Brętowo Gdańsk

Redakcja

Redakcja

06.04.2020

Czym charakteryzuje się gdańskie Brętowo i jakie są średnie ceny nieruchomości w dzielnicy? Sprawdź na GetHome.pl.

Brętowo to jedna z 35 dzielnic Gdańska. Położona w centralnej części miasta, jest dość popularna wśród mieszkańców. Niestety, mała ilość dostępnej przestrzeni sprawia, że deweloperzy mają tu trudność z realizacją nowych inwestycji. Ceny nowych mieszkań i domów na Brętowie oscylują w okolicach 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co sprawia, że jest to jedna z droższych dzielnic Gdańska.

Przeznaczeniem Brętowa jest głównie zapewnienie lokali mieszkalnych. W najbliższej okolicy znajduje się wiele terenów zielonych jak chociażby Lasy Oliwskie, należące do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dzielnica jest lubiana przez osoby młode, które zaczynają karierę na rynku pracy, ale jeszcze nie chcą zakładać rodzin. Z pewnością odczuwalna jest tu mała liczba placówek edukacyjnych.

Popularność Brętowa wynika także z doskonałej infrastruktury komunikacyjnej i bliskości do centrum Gdańska. To duża zaleta – szczególnie jeśli w okolicy brakuje miejsc rozrywki i kultury. Dzięki temu nawet ta niewielka dzielnica może sporo zaoferować swoim mieszkańcom.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Brętowodomy Bretowo

1. Informacje ogólne

Położenie Brętowa na mapie Gdańska

Brętowo jest jedną z centralno-zachodnich dzielnic Gdańska o powierzchni 7,23 km2. Dokładne granice są bardzo trudne do wyznaczenia w terenie. Przebiegają albo w terenach leśnych, albo w centrum zabudowań mieszkalnych.

Brętowo graniczy z położonymi na północy dzielnicami: Oliwą i VII Dworem. Od wschodu graniczy z Wrzeszczem Górnym, od południowego-wschodu z Pieckami-Migowem, od zachodu z dzielnicą Matarnia a od południa z Jasieniem. I to właśnie z nim najłatwiej jest wyznaczyć granicę – przebiega ona zgodnie z granicą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na wschodzie częściowo jest to ulica Potokowa.

Brętowo dzieli się na kilka osiedli i mniejszych jednostek terytorialnych.

 • Lipnik – to niewielki majątek ziemski położony w Lasach Oliwskich, wybudowany w połowie XIX wieku. Nie znajdziemy tam jednak już żadnych nieruchomości mieszkalnych. Wspomnieniem po czasach dawnej świetności jest połamane koło młyńskie - pozostałość po młynie wiatrowym.
 • Niedźwiednik – część dzielnicy, w której dominuje zabudowa wielopiętrowa z wielkiej płyty lub pustaków. Znajdziemy tam także sporo obiektów zabytkowych z czasów przedwojennych. Swoją siedzibę ma tu Rada Dzielnicy Brętowo.
 • Nowiec – to osiedle w większości domków jednorodzinnych, choć znajduje się tak również kilka bloków mieszkalnych o wysokości 5-6 pięter. Nowiec graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, dzięki czemu jest bardzo popularnym osiedlem, malowniczo położonym.
 • Matemblewo – osiedle mieszkaniowe na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, znane ze swoich pięknych ścieżek spacerowych. Znajduje się w centralnej części dzielnicy Brętowo. Dominuje tu zabudowa niska – domki jednorodzinne i niskie bloki mieszkalne.
 • Obręb Leśny Matemblewo – obręb leśny znajduje się tylko częściowo na terenie dzielnicy Brętowo. Należy do Lasów Oliwskich. Znajduje się tu urokliwe Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej, ale nie znajdziemy tu zabudowań mieszkalnych.

Znaczna część Brętowa znajduje się na terenie parku krajobrazowego. Z drugiej strony dzielnica jest położona w pobliżu centrum miasta, dzięki czemu stanowi jedyne w swoim rodzaju miejsce. Wszędzie jest blisko, ale szukając relaksu, możemy skorzystać z wypoczynku na rozległych, zielonych terenach.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Brętowie?

Na Brętowie nie mieszka wiele osób, gdyż znaczna część dzielnicy jest zajmowana przez park krajobrazowy. Ma to bardzo wiele zalet. Liczba mieszkańców w 2018 roku wyniosła zaledwie 7466 osób. Oznacza to, że zagęszczenie ludności wynosi jedynie 1033 osoby na kilometr kwadratowy. To stosunkowo niewiele jak na jedną z centralnych dzielnic. Mamy więc pewność, że na ulicach nie jest tłoczno. Struktura demograficzna liczby mieszkańców prezentuje się następująco:

 • 16% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 52% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 7% - osoby w wieku 60-64 lat,
 • 24% - osoby w wieku 65+.

Liczba mieszkańców na Brętowie stopniowo maleje. Nie są to duże spadki i związane najprawdopodobniej z wymieraniem starszej części populacji oraz wyprowadzkami rodzin z dziećmi, które szukają miejsc o większej ofercie edukacyjnej oraz większej liczbie nowych inwestycji mieszkaniowych.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica jest bardzo ceniona przez seniorów, którzy stanowią prawie ¼ ogólnej liczby mieszkańców. Wpływ na to ma z pewnością atmosfera – jest tu bardzo spokojnie i cicho. Nie ma klubów nocnych, a są tereny zielone i parki. Warto pamiętać, że Brętowo należy do Gdańska od 1933 roku, a więc wielu starszych mieszkańców zwyczajnie mieszka tam od samego początku. Nie bez znaczenia jest także obecność dwóch domów seniora, które znajdują się tuż przy parku krajobrazowym.

Dzielnica jest wspaniałym miejscem zamieszkania dla rodzin z dziećmi, choć tych jest tu ich stosunkowo niewiele. Oferta edukacyjna, kulturalna i rozrywkowa mogą pozostawiać nieco do życzenia, ale za to dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna pozwala korzystać z placówek w innych dzielnicach. Znaczną większość mieszkańców stanowią osoby w okolicach 40-50 roku życia, a więc posiadające już dorosłe lub prawie dorosłe dzieci.

Studenci stanowią najmniej liczną grupę mieszkańców. Żacy wolą dzielnice, w których więcej się dzieje i gdzie można znaleźć bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. Stąd także jest stosunkowo daleko do uczelni. Najbliższa to Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, do której trzeba jechać prawie pięć kilometrów. Studentom można polecać Brętowo do wypoczynku po męczących zajęciach, ale mieszkania warto szukać gdzieś indziej.

Czy Brętowo to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Brętowo to dzielnica stricte mieszkaniowa i wypoczynkowa. Mieszkańcy cenią sobie tu spokój i ciszę, a także świeże powietrze i bliskość terenów zielonych. Często jednak wskazują na problem z zanieczyszczeniem lasów. Trzeba przyznać, że świadomość mieszkańców jest bardzo wysoka – organizowane są nawet wspólne akcje zbierania śmieci na terenach zielonych.

Planowany rozwój dzielnicy

By Brętowo było stale atrakcyjne dla mieszkańców, dzielnica musi się rozwijać. W planach znajduje się budowa zbiorników retencyjnych: Dolne Młyny i Jaśkowy Młyn. Swoje miejsce ma tu także znaleźć tzw. Centrum Czasu Wolnego – kompleks rekreacyjny, rozrywkowy i sportowy, który będzie niesamowitą atrakcją dla mieszkańców dzielnicy i sprawi, że do Brętowa będą przyjeżdżać także mieszkańcy okolicznych dzielnic i miejscowości.

Brętowo - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dostępne w Brętowie atrakcje są związane głównie z przyrodą. Rosną tu aż cztery pomniki przyrody: dwie sosny zwyczajne, jeden modrzew europejski i jeden buk zwyczajny. Warto także wiedzieć o trzech szlakach spacerowych, które są wykorzystywane przez mieszkańców. Koniecznie odwiedzić trzeba rezerwat przyrody Wąwóz Huzarów.

Główną atrakcją dla miłośników architektury sakralnej jest Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej – jedyne takie na świecie. Budowla powstała w połowie XVIII wieku i z pewnością warto ją zobaczyć. Wielbiciele historii mogą być z kolei zainteresowani takimi atrakcjami, jak:

 • pozostałości niemieckich okopów,
 • Bycze Wzgórze,
 • majątek Lipnik wraz z pozostałością koła młyńskiego,
 • Cmentarz Brętowski, powstały w 1904 roku.

Czy Brętowo to bezpieczna dzielnica?

Czy Brętowo to bezpieczna dzielnica? Według policyjnych statystyk w 2016 roku odnotowano tu jedynie 81 przestępstw. Daje to wskaźnik 10,8 przestępstwa na każde 1000 mieszkańców. To bardzo niewiele, co tym bardziej świadczy o spokoju panującym na Brętowie.

Atrakcje Brętowa: oferta dla dzieci

Placów zabaw dla dzieci na Brętowie jest bardzo sporo. Ich najbliższa okolica także jest urokliwa. Możemy więc wybrać się z pociechami na długi spacer zakończony odwiedzinami w małpim gaju. Place zabaw dla dzieci godne polecenia to z pewnością:

 • plac zabaw osiedla Nowiec,
 • Potokowa Herlinga-Grudzińskiego,
 • małpi gaj przy ul. Leśna Góra,
 • Niedźwiednik przy ul. Góralskiej 9,
 • Podkarpacka przy ul. Niedźwiednik.

Niestety dalsza oferta dla dzieci jest dość uboga. Możemy skorzystać z centrum języka angielskiego dla dzieci – Helen Doron przy ul. Podkarpackiej 5B. Dzieci w wieku 7-13 lat warto zapisać do szkółki piłkarskiej, której zajęcia odbywają się na boisku Szkoły Podstawowej nr 38.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

Dzielnica Brętowo, osiedle Niedzwiednik

2. Komunikacja na Brętowie

Komunikacja na Brętowie jest świetnie rozwinięta. Mamy tu dość dużo linii autobusowych i przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który stanowi także przystanek tramwajowy. Niska gęstość zaludnienia sprawia, że przez dzielnicę przejeżdża się w miarę spokojnie i bez korków.

Ile trwa dojazd z Brętowa do centrum?

Z Brętowa do gdańskiego Śródmieścia jest około 10 kilometrów. Poza godzinami szczytu tę odległość pokonamy w ok. 15 minut. W godzinach szczytu – około godz. 16:00 – trzeba szykować się już na czas przejazdu wynoszący nawet godzinę. Komunikacja miejska wypada nieco lepiej. Autobusami przejedziemy w ok. 45 minut, a autobusem i tramwajem z przesiadką w 55 minut. Całkiem rozsądny czas osiąga się także jadąc rowerem – zajmie nam to ok. 40 minut.

Tramwaje na Brętowie

Przez centrum dzielnicy nie przejeżdżają tramwaje. Tylko jedna linia delikatnie zahacza o Brętowo, a dokładniej o stację Brętowo, która znajduje się po wschodniej stronie dzielnicy. Mowa o tramwaju numer 10, którego trasa biegnie od Zajezdni Nowy Port do Brętowa PKM.

Autobusy na Brętowie

Większość komunikacji na Brętowie odbywa się za pomocą autobusów. Dojeżdżają w każdy zakamarek osiedli, a nawet podjeżdżają pod Trójmiejski Park Krajobrazowy. Najpopularniejsze linie to:

 • 110 – z Wrzeszcza PKP do Portu Lotniczego,
 • 122 – z Sopotu Kamienny Potok SKM do Portu Lotniczego,
 • 227 – z Jelitkowa do Chełma Cienistej
 • 210 – z Gościnnej do Osowy PKP.

Większość linii autobusowych kursujących przez Brętowo dowozi mieszkańców Gdańska do lotniska, stąd można śmiało powiedzieć, że są to kluczowe linie dla funkcjonowania miasta. Najbardziej oblegane przystanki autobusowe to z kolei: Podkarpacka, Potokowa, Ogrodowa, Słowackiego Działki. Z każdego z tych miejsc odjeżdżają co najmniej cztery linie autobusowe.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Brętowa znajduje się jedynie dworzec Pomorskiej Kolei Metropolitalnej o nazwie Gdańsk Brętowo. Ma dwa perony i dwie krawędzie. Obsługuje linię kolejową Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa. Jeszcze przed II Wojną Światową istniał tu dworzec łączący Wrzeszcz ze Starą Piłą, ale zamknięto go w 1945 roku i nigdy nie odbudowano.

Znajduje się tu także ostatni przystanek tramwajowy Brętowo PKM 01, z którego startuje linia numer 10 w kierunku Zajezdni Nowy Port. Przystanek ma identyfikator: 2268.

Brętowo - ścieżki rowerowe

Na Brętowie oczywiście ścieżki rowerowe także są obecne. Jedna nitka ciągnie się przez al. Żołnierzy Wyklętych i rozwidla się na ul. Słowackiego i Potokową. Dalej ciągnie się ul. Rakoczego. Nie można także zapomnieć o krótkich trasach umiejscowionych na strefach dla pieszych przy ul. Słowackiego, Dolne Młyny czy wokół zbiornika Srebrniki. Dodatkowo, w niemal całym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wyznaczone są drogi gruntowe, które także mogą służyć za ścieżki rowerowe.

Komunikacja na Brętowie - główne ulice

W relacji wschód-zachód biegnie jedna z głównych ulic Brętowa – droga krajowa nr 472, która w dzielnicy nosi nazwę ul. Słowackiego. Łączy Wrzeszcz z Matarnią i portem lotniczym. Drugą, główną drogą jest ul. Potokowa, która przechodzi na wysokości dworca kolejowego w ul. Rakoczego. Łączy ona Brętowo z Pieckami-Migowem.

Komunikacja na Brętowie – inwestycje drogowe

Na Brętowie niewiele dzieje się w zakresie inwestycji drogowych. Z pewnością jednak warto wspomnieć o przebudowie ścieżki rowerowej przy ul. Potokowej na odcinku ponad kilometra od dworca PKM Brętowo do skrzyżowania ze Słowackiego. Zostanie także przebudowane skrzyżowanie ul. Potokowej z ul. Ogrodową oraz stworzony nowy pas do zawracania w ul. Rakoczego.

Ta inwestycja ułatwi poruszanie się po dzielnicy – głównie za pomocą jednośladów, ale dodatkowy pas na jednej z głównych ulic Brętowa także wpłynie pozytywnie na poruszanie się autami.

Ocena redakcji

Komunikacja na Brętowie stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele linii autobusowych, które docierają w kluczowe miejsca w mieście. Linia tramwajowa, choć tylko jedna, także znacznie ułatwia komunikację – szczególnie ze Śródmieściem. Nie można narzekać na brak ścieżek rowerowych czy dróg gruntowych umożliwiających swobodne poruszanie się jednośladem.

3. Edukacja na Brętowie

Żłobki i przedszkola na Brętowie

Niestety, oferta edukacyjna Brętowa dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym jest dość uboga. Żłobków w dzielnicy jako takich nie ma. Przedszkola są trzy i to niepubliczne:

 • Kolorowe Przedszkole przy ul. Herlinga-Grudzińskiego 2,
 • punkt przedszkolny Misiowy Raj przy ul. Niedźwiednik 14,
 • przedszkole mieszczące się w ramach zespołu Szkół im. św. Jana de La Salle, które oferuje 60 miejsc.

Kolorowe Przedszkole jest placówką o profilu językowo-artystycznym i prowadzi także jedną grupę żłobkową. Oznacza to, że w całej dzielnicy jest tylko kilkanaście miejsc dla dzieci poniżej 3. roku życia. W przedszkolu mamy do dyspozycji około 60 miejsc. Pamiętajmy, że Misiowy Raj jest jedynie punktem przedszkolnym i oferuje 25 miejsc.

Szkoły podstawowe: edukacja na Brętowie

Przy ul. Leśna Góra 2 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 38 w Gdańsku. Oferuje ona ok. 480 miejsc dla swoich uczniów w ośmiu klasach. Dodatkowo na Brętowie znajduje się:

 • Podstawowa Szkoła Społeczna „Niedźwiednik” oferująca 240 miejsc,
 • Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle oferująca 480 miejsc.

Daje nam to całkiem sporo miejsc dla dzieci od 7. roku życia.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Brętowie?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Bardzo trudno jest znaleźć placówkę tego typu w dzielnicy. Brętowo oferuje jedynie kilkanaście miejsc w placówkach żłobkowych, podczas gdy liczba dzieci, które mogą uczęszczać do żłobka, wynosi ok. 200. Z przedszkolami jest nieco lepiej, ale to dalej o wiele za mało dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy. Dzielnica oferuje 145 miejsc, podczas gdy dzieci w wieku od 3 do 6 lat jest na Brętowie aż 250. Oznacza to, że ponad setka maluchów musi szukać swojego przedszkola gdzieś indziej.

Jak sytuacja przedstawia się ze szkołami podstawowymi? Placówki na Brętowie oferują około 1200 miejsc. Dzieci we wszystkich ośmiu klasach jest z kolei około 850. Dzielnica w pełni zaspokaja swoje potrzeby i w dodatku może przyjąć kandydatów z innych rejonów miasta. Pamiętajmy jednak, że Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle jest całkowicie prywatna, podobnie jak "Niedźwiednik".

Licea i technika na Brętowie: szkoły średnie dzielnicy

W Brętowie nie ma liceów i techników. Niestety, oferta edukacyjna dzielnicy nie obejmuje szkół średnich.

Popularne szkoły na Brętowie

Bardzo popularną szkołą, która osiąga doskonałe wyniki, jest podstawowa szkoła prywatna im św. Jana de La Salle, prowadzona przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich. Jej uczniowie osiągają na egzaminach zewnętrznych jedne z najwyższych wyników w kraju. Dzieci mogą trenować tu wiele różnych dyscyplin sportowych, mają zajęcia z czterech języków obcych czy dziedzin artystycznych.

Dobre oceny osiąga też szkoła prywatna "Niedźwiednik". Znajduje się w ścisłej czołówce szkół podstawowych w Trójmieście. Chwali się doskonale wykształconą kadrą, kameralną atmosferą i indywidualnym podejściem do dzieci.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Brętowie pozostawia wiele do życzenia. Brak żłobków i przedszkoli sprawia, że rodzice mogą mieć problem z powrotem do pracy. Konieczne jest szukanie placówek gdzieś indziej. Podobnie sytuacja przedstawia się ze szkołami średnimi. Dzieci muszą jechać do Wrzeszcza lub Piecków-Migowa, co z pewnością wydłuża czas ich przebywania poza domem oraz przysparza rodzicom obowiązków.

Jedynie stan podstawówek jest przyzwoity. Całkowita liczba miejsc spełnia potrzeby Brętowa, a także okolicznych dzielnic. Warto także zwrócić uwagę, że znajdziemy tu dwie z najlepszych szkół podstawowych prywatnych w Trójmieście.

4. Jak się mieszka na Brętowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Z pewnością na Brętowie nie brakuje terenów zielonych. Prawie połowa powierzchni dzielnicy to Trójmiejski Park Krajobrazowy, pełen ścieżek spacerowych i innych atrakcji dla mieszkańców. Znajdziemy tu dwa rezerwaty przyrody, kilka ROD-ów, a nawet pole kempingowe. Relaksu możemy także doświadczyć przy zbiorniku retencyjnym Srebrniki, który jest pięknym terenem spacerowym. W lecie otwierają się tu lokale typu „beach bar”. Na Brętowie nie potrzeba więc innych, mniejszych i sztucznych parków.

Z powodu dość znacznej powierzchni terenów zielonych, mieszkańcy mają tu do dyspozycji wiele siłowni na wolnym powietrzu. Najpopularniejsze znajdują się przy:

 • Leśnej Górze,
 • drodze krajowej 472,
 • ul. Potokowej 43,
 • ul. Czecha,
 • ul. Wyrobka 2B.

W zimie lub przy niepogodzie warto natomiast skorzystać z zamkniętych siłowni i klubów fitness na terenie innych dzielnic.

Wprawdzie basenu na Brętowie nie ma, ale funkcjonuje tu Aquafit – gdańska szkoła pływania, która oferuje zajęcia kawałek dalej, bo na Kokoszkach. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą także pograć w kosza na specjalnie dedykowanym do tego sportu boisku w Leśnej Górze. Warto także odwiedzić Aikido Ikeda Dojo Gdańsk, który mieści się przy ul. Słowackiego 101.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Wiele restauracji na Brętowie serwuje dania kuchni włoskiej, czyli uwielbiane wszędzie pizze. Warto tu wymienić chociażby takie miejsca, jak:

 • Pizzeria da Raffaele przy ul. Góralskiej 13/4,
 • Pepe Pizza przy ul. Góralskiej 13a.

Inną, dobrą restauracją, która oferuje nieco inne menu, jest Kalinówka. W tym miejscu zorganizujemy także wesele lub inną imprezę okolicznościową.

Oferta kulturalna jest na Brętowie dość uboga. Nie ma tu żadnych teatrów, kin czy muzeów. Jedyną placówką kulturalną jest biblioteka miejska – filia nr 62 w Gdańsku, która znajduje się przy ul. Podkarpackiej 1. Organizowane są tam wydarzenia kulturalne, takie jak: Tydzień Seniora, galerie fotograficzne, warsztaty.

Oferta kulturalna Brętowa ma ulec poprawie wraz z zakończeniem planowanej na razie inwestycji – Centrum Czasu Wolnego.

6. Zdrowie na Brętowie

Według serwisu aqicn.org jakość powietrza w dzielnicy Brętowo w Gdańsku jest bardzo dobra. Wskaźnik PM2.5 rzadko przekracza 50, co oznacza, że smogu w dzielnicy praktycznie nie ma. Jedynie w niektóre, chłodniejsze dni listopada i grudnia jakość powietrza spada do wartości umiarkowanej. Wystarczy jednak pójść na spacer do pobliskiego parku krajobrazowego, by cieszyć się czystym powietrzem.

Kranówka także jest tu zdrowa i nadaje się do picia. Badania nie wykazują różnic między nią a wodą butelkowaną.

Liczba szpitali i przychodni publicznych, a także różnego rodzaju salonów kosmetycznych wydaje się tu całkiem spora. Warto wiedzieć, że do dyspozycji mieszkańców jest tu: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hipokrates czy implantologiczno-stomatologiczna przychodnia Miladent. Na terenie dzielnicy działa także kilku weterynarzy. Możemy więc liczyć na kompleksową opiekę zdrowotną także dla naszych pupili.

Niestety, liczba aptek pozostawia wiele do życzenia. Leki kupimy tylko na Niedźwiedniku. Na południe od drogi 472 nie ma żadnych miejsc tego typu. Do najbliższej apteki całodobowej także jest dość daleko.

7. Brętowo: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Brętowa nie ma żadnych większych centrów handlowych. W dzielnicy funkcjonują głównie małe sklepy osiedlowe, które oferują artykuły spożywcze, chemię czy specjalistyczne towary – takie jak części samochodowe czy łóżka rehabilitacyjne. Brakuje tu również targowiska, hipermarketów czy supermarketów – jedynie w Matemblewie działa Biedronka. Na większe zakupy trzeba więc jechać dalej – bliżej centrum lub Matarni, czy Oliwy.

Większość placówek pocztowych na Brętowie mieści się na osiedlu Niedźwiednik. Znajdują się tu placówki Poczty Polskiej, GLS, Inpostu. Niedźwiednik ma o wiele lepszą infrastrukturę niż drugie z osiedli – Matemblewo. Skorzystamy tu z usług aż trzech fryzjerów.

8. Wady i zalety mieszkania w Brętowie

Plusy:

 • cicha i spokojna okolica,
 • wiele atrakcji turystycznych i zabytków,
 • sporo placów zabaw dla dzieci,
 • dobra infrastruktura komunikacyjna i brak korków,
 • obecność renomowanych podstawówek w dzielnicy,
 • dużo zieleni,
 • dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • niewystarczająca liczba żłobków i przedszkoli,
 • brak szkół średnich,
 • niewiele restauracji i barów,
 • uboga oferta kulturalna,
 • słaba infrastruktura handlowo-usługowa.

Ocena redakcji

Życie na Brętowie charakteryzuje się ciszą i spokojem. Niezależnie od tego, czy wybierzemy domek jednorodzinny, czy blok – mamy gwarancję świeżego powietrza i przepięknych widoków na Trójmiejski Park Krajobrazowy. Dzielnica jest przeznaczona dla osób, które nie lubią tłumów i gwaru.

Niestety, jak w większości dużych miast, musimy się liczyć z pewnymi utrudnieniami w ruchu drogowym w godzinach szczytu. Korki mogą się tworzyć przy skrzyżowaniu drogi krajowej 472 z ul. Potokową oraz przy przejeździe kolejowym na ul. Rakoczego. Stan infrastruktury handlowo-usługowej także mógłby ulec poprawie. Z pewnością brakuje tu sklepów i miejsc, w których mieszkańcy mogliby załatwić wszystkie, niezbędne sprawy.

Wszystkie utrudnienia rekompensuje jednak możliwość codziennych spacerów po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym czy rezerwatach przyrody. Brętowo jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska.

9. O tym się mówi na Brętowie

W Gdańsku, na Brętowie mają pojawić się kolejne buspasy, które zawsze wywołują wiele emocji i dyskusji. Z jednej strony poprawiają czas przejazdu autobusów i tramwajów, ale sprawiają, że auta stoją w dłuższych korkach. Mowa tym razem o buspasie na odcinku al. Żołnierzy Wyklętych i ul. Słowackiego. W założeniu ma to usprawnić komunikację Wrzeszcza i Brętowa z portem lotniczym. Codziennie w korku stoi tu autobus nr 227.

Brętowo słynie także z budownictwa ekologicznego. Niedawno drugie urodziny obchodził Dom na Dolnych Młynach zbudowany dla osób po przejściach. Miasto zyskało nagrodę w kategorii najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, przyznawaną przez PLGBC. Dzisiaj powstaje coraz więcej pomysłów na tego typu inwestycje, a mieszkańcy doceniają troskę miasta o czystość powietrza i środowiska.

Dużo emocji wywołuje także planowana budowa Centrum Czasu Wolnego – kompleksu rozrywkowo-kulturalno-sportowego. Budynek ma się stać centralnym miejscem życia mieszkańców dzielnicy. Czy inwestycja dojdzie do skutku i czy sprawi, że Brętowo przestanie być postrzegane jako kulturalna pustynia? Dowiemy się już wkrótce.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.trojmiasto.pl/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: