Ujeścisko-Łostowice Gdańsk

Redakcja

Redakcja

09.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Ujeścisko-Łostowice? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Ujeścisko-Łostowice jest jedną z 35 dzielnic Gdańska. Ze względu na stały rozwój, od wielu lat przyciąga nowych mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno mieszkania Ujeścisko, jak i mieszkania Łostowice, co zachęca do inwestycji wielu deweloperów. Na terenie obu osiedli znajduje się wiele punktów usługowo-handlowych, przychodnie i szkoły.

Jednocześnie jednak jest tam bardzo zielono i spokojnie. Okoliczni mieszkańcy mają gdzie wyjść na spacer. W pobliżu terenów zielonych działają place zabaw, co sprawia, że okolica jest bardzo atrakcyjna dla rodzin. Na wstępie warto zaznaczyć, że w dzielnicy powstało także miejsce, gdzie można wybrać się na spacer z psem.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Ujeścisko Łostowice

domy Ujeścisko Łostowice

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy Ujeścisko-Łostowice na mapie Gdańska

Dawniej tereny dzielnicy należały do pobliskich wsi, a część z nich stanowiła samodzielną gminę Łostowice. Obszar przypisany do jednostki został przyłączony do Gdańska w 1973 roku. Wtedy też wchodził w skład dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe. Dopiero po podziale w 2010 roku, utworzono odrębną jednostkę o nazwie Ujeścisko-Łotowice.

Położenie w pobliżu centrum sprawia, ze dzielnica jest chętnie zamieszkiwana. Z kolei ze względu na rosnące zainteresowanie tamtejszymi mieszkaniami, po 2000 roku rozwinął się tam rynek deweloperski.

Obecnie część dzielnicy położona na północ od al. Armii Krajowej jest zabudowana budynkami jedno- i wielorodzinnymi, ale wciąż znajduje się tam wiele nieużytków, gdzie mogą powstać nowe inwestycje. Z kolei część położona na południe w dużej części jest już zagospodarowana i w przyszłych latach ma zostać jedynie uzupełniona.

Na Ujeścisku-Łostowicach leżą cztery osiedla:

 • Osiedle Ujeścisko – jego zabudowę stanowią głównie budynki wielorodzinne. Mieści się tam wiele punktów-usługowo handlowych, ale nie brakuje też terenów zielonych. Ujeścisko Gdańsk jest świetnie skomunikowane, biegnie przez nie sieć tramwajowa.
 • Osiedle Łostowice – w ostatnich latach powstało tam wiele bloków mieszkalnych, a w tym apartamentowców. Łostowice Gdańsk leży w pobliżu drogi ekspresowej S7, co sprawia, że jest dobrze skomunikowane nie tylko z pozostałą częścią Gdańska, ale także z innymi miastami.
 • Osiedle Zakoniczyn – w dużej części jest jeszcze niezabudowane, ale co roku powstają tam nowe inwestycje deweloperskie. Ze względu na spokój i położenie w sąsiedztwie terenów zielonych, chętnie zamieszkują tam rodziny z małymi dziećmi.
 • Osiedle Zabornia – znaczną część tamtejszej zabudowy stanowią domy jednorodzinne. W ostatnich latach przy ul. Cedrowej powstały jednak nowe 3- i 4-piętrowe bloki wielorodzinne. Warto wspomnieć, że oprócz zabudowy mieszkaniowej, znajdują się tam punkty usługowe i małe przedsiębiorstwa.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Ujeścisku-Łostowicach?

Na dzień 31 stycznia 2019 roku, Ujeścisko-Łostowice miało ponad 26 400 mieszkańców. Dzielnica zajmuje powierzchnię 7,87 km², a więc gęstość zaludnienia wynosi tam prawie 3 400 osób/km².  Ujeścisko-Łostowice ciągle się rozwija. Na przestrzeni ostatnich lat liczba mieszkańców dzielnicy stale wzrasta, w związku z czym rośnie także zagęszczenie ludności.

Ze względu na atrakcyjną lokalizację, Ujeścisko-Łostowice jest zamieszkiwane głównie przez osoby młode i osoby w wieku produkcyjnym. Seniorzy po 60 roku życia stanowią niewiele ponad 10% tamtejszej populacji.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Ujeścisko-Łostowice to bardzo atrakcyjna okolica zwłaszcza dla młodych. Ze względu na bliskość punktów usługowo-handlowych, chętnie zamieszkują tam studenci oraz single. Na terenie dzielnicy mieści się wiele placów zabaw i miejsc do rekreacji, dlatego też świetnie odnajdują się tam rodziny z dziećmi, a także osoby lubiące sport.

Liczne tereny zielone sprzyjają wyjściom na spacer. W związku z tym, to idealne miejsce także dla osób, które mają zwierzęta. Jak już wspomnieliśmy, seniorzy stanowią niewielką część mieszkańców dzielnicy. Niemniej jednak, z uwagi na panujący spokój, mieszka im się tam bardzo dobrze.

Czy Ujeścisko-Łostowice w Gdańsku to styl życia?

Liczba mieszkańców na Ujeścisku-Łostowicach stale rośnie. Osoby, które planują przeprowadzkę często zastanawiają się jak się żyje w dzielnicy i co sprawia, że jest ona tak atrakcyjna. Przede wszystkim znajdują się tam najważniejsze punkty usługowe, a także liczne sklepy. Nie brakuje tam również lokali serwujących fast food. Ujeścisko-Łostowice zachwyca dużą ilością terenów zielonych. Na terenie dzielnicy znajdują się parki i kilka zbiorników retencyjnych.

Ponieważ na Ujeścisku-Łostowicach jest jeszcze wiele miejsc, które można zagospodarować, dobrze rozwinięty jest tam rynek deweloperski. Oprócz mieszkań, w dzielnicy powstają domy szeregowe. Gdańsk Ujeścisko jest więc idealnym miejscem dla osób, które chcą mieszkać w mieście, ale marzą o własnym ogródku.

Jak się mieszka w dzielnicy rodzinom z dziećmi? Młodzi mieszkańcy nie narzekają na nudę. Na Ujeścisku-Łostowicach powstało wiele placów zabaw, a niedaleko działa także sala zabaw.

Planowany rozwój dzielnicy

Jak już wspomnieliśmy, Ujeścisko-Łostowice jest podzielone na dwie części. Obszar na północ od al. Armii Krajowej w dużej mierze zajmują ogrody działkowe. W tej części dzielnicy w najbliższych latach przewiduje się głównie rozwój funkcji mieszkaniowej. Obszar na południe od al. Armii Krajowej jest już zajmowany przez zabudowy jednorodzinne i osiedla wielorodzinne. Dlatego też rozwój w tej części dzielnicy ma polegać na uzupełnianiu sieci usług, a także zagospodarowanie przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, najważniejszą jest budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska. Dzięki niej znacznie szybciej będzie można poruszać się między południowymi dzielnicami miasta a centrum.

Ujeścisko-Łostowice - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Ujeścisko-Łostowice nie jest tak atrakcyjne pod względem turystycznym jak gdańskie Śródmieście czy dzielnice z bezpośrednim dostępem do morza, ale również znajdują się tam ciekawe miejsca. Będąc w okolicy warto zobaczyć XIX wieczny dworek przy ul. Wieżyckiej. Dawniej był on domem rodziny Wendtów, ówczesnych właścicieli majątku ziemskiego Zakoniczyn.

Ujeścisko-Łostowice to bardzo zielona dzielnica, dlatego też jej mieszkańcy chętnie chadzają na spacery. Na jej terenie rośnie aż 5 pomników przyrody, a w tym, największy w mieście pod względem obwodu, dąb szypułkowy.

Pozostałe atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w okolicy to:

 • Zbiornik Retencyjny Łabędzia,
 • Zbiornik Retencyjny Świętokrzyska II,
 • Park na Kozaczej Górze,

Czy Ujeścisko-Łostowice to bezpieczna dzielnica?

Czy Ujeścisko-Łostowice to bezpieczna dzielnica? Jak wynika z licznych opinii, mieszkańcy okolic czują się tam bardzo komfortowo. Dzielnica jest zazieleniona, przez co wokół panuje spokój. Wiele obiektów znajdujących się na Ujeścisku-Łostowicach jest monitorowanych, co dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

W dzielnicy pobudowane są nowe osiedla, gdzie głównie mieszkają rodziny z małymi dziećmi. Nie brakuje tam też domów jednorodzinnych, przez co to idealnie miejsce do zamieszkania dla osób, które cenią sobie ciszę i prywatność.

Atrakcje na Ujeścisku-Łostowicach - oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Ujeścisku-Łostowicach jest dość dobrze rozwinięta, co jest jednym z czynników, dla których zamieszkują tam młode rodziny. Na terenie dzielnicy znajdują się rozległe tereny zielone, więc jest tam gdzie wyjść na świeże powietrze. Oprócz tego, na Ujeścisku-Łostowicach pobudowano liczne place zabaw dla dzieci, gdzie te mogą bawić się z rówieśnikami.

Tuż przy granicy z Ujeściskami, na Oruni Górnej-Gdańsku Południe działa także sala zabaw. PARTY-LAND to miejsce, gdzie warto zabrać dziecko, żeby się pobawiło, ale nie tylko. Można tam także wyprawić mu urodziny. Mieszkańcy dzielnicy zabierają swoje pociechy do PARTY-LAND przede wszystkim w weekendy, ale sala działa także w dni powszednie.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Ujeścisku-Łostowicach

Ile trwa dojazd z dzielnicy Ujeścisko-Łostowice do centrum?

Ujeścisko-Łostowice od Śródmieścia dzieli około 7 kilometrów. Ponieważ dzielnica jest dość dobrze skomunikowana, można dojechać tam już w 10 minut. Tyle poza godzinami szczytu do centrum zajmuje przejazd z okolicy al. Armii Krajowej samochodem.

Jak już wspomnieliśmy, w godzinach porannych i popołudniowych podróż na starówkę może jednak trwać 2 razy dłużej. Około 30 minut trzeba też poświęcić na przejazd tej samej trasy autobusem. Żeby zaoszczędzić trochę czasu, w pogodne dni można przesiąść się na rower. Tym sposobem na Śródmieście z okolic al. Armii Krajowej można dojechać już w 20 minut.

Ze względu na większą odległość, nieco dłużej trzeba poświęcić na podróż do centrum z okolic ul. Świętokrzyskiej. Ta samochodem trwa średnio 12-30 minut, autobusem 35 minut, a rowerem 25 minut.

Tramwaje na Ujeścisku-Łostowicach

Przez Ujeścisko-Łostowice biegnie sieć tramwajowa. Trasę ukończono stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2012 roku. Na jej końcu, tuż za granicami dzielnicy u zbiegu ul. Świętokrzyskiej oraz gen. Sosnkowskiego, wybudowano pętlę. Kursują tam tramwaje linii 2, 4, 6, 7, 11, 63 oraz 68. Pętla Łostowice stanowi ważny węzeł przesiadkowy, dlatego też obok niej powstał spory parking dla samochodów i rowerów.

Najważniejsze linie tramwajowe dla mieszkańców dzielnicy to:

 • Linia nr 2 (Łostowice Świętokrzyska – Oliwa),
 • Linia nr 4 (Łostowice Świętokrzyska – Jelitkowo),
 • Linia nr 7 (Łostowice Świętokrzyska – Nowy Port Oliwska),
 • Linia nr 11 (Łostowice Świętokrzyska – Strzyża PKM).

Autobusy na Ujeścisku-Łostowicach

Na terenie Gdańska kursuje prawie 100 linii autobusowych zwykłych i międzygminnych. W związku z tym, z łatwością można dojechać stamtąd do Sopotu, Gdyni czy Żukowa.

Autobusy miejskie kursują także przez Ujeścisko-Łostowice. Dla tamtejszych mieszkańców stanowią one ważny środek transportu, przez co część z nich kursuje nawet co 20 minut.

Najważniejsze linie autobusowe dla mieszkańców dzielnicy to:

 • Linia autobusowa nr 120 (Siedlce – Stężycka),
 • Linia autobusowa nr 156, międzygminna (Kowale Szkoła Metropolitalna – Siedlce),
 • Linia autobusowa nr 162 (Orunia Górna - Wrzeszcz PKP),
 • Linia autobusowa nr 174, międzygminna (Stara Piła – Siedlce).

Przystanki autobusowe na Ujeścisku-Łostowicach zlokalizowane są przede wszystkim przy głównych ulicach. Najistotniejsze z nich pod względem komunikacyjnym to: Płocka, Kielecka, Porębskiego i Ujeścisko Piotrkowska.

Dworce/zajezdnie na Ujeścisku-Łostowicach

Komunikacja miejska jest istotnym środkiem transportu dla okolicznych mieszkańców. Zwłaszcza, że stale się rozwija i pozwala na coraz szybsze przejazdy. Jeśli chodzi dworce i zajezdnie, na Ujeścisku-Łostowicach działa pętla autobusowa Ujeścisko Piotrkowska. Dojeżdżają tam m.in. autobusy linii nr 120. Mieszkańcy dzielnicy mają blisko także do pętli tramwajowej Łostowice, znajdującej się na Oruni Górnej-Gdańsku Południe. Większe dworce mieszczą się na Śródmieściu, a najbliższa stacja kolejowa w Gdańsku-Oruni.

Ujeścisko-Łostowice – ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe na Ujeścisku-Łostowicach powstały m.in. wzdłuż ul. Płockiej, ul. Warszawskiej, ul. Lawendowe Wzgórze i al. Vaclava Havla. Do połowy 2020 roku oddana do użytku powinna zostać także droga dla rowerów biegnąca przy nowo otwartej al. Pawła Adamowicza.

Komunikacja na Ujeścisku-Łostowicach – główne ulice

Wzdłuż granic dzielnicy biegną dwie ważne trasy – ul. Świętokrzyska oraz al. Vaclava Havla. Pierwsza z nich jest częścią drogi wojewódzkiej nr 221, która łączy południową część Gdańska z Kościerzyną. Druga z nich jest z kolei łącznikiem między DW 221, a trasą W-Z. Obie trasy mają znaczenie ponadlokalne.

Przez samo centrum dzielnicy również biegną dwie ważne arterie - ul. Kartuska i al. Armii Krajowej. Pierwsza z nich jest jedną z najdłuższych ulic w mieście. Jej fragment należy do drogi krajowej nr 7, która prowadzi aż do granicy ze Słowacją. Co istotne, DK7 biegnie przez Warszawę, dlatego dla mieszkańców Pomorza stanowi główną trasę dojazdową do stolicy.

Ostatnia z arterii, Al. Armii Krajowej, nazywana jest trasą W-Z. Stanowi ona część drogi wojewódzkiej nr 501, a przy tym łączy Śródmieście z drogą ekspresową S6.

Komunikacja na Ujeścisku-Łostowicach – inwestycje drogowe

Obecnie najważniejszą, realizowaną inwestycją drogową na Ujeścisku-Łostowicach jest budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska. Ma ona usprawnić przejazd między południowymi dzielnicami Gdańska, a centrum. Zakłada się, że nowe połączenia pozwolą uzyskać większą przepustowość układu komunikacyjnego, co z kolei spowoduje zmniejszenie korków w godzinach szczytu.

Inwestycja ma także za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo. Trasa nowej linii tramwajowej ma biec od linii na Nowej Bulońskiej Północnej do linii biegnącej wzdłuż al. Vaclava Havla. Połączenie ma powstać na wysokości skrzyżowania z ul. Łódzką.

Ocena redakcji

Ujeścisko-Łostowice jest bardzo dobrze skomunikowane. Przez dzielnicę przebiegają drogi o znaczeniu ponadlokalnym, dzięki czemu łatwo dojechać stamtąd nie tylko do centrum, ale także poza miasto. Aby dodatkowo usprawnić komunikację między południową częścią Gdańska a centrum, realizowane są tam kolejne inwestycje.

Największa z nich - budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska ma nie tylko umożliwić dojazd tramwajem do pozostałych dzielnic miasta, ale także ograniczyć korkowanie się ulic. Co prawda aktualnie przejazd przez Ujeścisko-Łostowice nie zajmuje zbyt wiele czasu, ale w godzinach szczytu znacznie się wydłuża.

3. Edukacja na Ujeścisku-Łostowicach

Żłobki i przedszkola na Ujeścisku-Łostowicach

Ujeścisko-Łostowice to idealna lokalizacja dla rodzin z małymi dziećmi. W ciągu ostatnich lat powstały tam liczne żłobki, a także przedszkola, co znacznie ułatwia rodzicom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy tacierzyńskim. Oczywiście, wśród placówek znajdują się zarówno niepubliczne, jak i publiczne, co sprawia, że łatwo znaleźć tam odpowiednie miejsce dla swojego dziecka.

Na Ujeścisku-Łostowicach dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie prywatne żłobki. Dzieci mają tam z zapewnioną profesjonalną opiekę, często także w niestandardowych godzinach.

Z myślą o najmłodszych dzieciach w okolicy powstały:

 • Prywatny Żłobek HOPSASA,
 • Niepubliczny Żłobek Ujeścisko,
 • Żłobek A-Kuku,
 • Klub Malucha Fiku Miku,
 • Klub dziecięcy Małe Stópki.

Jeśli chodzi o przedszkola, wybór również jest duży. Wśród placówek publicznych, dobrą opinią cieszą się Przedszkole nr 83 Kolorowe Kredki oraz Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4. Dzieci lubią tam spędzać czas, a do tego mogą się wiele nauczyć. Polecane placówki prywatne to z kolei:

 • Przedszkole Mądry Miś,
 • Przedszkole Ujeścisko,
 • Przedszkole Preludium,
 • Przedszkole Niepubliczne Piotruś Pan.

Szkoły podstawowe: edukacja na Ujeścisku-Łostowicach

Na Ujeścisku-Łostowicach działają także szkoły podstawowe. Opinie na ich temat ją jednak podzielone. Szkoła Podstawowa nr 12 zapewnia bardzo wysoki poziom nauczania. Z jednej strony daje to dobre wyniki na egzaminach, z drugiej zaś wiąże się z duża ilością sprawdzianów i codzienną pracą domową.

Znacznie mniejszy poziom nauczania zauważalny jest w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa, co w trakcie roku szkolnego dobrze odbierane jest przez wielu uczniów. Niestety, ma to przełożenie na wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Ujeścisku-Łostowicach?

Czy łatwo dostać się do żłobka na Ujeścisku-Łostowicach oraz czy łatwo dostać się do podstawówki? Chociaż liczba mieszkańców dzielnicy, a tym samym dzieci, z roku na rok jest coraz większa, póki co nie ma z tym problemu. Wraz z rozwojem południowej części Gdańska, powstają tam też nowe placówki edukacyjne.

Licea i technika na Ujeścisku-Łostowicach: szkoły średnie dzielnicy

Na Ujeścisku-Łostowicach działa wiele placówek edukacyjnych. Czy wśród nich są jakieś licea i technika? Niestety, w samej dzielnicy nie ma szkół ponadpodstawowych. Najbliższe licea znajdują się na terenie Chełma i Siedlec. Są to Liceum Ogólnokształcące nr VII oraz Liceum Ogólnokształcące nr VIII. Z kolei w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce znajduje się Technikum nr 8. Szkoła ma bardzo dobre opinie, dlatego też po podstawówce wybiera się tam wielu uczniów.

Popularne szkoły na Ujeścisku-Łostowicach

W Gdańsku dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Na Ujeścisku-Łostowicach działają głównie niepubliczne żłobki i przedszkola.

Ze względu na ciekawą ofertę zajęć dodatkowych i przyjazną atmosferę, wielu mieszkańców dzielnicy decyduje się zapisywać tam swoje dzieci zaraz po ukończeniu 1 roku życia. Dobra opinią wśród rodziców cieszą się m.in. Żłobek A-Kuku, Klub Dziecięcy Małe Stópki oraz Przedszkole Niepubliczne Piotruś Pan.

Na Ujeścisku-Łostowicach działają także popularne szkoły podstawowe. Ze względu na wysoki poziom nauczania, rodzice chętnie zapisują swoje dzieci do Szkoły Podstawowej nr 12.

Jeśli chodzi o szkoły wyższe, liczne uczelnie działają na Śródmieściu. Spośród nich warto wyróżnić Akademię Sztuk Pięknych, Wyższa Szkołę Społeczno-Ekonomiczną oraz Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Mimo, że na Ujeścisku-Łostowicach nie ma uczelni, ze względu na szybki dojazd do centrum i niewygórowane ceny, część studentów decyduje się na wynajem mieszkania na tamtejszych osiedlach.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Ujeścisku-Łostowicach jest dobrze rozwinięta, ale tylko jeśli chodzi o placówki dla najmłodszych. W dzielnicy powstało wiele żłobków i przedszkoli. Placówki, zwłaszcza te prywatne, cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego też nie ma w nich zbyt wiele wolnych miejsc. Chcąc zapisać dziecko do żłobka czy przedszkola, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.

Na Ujeścisku-Łostowicach działają także szkoły podstawowe. W okolicy brakuje natomiast szkół średnich. Najbliższe licea i technika znajdują się na terenie Chełma, Siedlec i Śródmieścia. W związku z tym, uczniowie muszą do szkoły dojeżdżać często nawet kilkadziesiąt minut.

4. Jak się mieszka na Ujeścisku-Łostowicach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zieleń to jedna z największych zalet dzielnicy. Na Ujeścisku-Łostowicach znajdują się liczne tereny zielone. Okoliczne parki to idealne miejsce na spacer, ale nie tylko. Można tam też pobiegać, a także pojeździć na rowerze lub na hulajnodze. Dzielnica to idealna lokalizacja dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Znajdują się tam siłownie zewnętrzne oraz boiska. Mieszkańcy dzielnicy chcieliby, aby powstał tam też basen. W tym celu złożyli nawet odpowiednią petycję.

Chociaż jest duża szansa na to, że w przyszłości dojdzie do powstania obiektu, póki co termin realizacji projektu jest jeszcze nieznany.

5. Gastronomia i kultura

W dzielnicy działają głównie restauracje serwujące fast food. Jedną z najpopularniejszych jest pizzeria Porta Via (Gdańsk, Łostowice, ul. Wielkopolska 27). Gdzie zjeść w dzielnicy dobrą pizzę? Lokale polecane przez mieszkańców to:

 • PEPE PIZZA (Łostowice, ul. Wielkopolska 31),
 • Da Grasso (Łostowice, ul. Świętokrzyska 21),
 • Quattro Gusti (Ujeścisko, ul. Jeleniogórska 61A).

Czy na Ujeścisku-Łostowicach działa jakaś dobra restauracja z kuchnią polską? Takim miejscem jest Karczma Ujeścisko. Podają tam nie tylko smaczne dania, ale także zapewniają miłą obsługę.

Jeśli chodzi o ofertę kulturalno-rozrywkową dzielnicy, ta jest dość słabo rozwinięta. Działa tam Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, przy którym powstała biblioteka, a oprócz tego nie ma tam zbyt wielu miejsc, gdzie można byłoby spędzić wolny czas. Najbliższe kino, teatr, muzeum, centrum kultury i galeria sztuki funkcjonują w centrum. Całe szczęście dojazd na Śródmieście nie zabiera zbyt wiele czasu i możliwy jest także komunikacją miejską.

6. Zdrowie na Ujeścisku-Łostowicach

Jeśli chodzi o jakość powietrza, ta w Gdańsku utrzymuje się na dobrym poziomie, co sprawia, że smog jest tam prawie nieodczuwalny. Świetną jakość ma także tamtejsza kranówka, dzięki czemu mieszkańcy dzielnicy mogą pić ją zamiast wody mineralnej.

Wiele osób chcących przeprowadzić się do dzielnicy zastanawia się, czy na jej terenie są jakieś przychodnie i szpitale publiczne. Na Ujeścisku-Łostowicach działa m.in. Przychodnia Ujeścisko Medica oraz Przychodnia Na Wzgórzu. Obie placówki świadczą usługi zarówno prywatnie, jak i w ramach umowy z NFZ. W dzielnicy oprócz lekarzy pierwszego kontaktu przyjmują także specjaliści, a w tym dobry dentysta (Ujeścisko, ul. Ostrołęcka 31).

W okolicy funkcjonują także apteki. W związku z tym, rodzice małych dzieci czy osoby starsze bez problemu mogą kupić niezbędne lekarstwa. Warto dodać, że jedna apteka (Ujeścisko, ul. Piotrkowska 25) znajduje się w pasażu handlowym przy ul. Piotrkowskiej.

7. Ujeścisko-Łostowice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Chociaż na Ujeścisku-Łostowicach nie ma galerii handlowej, działają tam liczne sklepy i punkty usługowe. Dużą popularnością cieszą się szczególnie supermarkety i hipermarkety, a w tym Biedronka, Piotr i Paweł, Lewiatan i Żabka. Oprócz galerii handlowej na Ujeścisku-Łostowicach nie ma targowiska, gdzie można kupić świeże owoce czy warzywa. Najbliższy rynek znajduje się na terenie Chełma przy ul. Chałubińskiego. Część mieszkańców dzielnicy jeździ tam na zakupy rowerem (dojazd w jedną stronę zajmuje około 15 minut).

Ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców, w okolicy powstało wiele punktów usługowych. Znajduje się tam m.in. poczta (Ujeścisko, ul. Warszawska 59), spółdzielnia mieszkaniowa (Ujeścisko, ul. Płocka 6) czy też fryzjer (Ujeścisko, ul. Mariana Kołodzieja 51/19).

8. Wady i zalety mieszkania na Ujeścisku-Łostowicach

Zalety:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • szeroka oferta żłobków i przedszkoli,
 • dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna,
 • nowe osiedla mieszkaniowe.

Wady:

 • liczne roboty drogowe,
 • brak galerii handlowej,
 • spore korki w godzinach szczytu,
 • brak szkół ponadpodstawowych,
 • słabo rozwinięta oferta kulturalno-rozrywkowa.

Czy dzielnica Ujeścisko-Łostowice jest przyjazna dla zwierząt?

Ujeścisko-Łostowice to idealna lokalizacja dla osób, które posiadają zwierzęta. Mieści się tam wiele domów jednorodzinnych, gdzie psy czy koty mogą swobodnie biegać po ogrodzie, a także osiedla mieszkaniowe, przy których znajdują się tereny odpowiednie na dłuższe spacery. Ku zadowoleniu wielu mieszkańców, na terenie dzielnicy powstał także psi park. Ponieważ mieści się on pośrodku lasu, panuje tam spokojna atmosfera. Dla bezpieczeństwa czworonogów, teren wybiegu został oczywiście ogrodzony.

Warto dodać, że na Ujeścisku-Łostowicach swój gabinet ma doświadczony weterynarz (Ujeścisko, ul. Przemyska 12). Z jego usług korzystają nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale także okolic.

9. O tym się mówi na Ujeścisku-Łostowicach

W ostatnim czasie na Ujeścisku-Łostowicach dużo mówi się o rozwoju sieci komunikacyjnej. Na terenie dzielnicy w najbliższych latach ma powstać linia tramwajowa, na co z niecierpliwością czekało wielu tamtejszych mieszkańców.

Dzięki rozbudowie sieci o wiele szybciej będzie można dotrzeć do pozostałych części miasta. Okoliczni mieszkańcy mają nadzieję, że nowa linia tramwajowa rozładuje ruch na drogach. To bardzo ważne, ponieważ obecnie w godzinach szczytu na wielu ulicach tworzą się spore korki. Warto wspomnieć, że pierwsze prace związane z inwestycją zostały już rozpoczęte.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: