Nowy Port Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.03.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Nowy Port? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Nowy Port to jedna z mniejszych dzielnic Gdańska, która słynie ze swojej historii. Ma przeznaczenie mieszkaniowo-portowe. Znajduje się tuż nad morzem, przez co ceny nieruchomości potrafią być tu niesamowicie wysokie. Niestety, brakuje tu inwestycji z rynku pierwotnego. Inwestorom i chętnym na kupno mieszkania w Gdańsku w Nowym Porcie pozostaje blokowisko z prefabrykatów albo stare kamienice.

Nowy Port cechuje się bardzo dobrą infrastrukturą komunikacyjną, niewielką i niezbyt ciekawą ofertą edukacyjną i sporą ilością atrakcji i zabytków. Dużym ułatwieniem jest także bliskość centrum i miejsc pracy oraz nauki. Niestety z drugiej strony jest to dość mocno starzejąca się dzielnica, która miejscami wygląda na zaniedbaną.

Nowy Port z pewnością należy do jednej z centralnych dzielnic – nie tylko pod względem położenia, ale także infrastruktury i wyglądu.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Nowy Port

domy Nowy Port

1. Informacje ogólne

Położenie Nowego Portu na mapie Gdańska

Nowy Port jest jedną z północno-centralnych dzielnic Gdańska, która od północy graniczy z Bałtykiem. Jest położona między Brzeźnem na zachodzie, dzielnicą Letnica na południu i Przeróbką na wschodzie. Naturalną granicą tutaj jest dorzecze Martwej Wisły, gdzie tuż obok znajduje się słynne Westerplatte. Powierzchnia Nowego Portu to jedynie 2,28 km2. Z tej racji dzielnica nie dzieli się na mniejsze osiedla.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Nowym Porcie?

Liczba mieszkańców w Nowym Porcie na koniec 2018 roku wynosiła 9 582 osób. Zagęszczenie ludności wynosi 4 203 os/km2. Struktura demograficzna w podziale na wiek prezentuje się następująco:

 • 16% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 53% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 8% - osoby w wieku 60-64 lat,
 • 20% - osoby w wieku 65+.

Liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym jest największa, ale dominują tu osoby bezdzietne – single lub pary bez dzieci. Seniorzy także doceniają Nowy Port, głównie za bliskość do centrum, a także za jego wartość historyczną.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica nie jest zbyt popularna wśród rodzin z dziećmi – szczególnie wielodzietnych. Ma to związek z wysokimi cenami mieszkań na rynku, ale także z brakiem miejsca dla deweloperów do budowania nowych nieruchomości i atrakcyjnych osiedli. Ostatnie osiedla powstały tu w latach 90., a kamienice pamiętają czasy II Wojny Światowej. Nie są to mieszkania poszukiwane przez rodziny. Słabo wypada także oferta edukacyjna skierowana do najmłodszych mieszkańców.

Z drugiej strony Nowy Port zamieszkuje spora liczba seniorów, głównie dlatego, że mieszkają tu od urodzenia. Z drugiej strony w dzielnicy panują dla nich atrakcyjne warunki – mieszkania na sprzedaż w Gdańsku w Nowym Porcie na blokowiskach są niewielkie, wszędzie jest blisko, a w okolicy pełno jest przychodni, szpitali i urzędów, co sprawia, że seniorzy w łatwy sposób mogą załatwić wszystko to, co niezbędne.

Czy studenci lubią Nowy Port? Z pewnością trzeba przyznać, że stąd blisko jest na niemal wszystkie uczelnie. Bliskość centrum i większości miejsc rozrywki sprawia, że dzielnica jest dla nich bardzo atrakcyjna.

Z drugiej strony, ceny kupna lub najmu czterech kątów może skutecznie odstraszać żaków. Warto jednak pamiętać, że liczba mieszkających tu studentów jest znacznie wyższa, niż pokazują statystyki. Tam ujęci są jedynie zameldowani na stałe lub tymczasowo mieszkańcy, a większość studentów jednak nie ma takich praw do zamieszkiwanych przez siebie lokali.

Czy Nowy Port to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Nowy Port jest lekko niedoceniany przez mieszkańców i władze miasta. Ma opinię miejsca zaniedbanego, choć bardzo wiele zmienia się tu na dobre. Powstało wiele sklepów, szkół, ścieżek rowerowych. Dzięki temu dzielnica stała się samowystarczalna i umożliwia załatwienie większości spraw tuż pod domem. Nie brakuje tu także miejsc, które tętnią życiem w dzień i w nocy. Są one szczególnie lubiane przez młodzież.

Jak się żyje w dzielnicy? Jeszcze jakiś czas temu Nowy Port miał opinię dzielnicy bardzo niebezpiecznej, gdzie ciągle zdarzały się akty agresji i wandalizmu. Dzisiaj liczba przestępstw nie jest wcale wyższa niż w innych dzielnicach. Oznacza to, że możemy spokojnie zamieszkać w Nowym Porcie bez obaw o własne bezpieczeństwo.

Planowany rozwój dzielnicy

Miejsc, które wymagałyby odnowienia, jest całkiem sporo w Nowym Porcie. Bez tego typu inwestycji nie możemy mówić o rozwoju dzielnicy. Pomysłów na uporanie się z problemem zaniedbania jest wiele. Mieszkańcy proponują przede wszystkim wyburzenie części falowca, który nie pasuje architektonicznie do pozostałych nieruchomości w okolicy. Innym, planowanym remontem jest odnowienie elewacji zabytkowych kamieniczek. W planach jest także przyjrzenie się podwórkom w starej części dzielnicy.

Nowy Port - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W Nowym Porcie z pewnością nie brakuje atrakcji. Miłośnicy historii powinni być zainteresowani historycznym spacerem po dzielnicy i obejrzeniem wielu znajdujących się tu zabytków, z których warto wymienić przede wszystkim:

 • latarnię morską w Gdańsku w Nowym Porcie przy ul. Przemysłowej 6a,
 • zabytkowy dworek przy ul. Starowiślnej,
 • kamienicę z figurą Ateny z 1883 roku przy ul. Rybołowców,
 • zespół koszarowy na Kasztanowej.

Osoby zainteresowane obejrzeniem architektury sakralnej mogą chcieć odwiedzić Kościół Parafialny pw. św. Jadwigi czy Morski Kościół Misyjny franciszkanów. Niezwykłą atrakcją może być także spacer wzdłuż brzegu Martwej Wisły, gdzie znajdziemy Nabrzeże Zbożowe czy Oliwskie. Stojąc po tej stronie rzeki mamy idealny widok na Westerplatte – jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii nowożytnej.

Czy Nowy Port to bezpieczna dzielnica?

Czy Nowy Port to bezpieczna dzielnica? Wbrew pozorom i opiniom, poziom bezpieczeństwa w tej dzielnicy, nie odbiega znacząco od sytuacji w pozostałych obszarach Gdańska. Nowy Port nie jest więc może najbezpieczniejszą dzielnicą ze wszystkich, ale nie ma też powodu do tego, by czuć się tu niepewnie. Starsi mieszkańcy jednym głosem twierdzą, że jest tu bardzo bezpiecznie, a nawet klucze do mieszkań można trzymać pod wycieraczką.

Według straży miejskiej z kolei, główne problemy Nowego Portu to: zakłócanie ładu i porządku, zaśmiecanie miejsc publicznych i niewłaściwy nadzór nad psami. Więc czy Nowy Port to bezpieczna dzielnica? Statystyki prowadzone przez komisariat policji Gdańsk – Nowy Port i starzy mieszkańcy zgodnie twierdzą, że tak. Warto więc im zaufać.

Atrakcje Nowego Portu: oferta dla dzieci

Nowy Port nie jest dzielnicą bardzo przyjazną najmłodszym. Znajdują się tu zabudowania portowe i przemysłowe, a nie atrakcje i place zabaw dla dzieci. Mimo to warto tu wymienić dwa z nich, które cieszą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców:

 • przy ulicy Na Zaspę,
 • przy placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza.

Niestety na tym oferta dla dzieci praktycznie się kończy. W dzielnicy są organizowane zajęcia i warsztaty dla najmłodszych, jak chociażby malowanie muralu przy ul. Floriańskiej.
zabytkowa latarnia morska w Nowym Porcie Gdańsk

Zabytkowa latarnia morska w Nowym Porcie

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Komunikacja w Nowym Porcie jest dobrze rozwinięta. Do dyspozycji mieszkańców są tramwaje, autobusy i Szybka Kolej Miejska, dzięki czemu łatwo przedostać się z dzielnicy do dowolnego miejsca w Gdańsku. Nowy Port nie jest duży, więc i właściciele samochodów także nie odczuwają zatorów drogowych.

Ile trwa dojazd z Nowego Portu do centrum?

Nowy Port od Śródmieścia dzieli jedynie 8 kilometrów. Poza godzinami szczytu trasę tę pokonamy w ok. 15 minut, wybierając DK91. W godzinach szczytu – ok. godziny 16:00 – w okolice pomnika Neptuna dostaniemy się już w aż 30 minut.

W Nowym Porcie nie ma zbyt wielu miejsc, które mogą się korkować. Jedynym takim miejscem jest skrzyżowanie DK91 z ul. Wyzwolenia. Przejechanie tej trasy za sprawą komunikacji miejskiej – czy to tramwaju, czy to tramwaju i autobusu – zajmuje ok. 40 minut. Z kolei rowerem zajmie nam to ok. 30 minut, a więc podobnie jak samochodem.

Tramwaje w Nowym Porcie

Przez Nowy Port przebiegają tory tramwajowe, po których jeżdżą linie kluczowe dla dzielnicy:

 • 5 – z Nowego Portu Oliwska do Zaspy,
 • 7 – z Zajezdni Nowy Port do Łostowic Świętokrzyskiej,
 • 10 – z Zajezdni Nowy Port do Brętowa PKM.

Komunikacja tramwajowa jest tu bardzo ważna. To też jedna z głównych przyczyn, dlaczego Nowy Port jest tak lubiany przez seniorów.

Autobusy w Nowym Porcie

Autobusy pełnią tu funkcję uzupełnienia komunikacji publicznej. Główne linie to z pewnością:

 • 148 – łącząca Nowy Port Szaniec Zachodni z Żabianką SKM,
 • 188 – łącząca Nowy Port Szaniec Zachodni z Zaspą SKM,
 • N2 – łącząca Grudziądzką z Łostowicami Świętokrzyską,
 • N12 – łącząca Żabiankę SKM z Jasieńską.

Trudno mówić tu o kluczowych przystankach autobusowych, kiedy na raz w dzielnicy funkcjonują jedynie dwie linie. Z pewnością jednak warto tu wymienić: Marynarki Polskiej i Plac Wolności.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Nowego Portu nie ma żadnego działającego dworca, choć jeszcze w 2003 roku były tu dwie stacje: Gdańsk Nowy Port i Gdańsk Brzeźno. Obecnie tory służą jedynie do obsługiwania ruchu towarowego związanego z obrotem towarów w porcie. Jest tu jednak zajezdnia tramwajowa.

Nowy Port - ścieżki rowerowe

Nowy Port nie jest wielki, więc nie potrzebuje dużej plątaniny ścieżek rowerowych. Przez środek dzielnicy przebiega jedna nitka, która ciągnie się ul. Wyzwolenia aż do Krasińskiego i dalej w kierunku dzielnicy Brzeźno. W kierunku południowo-zachodnim ścieżka rowerowa zaczyna bieg ul. Marynarki Polskiej po obu stronach. To wystarczająca liczba tras dla jednośladów.

Komunikacja w Nowym Porcie - główne ulice

Z pewnością główną ulicą Nowego Portu jest DK91, która ciągnie się pętlą przez całą dzielnicę. Warto także wspomnieć o ul. Wyzwolenia, która łączy Martwą Wisłę z Brzeźnem. Więcej dużych ulic tutaj nie ma. Pozostałe są mniejszymi, portowymi i osiedlowymi uliczkami.

Komunikacja w Nowym Porcie – inwestycje drogowe

W Nowym Porcie wiele się dzieje, także w zakresie remontu i inwestycji drogowych. Choć większość projektów dotyczy budynków i zagospodarowania terenu, to władze miasta znalazły budżet i chęć także na rewitalizację nawierzchni dróg, a nie tylko fasad budynków. W 2020 roku remont ma objąć ulice: Strajku Dokerów, ks. Góreckiego i Wilków Morskich. Ma zostać wyrównana nawierzchnia, wymienione chodniki, urządzone miejsca postojowe. Pojawi się tu także trochę zieleni oraz oświetlenie gwarantujące bezpieczeństwo.

Ocena redakcji

Komunikacja w tak małej dzielnicy, jak Nowy Port działa bez zarzutu. Do dyspozycji mieszkańców są linie tramwajowe, autobusowe i ścieżki rowerowe. Ulice nie korkują się, a czas przejazdu przez dzielnicę jest rozsądny. Stan nawierzchni dróg także jest stosunkowo dobry, a co roku wybierane są nowe drogi, które mają zostać poddane rewitalizacji.

Nawet brak dworców i możliwości skorzystania z Szybkiej Kolei Miejskiej nie stanowi problemu. Tramwaje całkowicie zastępują ruch kolejowy, przez co SKM nie jest potrzebna.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Nowym Porcie

Jak wspominaliśmy wyżej, Nowy Port nie jest dzielnicą skierowaną na zapewnianie maluchom opieki i rozrywki. Stąd niestety, nie ma tu w ogóle żłobków – ani publicznych, ani prywatnych wpisanych do Rejestru Żłobków. Rodzice, którzy chcą skorzystać z oferty opieki dla najmłodszych, muszą zawodzić pociechy do Wrzeszcza lub Brzeźna.

Nieco lepiej prezentuje się sytuacja z przedszkolami. Przy ul. Władysława IV znajduje się przedszkole nr 1 Tęczowa Jedyneczka, które oferuje maksymalnie 175 miejsc dla dzieci do 6. roku życia. Z kolei przy ul. Wolności znajduje się przedszkole nr 23 Bursztynek, które pomieści 96 maluchów.  Ta ilość wydaje się już bardziej odpowiednia do potrzeb dzielnicy.

Szkoły podstawowe: edukacja w Nowym Porcie

Na terenie dzielnicy znajduje się szkoła podstawowa nr 55 w Gdańsku. W Nowym Porcie ma siedzibę przy ul. Wolności 6A. Oferuje 480 miejsc w ośmiu klasach. Niestety, nie reprezentuje ona bardzo wysokiego poziomu nauczania. Wyniki egzaminów są tu co najwyżej przeciętne.

W Nowym Porcie, przy ul. Góreckiego 16 znajduje się także Szkoła Podstawowa Specjalna Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 2. Tutaj mogą się uczyć dzieci z problemami w nauce. Placówka zapewnia cały szereg zajęć dodatkowych, takich jak:

 • logopedia,
 • zajęcia integracji sensorycznej,
 • gry i zabawy ruchowe,
 • terapię metodą Tomatisa,
 • terapię metodą Biofeedback.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Nowym Porcie?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Raczej tak, ponieważ w Nowym Porcie żaden nie funkcjonuje. Około 260 dzieci w wieku do lat 3 musi pozostać pod opieką rodziców albo poszukać placówki w innej dzielnicy. Lepiej wygląda sytuacja z przedszkolami. Te w tej dzielnicy oferują 271 miejsc w placówkach publicznych. Według statystyk mieszka tu ok. 330 dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat, a więc dalej brakuje ok. 60 miejsc dla maluchów.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? W dzielnicy mieszka ok. 730 dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 15 lat. Podstawówka jest natomiast jedna w Nowym Porcie i umożliwia naukę jedynie 480 dzieciom. Nie liczymy miejsc oferowanych przez Szkołę Specjalną, bo nikomu nie życzymy konieczności posyłania do niej swojego dziecka. Tym samym brakuje drugiej, zwyczajnej szkoły podstawowej w pobliżu.

Licea i technika w Nowym Porcie: szkoły średnie dzielnicy

W Nowym Porcie działają dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespół Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte.

Pierwszy z nich to Liceum Ogólnokształcące oznaczone nr 4. Znajdują się tam oddziały mistrzostwa sportowego. Druga z tych szkół to technikum, w którym można zdobyć jeden z wielu przydatnych zawodów związanych z żeglugą, nawigacją morską czy eksploatacją portów. W rankingu Perspektywy 2019 technikum zajmuje 38. miejsce wśród wszystkich szkół tego typu w województwie pomorskim.

Popularne szkoły w Nowym Porcie

Nazwa dzielnicy zobowiązuje i dlatego jedną z bardzo popularnych szkół jest technikum w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku. W Nowym Porcie, by po podstawówce móc kontynuować tam naukę trzeba spełnić pewne wymagania dotyczące wyników egzaminu ósmoklasisty oraz świadectwa końcowego.

Przy ul. Marynarki Polskiej znajduje się uczelnia – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku. Placówka oferuje studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Może nie jest to najpopularniejsza szkoła wyższa w Gdańsku, ale cechuje się wysokimi ocenami od swoich studentów.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Nowego Portu dość mocno kuleje. Rodzicom się we znaki daje brak żłobków i niewystarczająca liczba przedszkoli i szkół podstawowych. Dzielnica nie jest w stanie zaspokoić swoich własnych potrzeb edukacji dzieci, a co dopiero mówić o ewentualnym przyjęciu kogoś spoza rejonu. W oczy rzuca się także mała liczba miejsc, gdzie można spędzić z dzieckiem czas po zajęciach w szkole.

promenada spacerowa w Nowym Porcie Gdańsk

Promenada spacerowa w Nowym Porcie

4. Jak się mieszka w Nowym Porcie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Z powodu swojego położenia i wielkości, Nowy Port nie ma dostępu do zbyt wielu terenów zielonych. Głównie są to niewielkie skwery umiejscowione przy blokowiskach. Jednak kilka oaz przyrody się tu jednak znajdzie. Warto odwiedzić chociażby Park Jordanowski, który ma opinię lekko zaniedbanego i zapomnianego. Stanowi jednak doskonałe miejsce odpoczynku i relaksu. Zimą natomiast trzeba z dzieckiem przyjść na Górkę „Jordankę”, po której beztrosko można zjeżdżać na sankach.

Kiedy znudzą nam się spacery po parku i skwerach, koniecznie musimy sprawdzić jedną z siłowni w Nowym Porcie. Może być to Port Fitness przy ul. Wolności lub Studio doskonalenia ciała FIT&SUN przy ul. Na Zaspę. Niestety, brakuje tu siłowni zewnętrznych, gdzie można by spędzać czas w ciepłe dni. Przy ul. Wyzwolenia funkcjonuje Klub Sztuk Walki „NEPTUN” Gdańsk, a przy ul. Na Zaspę z kolei Tengoku Dojo – klub aikido. Oznacza to, że nawet w tak niewielkiej dzielnicy z pewnością znajdziemy swoje zainteresowania rekreacyjne.

Miłośnicy sportów zespołowych ucieszą się na wieść, że w Nowym Porcie mamy do dyspozycji także trzy boiska, na których pogramy w koszykówkę czy piłkę nożną. Najnowsze i najlepiej wyposażone jest to znajdujące się przy Zespole Szkół Morskich. Jest całkowicie oświetlone i nawet posiada trybuny, na których usiądzie 300 widzów. Otwarcie miało miejsce 10 września 2016 roku.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Mimo niewielkiej powierzchni, w dzielnicy nie brakuje restauracji, barów i bistro, które oferują wszelkie rodzaje kuchni. Miłym zaskoczeniem jest, że ceny posiłków są tu bardzo przystępne – mimo bliskiej odległości do morza.

Wysokie oceny zyskują takie dobre restauracje jak:

 • Perła Bałtyku w Gdańsku w Nowym Porcie przy ul. Oliwskiej 65,
 • Bufet w eMDeKu przy ul. Marynarki Polskiej 15,
 • Pizzeria Taormina przy ul. Wolności 21E,
 • Pizza Luna przy ul. Rybołowców 1a.

Dominują tu restauracje z kuchnią polską i włoską, a szczególnie pizzerie. W Gdańsku w Nowym Porcie to nic dziwnego – pracownicy zmierzający do domów nie zawsze mają czas gotować i wolą zamówić coś smacznego i szybkiego.

Co ciekawe, dzielnica ma swoje własne kino w Nowym Porcie – gdański KinoPort, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5. Mieszkańcy wręcz uwielbiają to miejsce za swoją kameralność, brak reklam przed seansem, wyjątkowy klimat i nietypowy repertuar. To jedno z tych miejsc kulturalnych, które trzeba odwiedzić.

Niestety, zbyt wielu innych miejsc tego typu nie ma w Nowym Porcie. Chcąc pójść do teatru czy galerii sztuki, musimy pojechać w inny rejon miasta.

6. Zdrowie w Nowym Porcie

Miernik do pomiaru jakości powietrza w Gdańsku znajduje się także w Nowym Porcie. Według serwisu aqicn.org smogu w Gdańsku oraz w opisywanej tu dzielnicy praktycznie nie ma. Wskaźnik PM10 z reguły nie przekracza wartości 20, czyli jakości powietrza na bardzo dobrym poziomie. Historycznie zdarzały się dni, kiedy powietrze było na poziomie umiarkowanym lub złym, ale były to pojedyncze sytuacje i miały miejsce najczęściej w lutym i lipcu.

Jakość kranówki w Nowym Porcie także jest bardzo dobra. Mówi się, że jest tak samo dobra jakościowo, jak woda butelkowana sprzedawana w sklepach, ale jest wielokrotnie tańsza. Bez obaw więc możemy pić wodę wypływającą z naszych kranów. W dzielnicy znajduje się kilka przychodni i szpitali publicznych. Są to Portus Sp. z o.o. Portowa przychodnia zdrowia przy ul. Wyzwolenia 48 oraz NZOZ Gdańskie Centrum Zdrowia przy ul. Oliwskiej 62. Do dyspozycji mieszkańców jest tu także Przychodnia stomatologiczna NZOZ przy Wolności 36.

Warto także wiedzieć, że swoją siedzibę ma tu Centrum Badań Klinicznych PI-House. Wykonamy tu wszelkie niezbędne badania laboratoryjne i diagnostyczne – na ADHP, astmę, autyzm, AZS, cukrzycę czy choroby wątroby. Przy ulicy Góreckiego 7 swoją przychodnię Wet-Port ma bardzo dobry weterynarz.

W Nowym Porcie znajdują się trzy apteki – żadna niestety nie jest całodobowa – oraz sklep zielarsko-medyczny Eko-Styl, gdzie zaopatrzymy się w najróżniejsze suplementy i zioła. Wszystkie apteki są skoncentrowane w centralnej części dzielnicy, niedaleko drogi DK91.

7. Nowy Port: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Nowym Porcie brakuje dużych hipermarketów i centrów handlowych. Najbliższe sklepy tego typu znajdują się na Przymorzu Wielkim. Nie możemy jednak narzekać na brak dyskontów i mniejszych sklepików franczyzowych. Miejsce na zrobienie podstawowych zakupów mamy. Na większe trzeba niestety jeździć poza dzielnicę. Brakuje tu także targowiska z lokalnymi produktami, świeżymi warzywami czy pieczywem.

Infrastruktura handlowo-usługowa jest tu dobra, choć mogłaby być lepsza. Znajdziemy tu wszystkie niezbędne usługi, takie jak zabiegi oferowane przez dobrego fryzjera w Gdańsku. W Nowym Porcie są też oddziały banków i restauracje. Gdyby znalazł się tu jeden większy supermarket, można by wystawić dzielnicy ocenę bardzo dobrą.

latarnia przy wejściu do portu w Gdańsku

Latarnia przy wejściu do portu w Gdańsku

8. Wady i zalety mieszkania w Nowym Porcie

Jak się żyje w Nowym Porcie?

Plusy:

 • bezpieczeństwo,
 • dużo zabytków i atrakcji turystycznych,
 • dobra infrastruktura komunikacyjna,
 • bliskość centrum miasta,
 • dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • zaniedbany wygląd dzielnicy,
 • niewielka oferta miejsc rozrywkowych dla dzieci,
 • słaba oferta edukacyjna dla dzieci,
 • niewiele miejsc kulturalnych,
 • słabo rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.

Czy Nowy Port jest przyjazny dla zwierząt?

Choć dzielnica jest mała, znalazło się tu miejsce na wybieg dla czworonogów. Znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Przyjaciół i Wyzwolenia. To bardzo ważne, że przy niewielkiej ilości terenów zielonych mamy do dyspozycji miejsce, gdzie możemy wyjść z psem na spacer, a nawet spuścić go ze smyczy.

Ocena redakcji

Nowy Port jest dość specyficzną dzielnicą. Z jednej strony znajdują się tu zabudowania portowe i przemysłowe, a z drugiej całkiem sporo nieruchomości wielorodzinnych. Ma to wpływ na widoki za oknem.

Niewielka powierzchnia dzielnicy także ma swoje konsekwencje. Trudno tu mówić o korkach czy odpowiedniej liczbie placówek edukacyjnych, kiedy powierzchnia Nowego Portu wynosi nieco ponad 2 km2. Z pewnością jednak przydałby się tu większy hipermarket i nieco więcej terenów zielonych, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć po pracy.

9. O tym się mówi w Nowym Porcie

Najbardziej emocjonującym tematem w dzielnicy jest planowana i tocząca się już rewitalizacja. Wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka na efekty. Co roku wydawane są miliony złotych, by doprowadzić Nowy Port do świetności.

Z drugiej strony cały czas słyszymy o wypadkach, takich jak odpadające elewacje i balkony w kamienicach. Stąd powstał pomysł o ciekawym sposobie poinformowania mieszkańców miasta o wydarzeniach czy miejscach, które mają być odnawiane. Mowa tu o specjalnym oklejaniu autobusów i tramwajów. Dzięki temu wszyscy Gdańszczanie dowiedzą się o planowanych zmianach.

Innym, ciekawym tematem jest tzw. Plac Nawodny, który ma zostać wykonany do końca 2023 roku. To doskonały przykład na to, że mieszkańcy mogą decydować o wyglądzie swojej dzielnicy. Projekt Placu Nawodnego powstał w ramach konkursu na jego zagospodarowanie. Według planu ma się tu pojawić wodny amfiteatr, łąka miejska i meble nawiązujące do portowej tradycji.

To będzie kolejne miejsce rekreacyjne w Nowym Porcie, a tych nie ma przecież aż tak wielu. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy z utęsknieniem czekają na ukończenie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie prac.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: