Strzyża Gdańsk

Redakcja

Redakcja

07.04.2020

Jakie atrakcje zapewnia mieszkańcom jedna z najmniejszych gdańskich dzielnic - Strzyża? Sprawdź na GetHome.pl.

Strzyża to jedna z centralnych dzielnic Gdańska, bez dostępu do linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Powstała na terenie dawnego Opactwa Cystersów i wzięła swoją nazwę od zaledwie dwunastokilometrowego strumienia Strzyża. Jest to jedna z najmniejszych a zarazem najgęściej zaludnionych gdańskich dzielnic.

Tak duża liczba mieszkańców na tak ograniczonym terenie stała się powodem zwartego wypełnienia terenu, co obecnie skutkuje brakiem miejsca na nowe inwestycje. Obecnie wszystkie działki niezabudowane lub z niszczejącymi budynkami są zagospodarowywane pod tereny rekreacyjne.

Strzyża nie może pochwalić się znaczną liczbą instytucji kulturalnych, brakuje kin oraz teatrów, rozrywki kulturalne zapewniają głównie organizacje studenckie oraz prywatne puby i kawiarnie. Największą atrakcją dzielnicy jest Kompleks Sportowy, który zapewnia rewelacyjne warunki do trenowania sportów lekkoatletycznych oraz rugby i piłki nożnej, co skrzętnie wykorzystują szkoły, których niestety nie ma tu zbyt wiele.

Wszelkie braki w zakresie ośrodków kulturalnych, placówek edukacyjnych oraz szpitali rekompensuje dobrze zorganizowany transport publiczny, który umożliwia bezproblemowy dojazd ze Strzyży zarówno do centrum miasta, jak i do dalej położonych dzielnic oraz pobliskich miejscowości, także spoza Trójmiasta.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Strzyża

domy Strzyża

1. Informacje ogólne

Położenie Strzyży na mapie Gdańska

Strzyża to jedna z trzydziestu pięciu dzielnic Gdańska, położona przy niewielkim cieku wodnym o tej samej nazwie. Zajmuje powierzchnię 1,09 km2, co daje drugi najmniejszy wynik spośród wszystkich jednostek. Od północy graniczy z Oliwą, a dokładniej Lasami Oliwskimi, od zachodu z VII Dworem, od południa z Wrzeszczem Górnym i wschodu z dzielnicą Zaspa-Młyniec.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Strzyży

Strzyżę zamieszkuje ponad pięć i pół tysiąca mieszkańców jednak liczba ta od lat systematycznie spada (w 2010 roku wynosiła ona 5 821 mieszkańców). Ujemny jest także przyrost naturalny, który sytuuje się na granicy -5,5. Te straty rekompensuje dodatnie saldo migracji, wynoszące +0,4 osoby.

Z prognozy przygotowanej przez Urząd Miejski w Gdańsku wynika, że w 2021 roku liczba mieszkańców miasta powinna przekroczyć 470 tysięcy, w związku z czym zwiększy się także liczba obywateli Strzyży. Na ten moment, według oficjalnych danych, gęstość zaludnienia Strzyży wynosi 4 906 osób na km2. Znaczną część mieszkańców stanowią osoby starsze, blisko 34% z nich to osoby powyżej 60 roku życia.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zabudowa Strzyży nie jest zbyt zróżnicowana, dominują tu osiedla o niskiej zabudowie blokowej lub domy jednorodzinne zamieszkiwane w dużej mierze przez seniorów oraz rodziny z dziećmi, którzy cenią sobie dostosowaną do ich potrzeb infrastrukturę mieszkaniową (z podziałem na budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne przeważające w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego) oraz usługową i rekreacyjną.

Zaletą dzielnicy jest położenie w centralnej części miasta, skąd jest doskonały dojazd do innych dzielnic Gdańska, w tym ścisłego śródmieścia. Ważne jest to zwłaszcza dla studentów, od lat tłumnie przybywających na trójmiejskie uczelnie.

Czy Strzyża to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Na Strzyży mieszka się spokojnie i prawdopodobnie dobrze. Wskazuje na to stosunkowo duże jak na tak niewielki obszar zagęszczenie ludności oraz dodatnie saldo migracji.

Strzyża ustępuje swoją popularnością bardziej znanym dzielnicom Gdańska, takim jak np. Wrzeszcz Dolny czy Oliwa, ale jej mieszkańcom, także tym potencjalnym, absolutnie to nie przeszkadza. Zwłaszcza, że chroni to przed nawałem turystów okupujących bardziej znane oraz przybrzeżne dzielnice miasta.

Planowany rozwój dzielnicy

Cała dzielnica jest objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, jednak ciasna zabudowa nie pozostawia wiele miejsca pod nowe inwestycje, w związku czym przyszły rozwój Strzyży może polegać głównie na przekształceniu istniejącej już tkanki miejskiej.

Większość nowych inwestycji ma na celu zachęcenie mieszkańców do częstszego i bardziej odpowiedzialnego korzystania z terenów rekreacyjnych. Z tego powodu w całym mieście powstają tzw. strefy buforowe, czyli specjalnie zaprojektowane wejścia do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które mają też pełnić funkcję parków miejskich z placami zabaw, ławkami oraz miejscami do piknikowania.

W Strzyży taka strefa powstała przy ulicy Ludowej. Przy ul. Wita Stwosza powstaje natomiast duży park z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Z kolei przy Alei Grunwaldzkiej ma powstać ogromny aparthotel mieszczący także salon luksusowych samochodów. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2021 roku.

Strzyża — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Strzyża nie może pochwalić się zabytkami, z którymi kojarzymy Gdańsk. Atrakcje tej dzielnicy związane są z jej lokalną historią oraz słynnymi mieszkańcami. Jednym z ciekawszych miejsc jest rejon ul. Staszica, Kołłątaja, Dekerta i Małachowskiego, gdzie możemy zobaczyć kamienice i wille zbudowane na przełomie XIX i XX wieku. Z tego samego powodu warto wybrać się na spacer w okolice ulic Karłowicza, Szymanowskiego, Żeleńskiego i Zamenhofa.

Na terenie Strzyży znajdują się także pozostałości po wybudowanych w XIX wieku koszarach, które obecnie są w fazie renowacji, po której mają pełnić funkcję budynków mieszkalnych oraz handlowo-usługowych. Część z nich została już oddana do użytku. Wielbiciele sztuk pięknych także powinni znaleźć na Strzyży coś dla siebie, bowiem niezwykłą gratką dla miłośników talentu aktorskiego Krzysztofa Kolbergera może być wycieczka do skweru nazwanego jego imieniem, którzy znajduje się w okolicach bloku, w którym mieszkał artysta.

Miejscem popularnym wśród turystów jest także Plac gen. Maczka, na którym znajduje się pomnik bohaterskiego dowódcy. W każdy weekend organizowane są spacery po Strzyży organizowane przez miłośników tej dzielnicy, gotowych pokazać ciekawskim wszystkie jej nieznane szerszej publice zakamarki.

Czy Strzyża to bezpieczna dzielnica?

Czy Strzyża to bezpieczna dzielnica? Stale prowadzone są prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa jej mieszkańców. Przestępstwa notowane na terenie Strzyży przez miejscową straż miejską nie przyprawiają nikogo o gęsią skórkę, bowiem w czołówce rankingu jest parkowanie aut w miejscach niedozwolonych, zakłócanie ładu i porządku oraz niewłaściwa opieka nad psami w miejscach publicznych.

Obecnie w Gdańsku znajduje się kilkaset kamer wchodzących w skład miejskiego systemu monitoringu (nagrania na żywo z części z nich są dostępne w internecie) i liczba ta ma systematycznie wzrastać. Pozytywnie wpłynęło to na spadek przestępczości oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Atrakcje Strzyży: oferta dla dzieci

Jak na swoje niewielkie terytorium, Strzyża może pochwalić się ciekawą ofertą skierowaną do dzieci. Przy ul Grunwaldzkiej 229 znajduje się największy plac zabaw w mieście i prawdopodobnie w Polsce - Loopy's World, w którym można znaleźć zjeżdżalnie, trampoliny, boiska, tor saneczkowy, tory przeszkód, ściankę wspinaczkową i strefę dla najmłodszych maluchów oraz ich rodziców.

Na Placu Gen. Maczka znajduje się często uczęszczany Plac Zabaw na Kwadracie, a przy większości osiedli znajdują się niewielkie lokalne place zabaw dla dzieci, np. przy ul. Chrzanowskiego. Przy ul. Szymanowskiego znajduje się także największa pajęczyna wspinaczkowa w Gdańsku oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb maluchów.


Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Strzyży

Ile trwa dojazd ze Strzyży do centrum?

W zależności od dokładnej lokalizacji oraz pory dnia dojazd do centrum zajmuje zwykle około 20-40 minut. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta dzięki świetnie rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej oraz połączeniom kolejowym. W godzinach szczytu można spodziewać się korków, zwłaszcza w rejonie al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Na popularności od kilku lat zyskuje gdański rower miejski Mevo, który cieszy się wśród mieszkańców coraz większą popularnością.

Tramwaje na Strzyży

Tramwaje na Strzyży zapewniają mieszkańcom dogodny dojazd zarówno do centrum miasta, jak i pozostałych dzielnic. Najważniejsze linie przejeżdżające przez Strzyżę to:

 • 6 - łącząca Jelitkowo i Łostowice Świętokrzyską,
 • 9 - łącząca Strzyżę PKM i Zimną,
 • 12 - łącząca Migowo i Oliwę.

Autobusy na Strzyży

Komunikacja autobusowa na Strzyży stanowi uzupełnienie infrastruktury tramwajowej. Najważniejsze przystanki autobusowe znajdują się przy ulicy Chopina, Wita Stwosza oraz Grunwaldzkiej, a najważniejsze linie to:

 • 107 - łącząca Pruszcz Gdański Rondo Kaszubskie i Pruszcz Gdański Komarowo,
 • 122 - łącząca Port Lotniczy i Sopot Kamienny Potok SKM,
 • 199 - łącząca Wały Piastowskie i Oliwę PKP.

Mieszkańcy Strzyży nie mają problemów z transportem publicznym także po zmroku, ponieważ kursują tutaj aż cztery linie autobusów nocnych. Są to:

 • N1 - łącząca Jaworzniaków i Osowę PKP,
 • N4 - łącząca Jelitkowo i Jaworzniaków,
 • N5 - łącząca Dworzec Główny i Pruszcz Gdański Matejki,
 • N13 - łącząca Żabiankę SKM i Olimpijską.

Dworce/zajezdnie na Strzyży

Na terenie Strzyży znajduje się jedna z ważniejszych zajezdni tramwajowych w mieście - Zajezdnia Wrzeszcz znajdująca się przy ul. Wita Stwosza. Poza tym nie ma tutaj żadnych ważniejszych dworców, jednak bez problemu można stąd dojechać do tych znajdujących się w innych dzielnicach. Znajduje się tutaj przystanek integracyjny Strzyża obsługujący Pomorską Kolej Metropolitalną.

Strzyża — ścieżki rowerowe

Miasto Gdańsk od wielu lat inwestuje w rozwój ścieżek rowerowych i promocję rowerów miejskich Mevo jako coraz popularniejszego środka transportu (na niewielkiej Strzyży znajduje się ponad 10 stacji roweru publicznego).

Ponadto, rowerzyści mogą cieszyć się tutaj pasami rowerowymi w jezdni i ciągami pieszo-jezdnymi, które wciąż są rozbudowywane. Koncentrują się one wokół Alei Wojska Polskiego, Alei Grunwaldzkiej i ul. Chrzanowskiego. Przebiega tu także wiele turystycznych tras rowerowych biegnących wzdłuż potoku Strzyża oraz w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Komunikacja na Strzyży — główne ulice

Najważniejszą ulicą Strzyży jest jedna z głównych arterii komunikacyjnych miasta, jaką jest Aleja Grunwaldzka (w obrębie dzielnicy znajdują się numery od 203 do 244) oraz Aleja Wojska Polskiego. Ze względu na koncentrację transportu publicznego ważne są także ul. Wita Stwosza oraz Chopina, a okolice ul. Chrzanowskiego są ważne ze względu na liczne punkty usługowe. Pozostałe rejony Strzyży mają charakter pomocniczy, osiedlowy.

Komunikacja na Strzyży: planowane inwestycje drogowe

Ze względu na niewielkie terytorium i bogate zagospodarowanie terenu, miasto nie przewiduje budowy nowych inwestycji drogowych w tym rejonie, koncentrując swe wysiłki na przebudowie tych już istniejących.

Obecnie w fazie realizacji jest uporządkowanie skweru przy skrzyżowaniu ul. Chrzanowskiego, Reymonta i Hubala, utwardzenie płytami ażurowymi miejsc parkingowych przy Al. Wojska Polskiego i zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy ul. Sychty. W przygotowaniu jest także modernizacja wiat przy budynku Państwowych Szkół Budownictwa.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Strzyży cieszą się dobrze zorganizowaną komunikacją miejską zapewniającą bezproblemowy dojazd do centrum oraz innych dzielnic. Przebiegają przez nią jedne z najważniejszych ulic Gdańska, czyli Al. Grunwaldzka i Wojska Polskiego, które w godzinach szczytu mogą być zakorkowane.

Autobusy i tramwaje kursują na tyle często że mieszkańcy nie zgłaszają poprawek do obowiązujących rozkładów. Miasto nie przewiduje większych inwestycji drogowych w tej okolicy (możliwe są jednak remonty chodników oraz przystanków), zapewniając jednak modernizację tych już istniejących i rozbudowę terenów rekreacyjnych.

3. Edukacja na Strzyży

Żłobki i przedszkola na Strzyży

Na terenie Strzyży znajduje się jeden żłobek niepubliczny przy ul. Chrzanowskiego, dwa przedszkola publiczne (ul. Glinki i Wilka Krzyżanowskiego) i dwa przedszkola niepubliczne, oba także przy ul. Chrzanowskiego oraz niepubliczny punkt przedszkolny przy ul. Gomółki. Większość dzieci zamieszkujących Strzyżę uczęszcza jednak do placówek publicznych położonych w innych dzielnicach. Rodzice, którzy zdecydują się na żłobek niepubliczny, mogą liczyć na tzw. bon żłobkowy, czyli 500 złotych dopłaty do pobytu dziecka w prywatnej placówce.

Szkoły podstawowe na Strzyży

Na Strzyży nie znajduje się ani jedna szkoła podstawowa. Najbliższe placówki to Szkoła Podstawowa przy Parafii Św. Kazimierza (ul. Pilotów, dzielnica Zaspa-Młyniec), Szkoła Podstawowa nr 70 z klasami sportowymi (ul. VII Dwór, dzielnica VII Dwór) i Szkoła Podstawowa nr 39 (ul. Obywatelska, dzielnica Wrzeszcz Górny).

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Strzyży?

Niestety, Strzyża nie może pochwalić się bogatą ofertą edukacyjną, w związku z czym zapisanie dziecka do żłobka w tej dzielnicy może sprawić nie lada problem. Rekrutacja odbywa się w systemie ciągłym, rodzice zmuszeni są więc regularnie kontrolować sytuację, ponieważ większość chętnych grzęźnie na listach rezerwowych.

Z tego powodu, rodzice zwykle decydują się na placówki położone w innych dzielnicach, zwłaszcza na Wrzeszczu oraz gdańskim Śródmieściu. Dotyczy to także przedszkoli oraz szkół podstawowych i średnich.

Licea i technika na Strzyży: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Strzyży znajdują się dwa duże zespoły szkół proponujące bogatą ofertę edukacyjną. Są to Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i XI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera przy ul. Wilka Krzyżanowskiego i Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego, w skład których wchodzą: Technikum nr 5, Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 i Szkoła Policealna nr 5.

Popularne szkoły na Strzyży

Na Strzyży nie ma zbyt wiele popularnych szkół, choć żadna z szkół średnich nie można narzekać na brak kandydatów. Ich absolwenci często decydują się na kontynuowanie edukacji w Wyższej Szkole Bankowej — jedynej uczelni wyższej w obrębie dzielnicy. Uczniowie decydujący się na podjęcie studiów na innych gdańskich uczelniach skazani są więc na codzienne dojazdy.

Oferta szkół publicznych i szkół prywatnych jest jednak na tyle konkurencyjna, że składają do nich dokumenty także uczniowie z pozostałych dzielnic, zwłaszcza że przy ul. Grunwaldzkiej działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe i Centrum Kultury Dzieci.

Ocena redakcji

Strzyży zdecydowanie nie można nazwać zagłębiem edukacyjnym Gdańska. Nikła liczba żłobków, przedszkoli, szkół prywatnych i publicznych sprawia, że dzieci zmuszone są szukać miejsc w placówkach z okolicznych dzielnic, choć te, które znajdują się w Strzyży, oferują wysoki poziom nauczania (XI Liceum im. Krzysztofa Kolberga w 2019 roku w rankingu gdańskich szkół średnich zajęło dziewiąte miejsce).

Miasto Gdańsk do końca 2020 roku ma przeznaczyć ponad 100 mln złotych na edukację. Ukończona ma także zostać budowa 10 przedszkoli i 3 żłobków, co ma się bezpośrednio przełożyć na komfort życia mieszkańców dzielnicy.

4. Jak się mieszka na Strzyży? Parki i rekreacja w okolicy

W obrębie dzielnicy Strzyża znajduje się część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i właśnie w jego otulinie znajduje się zdecydowana większość terenów rekreacyjnych w okolicy. Zieleń rozpościera się głównie właśnie tam oraz wzdłuż potoku Strzyża. Poza tym na terenie dzielnicy znajduje się wiele skwerów, ale mieszkańcom wciąż brakuje dużego parku z prawdziwego zdarzenia.

Odpowiedzią na ich potrzeby jest, będąca właśnie w fazie realizacji, inwestycja przy ul. Wita Stwosza, na terenie dawnego OKAZU, czyli zamkniętego blisko pięć lat temu lokalnego gospodarstwa ogrodniczego. Mają się tutaj pojawić ścieżki, chodniki, ogrodzony plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, trampoliną i piaskownicą oraz rozległe tereny zielone.

W planach jest także utworzenie gdańskiego Przystanku Relaks z częścią kulturalną (amfiteatrem), rekreacyjną (park) i sportową (boiska, siłownie pod chmurką, piłkarzyki).

Na Strzyży nie ma basenu, ale jest dobrze prosperujący klub fitness i siłownia z kącikiem dla maluchów (Grunwaldzka 229). Dostępne są także siłownie na wolnym powietrzu (m.in. przy ul. Arciszewskiego i Glinki), jednak najważniejszym obiektem sportowym w dzielnicy jest Kompleks Sportowy Grunwaldzka 244.

W jego skład wchodzi arena sportowa z boiskiem do gry w rugby i piłkę nożną oraz boisko treningowe, bieżnia, dwie rzutnie do pchnięcia kulą i oszczepem, rów z wodą, skocznie do skoku o tyczce, w dal i do trójskoku oraz trybuny dla blisko tysiąca widzów. Z kompleksu mogą korzystać wszelkie podmioty łącznie z osobami indywidualnymi, które jednak muszą uprzednio zgłosić taką chęć.

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu nie powinni mieć problemu ze znalezieniem dla siebie w Strzyży odpowiedniego obiektu. Miasto organizuje także wiele festynów oraz wydarzeń związanych z promocją aktywności fizycznej wśród wszystkich grup wiekowych.

5. Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna Strzyży wciąż się rozwija, zarówno jeśli chodzi o kuchnię domową, jak i restauracje serwujące bardziej wykwintne potrawy. Gdzie zjeść w dzielnicy? Miłośnicy kuchni włoskiej chętnie zaglądają do Tutti Santi, której patronem i współzałożycielem jest Valerio Valle, mistrz Włoch w pizzy klasycznej.

Popularnością cieszy się również Bistro Po Naleśniku serwujące jedne z najlepszych w mieście placków wytrawnych i na słodko. Sportowcy często odwiedzają pierwszy w Polsce bar kulturystyczny House of Protein, specjalizujący się w kuchni wysokobiałkowej. Miejscem wartym odwiedzenia jest także jedyny w swoim rodzaju Składak, będący kawiarnią, winiarnią oraz... serwisem rowerów.

Można tam spróbować kawy i win z różnych zakątków świata oraz wyjątkowych piw rzemieślniczych. Strzyża to z pewnością miejsce, gdzie możemy udać się na spotkanie ze znajomymi lub elegancki obiad z rodziną.

Niestety na terenie Strzyży nie znajduje się żadne z gdańskich kin ani ważniejszych teatrów, są jedynie te akademickie: działający przy Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Maybe Theatre Company i Scena Teatralna Alternator Akademickie Centrum Kultury UG.

W dzielnicy brakuje także dużych obiektów kulturalnych. Znajduje się tu Muzeum Inkluzji w Bursztynie oraz miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Niestety na terenie dzielnicy nie ma galerii sztuki, ale swoją siedzibę ma tutaj Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, które przy ul. Wojska Polskiego prowadzi swoją galerię.

Popularnością wśród mieszkańców w każdym wieku cieszy się Biblioteka na Strzyży przy ul. Chopina oraz Klub Seniora Promyk przy ul. Stefana Kisielewskiego.

6. Zdrowie na Strzyży

Jakość powietrza w Gdańsku oceniana jest jako dobra, na co prawdopodobnie wpływa bliskość Morza Bałtyckiego oraz stosunkowo nieodczuwalna obecność wielkiego przemysłu w pobliżu. Negatywnie na jakości powietrza odbija się natomiast gęsta i dość przestarzała zabudowa (większość budynków wyposażona jest w stare instalacje) oraz duże zagęszczenie ludności.

Stacja pomiarowa najbliższa Strzyży znajduje się na Śródmieściu i indeks czystości powietrza zwykle wskazuje wynik dobry lub bardzo dobry, więc mieszkańcy nie mają powodów uskarżać się na smog. Równie pozytywnie oceniana jest gdańska kranówka, 100% badanej wody jest podejmowana z ośmiu ujęć głębinowych, jednego powierzchniowego i jednego drenażowego. Wszystkie pobrane próbki spełniają normy sanitarne.

Według badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Uniwersytet Gdański, aż 90% badanych (próba — 1300 uczestników) ocenia jakość wody pozytywnie, a odsetek gdańszczan pijących wodę bezpośrednio z kranu jest najwyższy w historii i wynosi 50%. Jest to rezultat wieloletnich starań miasta, by promować spożywanie gdańskiej kranówki i jej doskonałą jakość.

Mieszkańcy Strzyży mogą skorzystać z usług kilku klinik prywatnych, ale niestety na terenie dzielnicy nie ma zbyt wiele przychodni i szpitali publicznych. Dużą popularnością cieszy się Centrum Medyczne Zdrowie przy ul. Wojska Polskiego oferujące usługi specjalistów w porozumieniu z NFZ oraz odpłatnie głównie z zakresu psychiatrii, ginekologii, kardiologii oraz fizjoterapii.

Inną uznaną kliniką jest położone przy ul. Karola Szymanowskiego Orthopedics świadczące usługi z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Mieszkańcy nie mają problemu z dostępem do dobrze wyposażonych aptek, bowiem działa tu ich przynajmniej trzy: przy ul. Szymanowskiego, Grunwaldzkiej i Sychty, choć żadna z nich nie jest apteką całodobową.

7. Strzyża — sklepy, hipermarkety

Mimo tego, że Strzyża znajduje się w obrębie Centralnego Pasma Usługowego, którego rozwój jest zaplanowany aż do 2045 roku, na terenie dzielnicy nie znajduje się zbyt wiele dużych supermarketów lub hipermarketów. Jedyna galeria handlowa Centrum Wnętrz City Meble położona jest przy Alei Grunwaldzkiej i mieści ponad 80 salonów handlowo-usługowych oferujących asortyment pozwalający na dowolne wykończenie i udekorowanie wnętrz.

Poza tym na Strzyży znajduje się wiele sklepów dyskontowych takich jak Żabka czy Lidl oraz małych sklepików branżowych lub dla hobbystów. Pomimo tych problemów mieszkańcy z pewnością nie mają problemu z dostępnością usług, zwłaszcza jeśli chodzi o branżę beauty, czyli salony fryzjerskie lub kosmetyczne. Niestety, w dzielnicy nie ma żadnych targowisk, mieszkańcy zwykle dojeżdżają do bazarów położonych na niedalekim Wrzeszczu.

8. Wady i zalety mieszkania na Strzyży

Zalety:

 • wysoka jakość powietrza oraz kranówki,
 • zadowalająca infrastruktura komunikacyjna,
 • dużo zieleni, w przygotowaniu plany rozbudowy terenów rekreacyjnych,
 • rozbudowana infrastruktura sportowa.

Wady:

 • duże zagęszczenie ludności,
 • niewystarczająca liczba placówek edukacyjnych,
 • niewielka liczba instytucji kulturalnych,
 • brak publicznych przychodni i szpitali,
 • korki w godzinach szczytu w okolicy Alei Grunwaldzkiej i Alei Wojska Polskiego.

Ocena redakcji

Jedną z większych zalet Strzyży jest jej rozmiar - niewielki, czyli łatwy w zarządzaniu. Mieszkańcy cenią sobie możliwość uczestnictwa w spotkaniach i konsultacjach na temat przyszłości dzielnicy. Niestety, tak niewielki obszar ma także swoje wady. Przede wszystkim jest to brak miejsca pod nowe inwestycje, zarówno budowlane, jak i drogowe oraz rekreacyjne. Wszelkie nowe inwestycje powstają na miejscu starych, nieużytkowanych już terenów lub budynków.

Jest ich tutaj ograniczona liczba, w związku z czym Strzyża prawdopodobnie nie dorobi się w najbliższej przyszłości centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia lub dużego centrum kulturalnego z kinem lub teatrem. Nie ma także szans na budowę szpitala.  

Największym plusem tej dzielnicy jest jednak dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Mieszkańcy Strzyży nie mają problemów z dojazdem do centrum i innych dalej położonych dzielnic, co znacznie ułatwia im korzystanie z punktów handlowo-usługowych oraz przybytków kultury, których tu brakuje: kin, teatrów, targowisk, centrów handlowych czy szkół. Niestety oferta edukacyjna Strzyży jest dość uboga, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę dostępnych placówek (choć te, które są tu obecne, prezentują dość wysoki poziom).


Czy Strzyża jest przyjazna dla zwierząt?

Strzyża nie słynie z infrastruktury ułatwiającej życie wielbicielom zwierząt. Nie ma tu żadnego z dwudziestu gdańskich wybiegów dla psów, ich właściciele mają do dyspozycji jedynie osiedlowe skwery oraz przyjazne zwierzętom tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niestety, równie uboga jest liczba restauracji akceptujących czworonożnych gości, choć na plus należy zaliczyć dostępność przychodni weterynaryjnych (np. przy ul. Sychty).

9. O tym się mówi na Strzyży

Najgorętszym tematem rozmów mieszkańców Strzyży jest budowa terenu rekreacyjnego na terenie dawnego gospodarstwa ogrodniczego OKAZ przy ul. Wita Stwosza 77. W nowym parku o wdzięcznej nazwie OKAZała Strzyża mają pojawić się ścieżki, ogrodzony plac zabaw, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, trampolina, piaskownica, ławeczki oraz bogata roślinność z tunelem i altaną z wierzb.

Dużo kontrowersji wzbudza też budowa aparthotelu oraz salonu samochodowego marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin przy ul. Grunwaldzkiej. Budowa ma zostać zakończona w połowie 2021 roku, ale mieszkańcy Strzyży już teraz obawiają się, że wpłynie to zwiększenie korków na i tak już zakorkowanej ulicy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: