu pracy. Wpływ na to ma z pewnością bliska odległość do centrum i popularność działek w tym rejonie. Przy ul. Madalińskiego znajduje się otoczone zielenią boisko wielofunkcyjne i wybieg dla psów. Można się tam zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, ale nie można nazwać tego miejsca parkiem.

Poza tym przy al. Witosa 11A znajduje się boisko OsiR – tam też do dyspozycji mamy bardzo duży plac zabaw dla dzieci. Choć dzielnica jest stosunkowo niewielka, mieszkańcy mają do dyspozycji aż trzy baseny:

 • Pływalnia Chełm w Gdańsku,
 • Argonaut,
 • Pływak.

Miłośnicy aktywności fizycznej powinni być mile zaskoczeni liczbą zewnętrznych siłowni na Chełmie. Znajdują się one przy ulicach:

 • Madalińskiego,
 • Platynowej,
 • Ptasiej.

Kiedy na dworze jest nieprzyjemnie, warto skorzystać z oferty siłowni zamkniętych i klubów fitness. Dobre noty otrzymują All Time Fitness przy ul. Fieldorfa 2 i Aquarius Fitness&Wellness przy ul. Noskowskiego 17. Warto odwiedzić także Zdrofit w Gdańsku.

Chełm może się pochwalić bardzo atrakcyjną ofertą obiektów sportowych, ale nie tylko. Koniecznie trzeba chociaż raz zawitać do DSTeam Strzelnica w Gdańsku. Na Chełmie znajduje się również DigitaO.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Dobrych restauracji tu nie brakuje, choć zdecydowanie przeważają lokale serwujące kuchnię polską. Z ciekawych propozycji miejsc, gdzie można udać się całą rodziną, warto wymienić:

 • restaurację Bazylia z kuchnią włoską,
 • Asia Tuan Anh z kuchnią azjatycką,
 • pizzerię Salsa z kuchnią włoską,
 • pierogarnię Babcine Smaki z kuchnią polską,
 • ChoNoTu z kuchnią amerykańską.

Oczywiście znajdziemy tu kilka mniejszych pizzerii i restauracji, które oferują posiłki na każdą kieszeń – takich jak Pizza Hut w Gdańsku. Na Chełmie mieści się ona przy ul. Worcella 44.

Niestety, problemem dzielnicy jest także brak miejsc z rozbudowaną ofertą kulturalną. Mieszkańcy Chełma mają bardzo blisko do kin i teatrów w Śródmieściu, ale w samej okolicy brakuje centrów kultury czy miejsc, gdzie można oddać się rozrywce. Przy ul. Dragana 26 znajdziemy bibliotekę miejską – i to w sumie cała oferta kulturalna dzielnicy.

6. Zdrowie w Chełmie

Najbliższa stacja pomiaru jakości powietrza znajduje się we Wrzeszczu. To niedaleko od Chełma, stąd można przyjąć, że pomiary wykonane w opisywanej dzielnicy są podobne. Ogólnie, na terenie Gdańska smogu nie ma – wskaźnik PM2.5 wynosi w sezonie jesienno-zimowym maksymalnie ok. 100. Niewielkie problemy pojawiają się od listopada do stycznia, ale jakość powietrza dalej jest tu jedynie średnia. W porównaniu do innych, dużych metropolii to bardzo dobry wynik.

Kranówka jest tu całkowicie zdatna do picia. Według PEWiK nie ustępuje jakością nawet wodom butelkowanym. Można pić ją bez obaw. Seniorzy i rodziny z dziećmi powinni być zadowoleni z liczby przychodni i szpitali publicznych dostępnych na Chełmie. Najpopularniejsze przychodnie to:

 • Medycyna Rodzinna Sp. z o.o. NZOZ przy ul. Warszawskiej,
 • Przychodnia Lekarska Nowy Chełm przy ul. Rogalińskiej i ul. Reformackiej.

Do dyspozycji mieszkańców jest tu także centrum medyczne Dom Medyczny "Świętokrzyska" Nadmorskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Na Chełmie funkcjonuje także kilka aptek – głównie tych sieciowych. Niestety nie ma tu żadnej apteki całodobowej. Najbliższa jest w Śródmieściu, co jednak nie jest dużym problemem z powodu niewielkiej odległości dzielącej oba te obszary.

7. Chełm: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W dzielnicy mieści się Galeria Chełm, gdzie znajdziemy hipermarket Tesco i wiele innych sklepów i lokali usługowych. Skorzystamy tu też z usług dobrego fryzjera w Gdańsku. Chełm ceni sobie znajdującą się tu kosmetyczkę, szewca czy kantor. Jest tu wiele sklepów z odzieżą, artykułami spożywczymi, a nawet sklep budowlany.

Na terenie całej dzielnicy znajdziemy wiele supermarketów i hipermarketów, w których dokonamy niezbędnych zakupów. Popularne są tu także dyskonty. Co kilka przecznic znajdziemy Biedronki i Lidle. Miłośnicy zdrowej żywności także się nie zawiodą. Przy ul. Chałubińskiego znajduje się mini targowisko Ryneczek. Kupimy tam świeże warzywa i owoce czy pieczywo.


8. Wady i zalety mieszkania na Chełmie

Jak się żyje na Chełmie?

Plusy:

 • dobra komunikacja miejska,
 • bliskość centrum,
 • duża liczba ciekawych restauracji,
 • dobra jakość powietrza,
 • sporo przychodni,
 • dobra infrastruktura handlowo-usługowa.

Minusy:

 • niewielka liczba atrakcji turystycznych,
 • słaba oferta żłobków i przedszkoli,
 • brak oferty kulturalnej,
 • duże zagęszczenie ludności.

Ocena redakcji

Chełm to niewielka dzielnica, w dodatku znajdująca się blisko centrum. Oznacza to, że nie ma potrzeby bycia samowystarczalną. Mieszkańcy zawsze mogą przejechać kilka ulic dalej do Śródmieścia. Infrastruktura miejska jest tu na bardzo wysokim poziomie. Komunikacja miejska działa bardzo dobrze i nie mamy tu do czynienia z dużym zakorkowaniem ulic w godzinach szczytu. Niestety brakuje tu parków i zadbanych terenów zielonych oraz ośrodków kulturalnych z rozbudowaną ofertą.

9. O tym się mówi w Chełmie

Dużo emocji wywołuje projekt planu miejscowego w rejonie ulic Nieborowskiej i Rogalińskiej. Trwa dyskusja dotycząca tego, jak ma wyglądać wyżej wskazany teren. Mają się tu pojawić nowe chodniki, park kieszonkowy i szpalery drzew. Chełm zyska więc tak potrzebny teren zielony. Toczą się także rozmowy o przestrzeni rekreacyjnej lub parkingu w tamtym obszarze.

Rewitalizacja ma się również rozpocząć w rejonie ulic Cieszyńskiego i Cebertowicza. Ma zostać powiększony obszar zielony zwany Jarem Wilanowskim, wszelkie budynki mają zostać pomniejszone, a ilość obiektów handlowych zmniejszona. Oznacza to, że mieszkańcy i rada dzielnicy dostrzegają problem braku terenów rekreacyjnych na Chełmie.

 

Źródło zdjęcia głównego: http://radadzielnicychelm.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: