Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.03.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia? Sprawdź na GetHome.pl

Dzielnica Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest jedną z najmniejszych dzielnic Gdańska. Położona jest nad Zatoką Gdańską, dzięki czemu jest tak popularna – szczególnie wśród turystów i inwestorów szukających mieszkań właśnie na wynajem.

Mieszkanie w Gdańsku na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia gwarantuje nam kontakt z przyrodą, przepiękne widoki na morze, ale także wysokie ceny i niewiele ofert zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. To bardzo dużo, ale w zamian zyskujemy komfort i luksusowy apartament na zamkniętym osiedlu. Dominuje tu niższa zabudowa wielorodzinna, która pozwala optymalnie zaaranżować przestrzeń.

Nie można jednak nie zauważyć, że jest to dzielnica turystyczna. Choć ogólna infrastruktura Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia jest bardzo dobra, to głównie jest ona skierowana do osób przyjeżdżających tu tymczasowo. Z pewnością można by ulepszyć tu ofertę edukacyjną czy kulturową skierowaną do mieszkańców. Jak się mieszka w takiej dzielnicy na stałe?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiącleciadomy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

1. Informacje ogólne

Położenie Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia na mapie Gdańska

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest jedną z 35 dzielnic Gdańska. Jest położona po północnej stronie miasta, tuż nad Potokiem Oliwskim. Od północy wyznacza granicę miasta i jednocześnie przylega do Sopotu. Od wschodu graniczy z Zatoką Gdańską, która gwarantuje tak niesamowite widoki i bliskość do morza. Od zachodu graniczy z dzielnicą Oliwą, a od południa z kolei z Przymorzem Małym i Przymorzem Wielkim.

Dzielnica ma powierzchnię 2,33 km2 i dzieli się na osiedla wchodzące w skład jej nazwy.

 • Jelitkowo –znajduje się tu kąpielisko, apartamenty i miejsca wypoczynkowe. Raczej brakuje tu lokali mieszkalnych.
 • Osiedle Tysiąclecia – dominuje tu zabudowa niska jednorodzinna, choć znajdziemy tu także niskie bloki.
 • Osiedle Wejhera – jest podzielone na dwie części: w jednej z nich dominuje zabudowa jednorodzinna, w drugiej – bloki wielopiętrowe. Ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę i bardzo przyjazne, zielone otoczenie.
 • Żabianka – składa się głównie z blokowisk z wielkiej płyty, choć nie brakuje tu miejsc wypoczynkowych i terenów zielonych. Obecnie niczego się już tu nie buduje.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia?

Według statystyk przeprowadzonych na koniec 2018 roku, liczba mieszkańców Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia wynosi 16 401. To całkiem sporo, jak na tę powierzchnię. Gęstość zaludnienia dzielnicy to 7039 osób/km2. Podział mieszkańców według wieku prezentuje się następująco:

 • 11% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 49% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 6% - osoby w wieku 60-64 lata,
 • 34% - osoby w wieku 65+.

Już na pierwszy rzut oka widać, że dzielnica jest bardzo popularna wśród seniorów. Nic dziwnego – na jesień swojego życia wybierają oni apartamenty małe, ale ładne i atrakcyjnie położone. Bardzo wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że kupno mieszkania o dużym metrażu jest niemożliwe dla większości mieszkańców. W dzielnicy, w której duży nacisk kładzie się na wynajem apartamentów turystycznych, wielkie nieruchomości także nie są popularne.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Już po strukturze demograficznej dość dobrze widać, kto w większości zamieszkuje tę dzielnicę. Seniorzy bardzo lubią Żabiankę-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Mimo wysokich cen nieruchomości i całkiem pokaźnych czynszów, radzą sobie właśnie wynajmując apartamenty i pokoje turystyczne. To właśnie seniorzy w dużym stopniu zamieszkują zabudowę jednorodzinną na osiedlach. Niestety jednak, kupno tego typu lokalu może graniczyć z niemożliwością. Mieszkańcy raczej nie chcą wyzbywać się swoich żył złota, a mieszkania w blokowiskach nie mają aż takiego wzięcia wśród seniorów.

Rodziny z dziećmi jak najbardziej znajdą tu kąt dla siebie – głównie na zamkniętych osiedlach. Kupno kawalerki nie wydaje się aż tak wielkim wydatkiem, ale przy chęci zakupu czteropokojowego mieszkania, cena może okazać się zaporowa. Nie oznacza to jednak, że rodziny nie znajdą tu odpowiedniej dla siebie infrastruktury. Wręcz przeciwnie. Do dyspozycji mamy wiele terenów zielonych, szkoły podstawowe i wielką halę widowiskowo-sportową.

Czy studenci doceniają tę dzielnicę? Nie do końca. Dla nich także ceny mieszkań – w tym wypadku wynajmu lub zakupu – mogą być stanowczo zbyt duże. Dużą zaletą jest bliskość szkół wyższych, miejsc rozrywki i wyżej wspomnianej hali widowiskowej. Studenci o wiele łatwiej niż rodziny z dziećmi znajdą tu mieszkanie dla siebie. W końcu kawalerek jest tu znacznie więcej.

Czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Z pewnością można powiedzieć, że znajdziemy tu luksusowe apartamenty nadmorskie, jak i zwykłe mieszkania. Oznacza to życie na nieco innym poziomie. Tutaj zwykli mieszkańcy mieszają się z turystami, co jest całkowicie normalnym widokiem. Należy jednak pamiętać, że turyści życzą sobie rozrywek – nie tylko w postaci bliskości plaży i morza.

Jak się żyje w dzielnicy? Wiele zależy od samego osiedla. Na Jelitkowie z pewnością intensywnie – znajdują się tu same ośrodki wypoczynkowe i atrakcje turystyczne. Nieco wolniej natomiast żyjemy na Tysiącleciu czy Żabiance, gdzie dominuje zabudowa wielorodzinna, a więc każdy pilnuje własnego spokoju.

Planowany rozwój dzielnicy

Stale ulepszany jest teren przy plaży w Gdańsku Jelitkowie. Obecnie budowane są całoroczne toalety w okolicach Jelitkowa, co cieszy zarówno turystów, jak i mieszkańców, którzy lubią tam spacerować nie tylko latem. Remontowane są także ulice, które straszą liczbą dziur i nierówności – jak chociażby ulica Chłopska. Dzięki temu komunikacja w dzielnicy ulegnie znacznej poprawie.

Hala sportowo-widowiskowa Ergo Hestia także chce się rozwijać. Pojawiły się już pomysły sal kongresowych, edukacyjnych, a nawet basen i ekskluzywny hotel w Gdańsku na Jelitkowie. Żadna wizja nie jest jeszcze pewna i trwają rozmowy a temat dalszego zagospodarowania hali, ale z pewnością Ergo Hestia to bardzo wyczekiwana inwestycja.

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dzielnica Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia pełna jest atrakcji dla wszystkich. Miłośnicy spokojnego spędzania wolnego czasu wśród natury z pewnością będą chcieli zobaczyć takie miejsca jak:

 • Potok Oliwski, oddzielający dzielnicę od Przymorza,
 • Park Jelitkowski,
 • plaże nadmorskie.

Warto zobaczyć także kilka historycznych miejsc, takich jak dawny dom zdrojowy, pomnik Jakuba Wejhera czy fontanna Edwarda Roguszczaka na pl. Wyszyńskiego. Niebywałą atrakcją może być także galeria rzeźbiarska Alfonsa Łosowskiego na świeżym powietrzu.

Czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia to bezpieczna dzielnica?

Czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia to bezpieczna dzielnica? Tak jak w przypadku większości miejsc turystycznych, pewne aspekty dotyczące bezpieczeństwa można poprawić. Straż miejska apeluje, że jednym z palących problemów jest przekraczanie prędkości przez kierowców. Innymi zdarzeniami, które często mają miejsce, są oraz niewłaściwy nadzór nad psami oraz nieprawidłowe parkowanie samochodów. Jednak mieszkańcy twierdzą, że ostatnio widzą znaczącą poprawę bezpieczeństwa w dzielnicy, co bardzo optymistycznie rokuje na przyszłość.

Atrakcje Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia: oferta dla dzieci

Jak na tak małą dzielnicę, oferta dla dzieci jest tu całkiem bogata. Bardzo dobrze wyposażone i wysoko oceniane place zabaw dla dzieci znajdują się przy ulicach:

 • Orłowskiej 13,
 • Pomorskiej 60,
 • Piastowskiej 193.

Mniejsze place zabaw dla dzieci znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie blokowisk i osiedli, dzięki czemu z oferty dla dzieci można skorzystać tuż pod domem. W Gdańsku na Żabiance sporo jest miejsc na świeżym powietrzu przeznaczonych dla maluchów.

Bardzo ciekawym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić z pociechą, jest Ogród Sensoryczny przy ul. Pomorskiej. Zabawa dźwiękiem, zapachem i dotykiem to myśl przewodnia tej atrakcji. To miejsce, gdzie można się zrelaksować, pobudzić zmysły i zmusić szare komórki do działania. Innego rodzaju ciekawą atrakcją z oferty dla dzieci są zajęcia muzyczno-rytmiczne Musical Babies przy ul. Rybackiej.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej Żabianka Gdańsk

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na Gethome:

2. Komunikacja

Komunikacja na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia jest bardzo dobra. Mieszkańcy niezmotoryzowani oraz turyści mogą skorzystać zarówno z komunikacji tramwajowej, jak i autobusowej. Do dyspozycji jest tu także Szybka Kolej Miejska, dzięki czemu przedostanie się w inny rejon miasta, nie stanowi problemu. Osoby na co dzień poruszające się samochodem także nie będą zawiedzione proponowanymi połączeniami.

Ile trwa dojazd z Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia do centrum?

Poza godzinami szczytu dojazd z Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia do gdańskiego Śródmieścia (w okolice pomnika Neptuna) zajmuje ok. 20 minut w zależności od wybranej trasy. Niestety, rano i po południu trzeba szykować się na znacznie dłuższy czas dojazdu, który wynosi nawet 50 minut. Choć miejsc korkujących się w dzielnicy nie ma zbyt wielu, to musimy pokonać Przymorze, Wrzeszcz i Śródmieście, gdzie zatory drogowe są często spotykane.

Komunikacja publiczna wypada tutaj bardzo podobnie. W godzinach szczytu trzeba szykować się na ok. 50 minut jazdy tramwajem lub autobusem. Co ciekawe, znacznie szybciej pokonamy tę trasę rowerem. Wybierając ścieżkę tuż nad morzem, dystans pokonamy w około 40 minut.

Tramwaje na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest bardzo dobrze skomunikowana liniami tramwajowymi z pozostałymi dzielnicami miasta. Kluczowe tramwaje to z pewnością:

 • 2 – z Oliwy do Łostowic Świętokrzyskiej,
 • 4 – z Jelitkowa do Łostowic Świętokrzystkiej,
 • 6 – z Jelitkowa do Łostowic Świętokrzyskiej,
 • 8 – z Jelitkowa do Przeróbki.

W Gdańsku Jelitkowie znajduje się pętla tramwajowa. Składy jeżdżą ulicami Pomorską i Chłopską.

Autobusy na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

W dzielnicy mamy także do dyspozycji sporo połączeń autobusowych do wszystkich ważnych miejsc w mieście. Najważniejsze linie autobusowe to:

 • 117 (Jelitkowo Kapliczna – Sopot Przylesie),
 • 143 (Oliwa PKP - Sopot Sanatorium Leśnik),
 • N4 (Jelitkowo – Jaworzniaków),
 • N12 (Żabianka SKM - Jasieńska),
 • N13 (Żabianka SKM – Olimpijska).

Główne przystanki autobusowe, które obsługują większość ruchu pasażerskiego to z pewnością: Jelitkowo, Żabianka SKM, Ergo Arena.

Dworce/zajezdnie

W dzielnicy znajduje się jeden dworzec: Gdańsk Żabianka AWFiS (ul. Bitwy Oliwskiej). Obsługuje on Szybką Kolej Miejską – SKM Gdańsk Żabianka. Dworzec ma jeden peron i dwie krawędzie peronowe. W 2018 roku stacja obsługiwała nawet 8 tysięcy pasażerów na dobę. Znalazła się na 34. miejscu wśród najbardziej obleganych dworców w kraju.

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – ścieżki rowerowe

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami miasta ścieżkami rowerowymi. Przebiegają przez całą granicę i ciągną się także przez Park Jelitkowski. Trasa mija ulice: Pomorską, al. Grunwaldzką, Drogą Zieloną. Rowerem dojedziemy nawet do Sopotu. Ścieżka rowerowa oplata także osiedle Tysiąclecia ulicą Chłopską oraz biegnie przez Park Ronalda Reagana.

Komunikacja na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia – inwestycje drogowe

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia to niewielka dzielnica, jednak nieustannie trwają prace mające na celu poprawę komunikacji. Jedną z nich jest remont ulicy Chłopskiej, którego kolejny etap ma się rozpocząć w tym roku. Modernizacja ma uwzględniać m.in.: wymianę nawierzchni, przebudowę zatok autobusowych, regulację wysokości chodników.

Ocena redakcji

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest bardzo dobrze skomunikowaną dzielnicą. Przez dzielnicę przejeżdża kilka tramwajów i autobusów. Liczba ścieżek rowerowych także jest wystarczająca. Wielkość tworzących się zatorów drogowych również jest do zniesienia.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

W dzielnicy działa żłobek Pozytywnych Inicjatyw. Niestety, jest to bardzo mała placówka i zapewnia jedynie 15 miejsc. Jest to placówka całkowicie prywatna, za którą musimy sporo zapłacić. Nie ma na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia żłobków publicznych. Sytuacja z przedszkolami przedstawia się nieco lepiej. Znajduje się tu przedszkole nr 60 przy ul. Orłowskiej 19.Przy ul. Gospody 20 funkcjonuje także przedszkole nr 64 Kubuś Puchatek. Tam także do dyspozycji mamy ok. 60 miejsc. W dzielnicy działa także kilka prywatnych placówek:

 • Przedszkole Trampolina przy ul. Gospody,
 • Wesoły Delfinek przy ul. Pomorskiej,
 • Przedszkole Sióstr Opieki Społecznej p.w. św. Antoniego przy al. Grunwaldzkiej.

Szkoły podstawowe: edukacja na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Szkół podstawowych w dzielnicy jest bardzo sporo. Funkcjonują tu placówki:

 • nr 60 przy ul. Chłopskiej 64 oferująca 240 miejsc,
 • nr 75 przy ul. Subisława oferująca ok. 720 miejsc,
 • nr 77 przy ul. Orłowskiej 13 oferująca 210 miejsc,
 • nr 89 przy ul. Szyprów 3 oferująca ok. 480 miejsc.

Najlepszą opinią cieszy się Szkoła Podstawowa nr 89. Pozostałe placówki niestety zajmują dalsze miejsca i nie są wyjątkowo popularne wśród rodziców.

Czy łatwo się dostać szkoły podstawowej na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia?

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Nie musimy mieć obaw, że nasza pociecha nie dostanie się do szkoły w dzielnicy. Według statystyk Urzędu Miasta, dzieci w tym przedziale wiekowym mieszka tu ok. 440. Placówki oferują znacznie więcej miejsc, bo aż 1650. Skorzystają więc nie tylko najmłodsi z okolicy, ale i z dalszych dzielnic.

Licea i technika na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia: szkoły średnie w dzielnicy

Na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr 12 Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Niestety, szkoła nie znajduje się wysoko w rankingach liceów Perspektywy 2019 w województwie pomorskim. Do dyspozycji mieszkańców jest tu także Collegium Gedanense – liceum ogólnokształcące z klasami o profilach filmowo-aktorskim lub wokalnym. Na terenie dzielnicy nie ma żadnych techników.

Popularne szkoły na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Dość popularną szkołą publiczną jest Szkoła Podstawowa nr 89 przy ul. Szyprów. Ma dość dobre wyniki i znajduje się w samym centrum Żabianki. Bardzo ciekawą ofertę edukacyjną ma także szkoła prywatna Collegium Gedanense, która szkoli przyszłych aktorów i wokalistów.

Popularną szkołą jest także uczelnia – Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku. Znajdziemy tam takie kierunki jak:

 • dietetyka,
 • kosmetologia,
 • fizjoterapia.

Chętni mogą zapisać się także na studia podyplomowe na wyżej wspomnianej uczelni.

Ocena redakcji

Na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia jedynie oferta żłobków pozostawia wiele do życzenia. Pozostałe placówki oferują odpowiednią liczbę miejsc, by pokryć pełne zapotrzebowanie dzielnicy. Z pewnością warto zwrócić uwagę na ciekawą ofertę dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Znajdziemy tu nawet liceum i szkołę wyższą. Nie można zarzucić dzielnicy braku placówek edukacyjnych.

4. Jak się mieszka na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia? Parki i rekreacja w dzielnicy

Jak na tak małą dzielnicę, do dyspozycji mieszkańców jest tu zaskakująco dużo parków i terenów zielonych. Najpopularniejsze propozycje dla miłośników natury to:

 • Park Hestii przy ul. Bitwy pod Płowcami,
 • Park Jelitkowski,
 • Park Przymorze przy ul. Pomorskiej,
 • Park Reagana.

Południową granicę dzielnicy stanowi Potok Oliwski, wokół którego także znajduje się trochę terenów zielonych i kilka oczek wodnych. Nie możemy także zapominać, że Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest dzielnicą nadmorską. Znajduje się tu wejście nr 78, gdzie możemy zaznać relaksu i przyjemności na plaży nad Bałtykiem.

Poza dostępem do morza, gdzie warto się wykąpać w lecie, dzielnica dysponuje także Pływalnią ZSSiO w Gdańsku. Przy ul. Kaplicznej 30 znajduje się także basen w Beauty Derm Spa, gdzie zaznamy także przyjemności zabiegów kosmetycznych.

Na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia znajduje się także kilka siłowni „pod dachem” oraz „pod chmurką”. Dobre oceny wśród klubów wellness otrzymują:

 • Marina Wellness Center przy ul. Jelitkowskiej,
 • Klub Fitness Marlet przy ul. Piastowskiej,
 • Body Club Centrum Rekreacyjno-Kulturystyczne i Fitness przy ul. Subisława.

Zdecydowanie więcej jest tu jednak siłowni zewnętrznych – przy ul. Gospody, Orłowskiej, a nawet na samej plaży. Miłośnicy sportów zespołowych mogą odwiedzić boisko przy ul. Gospody 15 – Bulodrom. W Body Club Centrum pogramy także w tenisa.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? W tak turystycznej okolicy musi znajdować się wiele dobrych restauracji z szeroką gamą rodzajów kuchni. Rzecz jasna najbardziej popularne są kuchnie serwujące dania rybne. Bardzo dobre oceny mają:

 • Restauracja Nad Potokiem przy ul. Morskiej 4,
 • Żabusia przy ul. Gospody 7,
 • Restauracja Parkowa przy plaży przy ul. Pomorskiej 57,
 • Winestone przy ul. Kaplicznej 30,
 • Kmar Bar Mleczny przy ul. Pomorskiej 84.

W większości serwowana jest tu właśnie kuchnia polska. Nawet pizzerie w Gdańsku na Jelitkowie nie są tak popularne. W dzielnicy znajduje się także Ergo Arena – hala widowiskowo-sportowa. Obejrzymy tam nie tylko zmagania sportowe, ale także koncerty, kabarety, zajęcia ruchowe i taneczne. To swoiste centrum kulturalne całej dzielnicy oraz całego Gdańska.

Bardzo ciekawe miejsca to także muzeum Młyn IV Guntershof przy ul. Pomorskiej 98 oraz Ogród dla motyli w Gdańsku przy ul. Tysiąclecia 13A. Warto odwiedzić także Galerię rzeźby Alfonsa Łosowskiego nad Potokiem Oliwskim, gdzie można oglądać ciekawe twory z kamienia. Jest tu także jedna biblioteka. Gdańsk-Żabianka nie jest szczególnie bogata pod kątem oferty kulturalnej.

6. Zdrowie na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Według serwisu aqicn.org jakość powietrza na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia z reguły jest bardzo dobra. Najbliższy punkt pomiarowy znajduje się w Sopocie, czyli bardzo blisko opisywanej tu dzielnicy. Według wskaźnika PM10, ilość substancji szkodliwych nie przekracza 50 w sezonie jesienno-zimowym.

Kranówka w dzielnicy również jest zdatna do pica. Możemy bez problemu pić wodę prosto z kranu bez obaw o nasze zdrowie. Praktycznie niczym się ona nie różni od tej butelkowanej.

Przychodni i szpitali publicznych także jest tu całkiem sporo. Najbardziej znane placówki to z pewnością Dom Medyczny Gdyńska i Dom Medyczny Gospody. Przy ul. Tysiąclecia także mamy do dyspozycji przychodnię. Warto wiedzieć, że na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia znajduje się Wojewódzka Poradnia Leczenia Zeza i Niedowidzenia.

W Gdańsku na Żabiance znajduje się także kilka aptek  – nie będziemy mieli problemów z kupnem przepisanych przez lekarza leków. Są tu także takie otwarte w niedzielę, choć niestety brak jest aptek całodobowych.

7. Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Pod kątem infrastruktury handlowej dzielnica wypada dość blado. Brakuje tu centrów handlowych czy większych hipermarketów, w których mieszkańcy będą mogli zrobić zakupy. Większość sklepów to małe lokale franczyzowe, takie jak Żabka czy Lewiatan. Brak tu nawet mniejszych supermarketów czy dyskontów. Osoby, które chciałyby zrobić większe zakupy i odwiedzić lepiej wyposażone sklepy, muszą wybrać się do Przymorza lub Sopotu.

Choć w samej dzielnicy nie ma także targowiska z naturalnymi produktami, to tuż za granicą Jelitkowa w Gdańsku znajduje się Zielony Rynek. W tym miejscu znajdziemy praktycznie wszystko w bardzo korzystnych cenach. Jest tu towar z całego świata, ale targowisko oferuje także swojskie owoce, warzywa i pieczywo. Miejsce to jest polecane wszystkim Gdańszczanom.

8. Wady i zalety mieszkania na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Jak się żyje na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia?

Plusy:

 • dużo atrakcji dla dzieci,
 • sporo zieleni i atrakcji turystycznych,
 • dobra komunikacja i umiarkowane zatory drogowe,
 • dobra oferta przedszkoli, podstawówek i liceów,
 • dużo miejsc rekreacyjnych,
 • dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • spore zagęszczenie ludności i obecność dużej liczby turystów,
 • brak nieruchomości z rynku pierwotnego,
 • brak żłobków,
 • sporo restauracji, ale drogich i skierowanych do turystów,
 • niewiele miejsc kulturalnych,
 • łaba infrastruktura handlowo-usługowa.

Czy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia jest przyjazna dla zwierząt?

Dzielnica jest bardzo przyjazna dla psiaków. W wiele miejsc możemy pójść w towarzystwie naszego czworonoga. Na spacer możemy pójść nad Potok Oliwski i do Parku Reagana. Do wyboru mamy również kilka restauracji w Gdańsku na Jelitkowie, w których nasz psiak może nam towarzyszyć. Są to:

 • bistro Podbite Gary przy ul. Bitwy Oliwskiej,
 • Wege Stacja Gdańsk przy ul. Subisława,
 • Żabusia przy ul. Gospody,
 • Karmazyn przy ul. Jantarowej,
 • Tawerna Klipper przy ul. Jantarowej,
 • Chilly Willy przy ul. Jantarowej.

Bez wątpienia wpływ na to ma liczba turystów, którzy przyjeżdżają nad morze z psem.

Ocena redakcji

Dzielnica jest dość mała i raczej nie wszystko będzie dostępne w jej granicach. Z pewnością jednak przydałoby się poprawić infrastrukturę handlowo-usługową i ofertę edukacyjną dla najmłodszych dzieci.

Pozostałe elementy z pewnością są zaletą Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia. Duża ilość zieleni, morza i plaży sprawia, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju i wiele osób chciałoby tu zamieszkać. Nawet wielkość zatorów drogowych jest całkiem rozsądna. Jedyne miejsce, którego dobrze byłoby unikać to skrzyżowanie ul. Chłopskiej z Pomorską.

9. O tym się mówi na Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia

Mieszkańcy bardzo entuzjastycznie przyjęli inwestycję wybudowania kolejnych, całorocznych toalet przy plaży koło Jelitkowa. Dzięki temu spacer, nawet ten dłuższy, będzie przyjemnością. Łącznie jest ich już sześć, a cały czas powstają nowe. Od zewnątrz zamontowane zostały nawet prysznice.

Wiele osób przybyło także na otwarte spotkanie dotyczące planów zagospodarowania wokół Ergo Areny. Pomysłów inwestycyjnych jest bardzo wiele, a główne z nich to stworzenie:

 • powierzchni konferencyjnej i na imprezy okolicznościowe,
 • hali sportowej i sali dla sportów sztuk walki, fitness czy tańca,
 • parku rozrywki i centrów edukacyjnych,
 • hotelu.

Pomysłów jest bardzo dużo, ale z pewnością mieszkańcy Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia zyskają dodatkowe miejsca do spędzania wolnego czasu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: