Przeróbka Gdańsk

Redakcja

Redakcja

08.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Przeróbka? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Przeróbka to jedna z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Gdańska. Znajduje się tam wiele magazynów, punktów dystrybucyjnych oraz różnego rodzaju składy, będące miejscem pracy dla wielu mieszkańców miasta i innych pobliskich miejscowości. Mimo, że Przeróbka nie ma zbyt wielu mieszkańców, jest dobrze skomunikowana. Dojeżdżają tam tramwaje i autobusy miejskie, a ponadto przez jej teren przebiega Trasa im. majora Henryka Sucharskiego, którą można dojechać do Południowej Obwodnicy Gdańska.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Przeróbkadomy Przeróbka

1. Informacje ogólne

Położenie Przeróbki na mapie Gdańska

Przeróbka to jedna z 35 dzielnic Gdańska, której obszar dawniej należał do Stogów. Jej położenie tuż nad portem sprzyja rozwojowi przemysłu, chociaż oprócz fabryk i magazynów znajdują się tam także budynki mieszkaniowe.

Przeróbka zajmuje podłużny teren, przez co graniczy aż z sześcioma dzielnicami. Od zachodu z Nowym Portem, Letnicą i Młyniskami, od południa z gdańskim Śródmieściem i Rudnikami, a od wschodu ze Stogami. Położenie na północnym skraju miasta sprawia, że ograniczają ją także wody Zatoki Gdańskiej. Dzielnicę dzieli się na cztery części.

 • Przeróbka – zlokalizowana na południu. Ma charakter mieszkaniowo-przemysłowy i jednocześnie jest jedyną zamieszkiwaną częścią dzielnicy. Położenie w zakolu Martwej Wisły nadaje okolicy wyjątkowy klimat. Co ciekawe, działa tam jedyna w okolicy pizzeria (Gdańsk, Przeróbka, ul Bajki 11/b).
 • Wisłoujście – jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów w całym mieście, właściwie w ogóle niezamieszkany. Zlokalizowany w pobliżu Portu Północnego. Na jego terenie znajduje się zabytkowa Twierdza Wisłoujście.
 • Sączki – obszar mieszczący się w środkowej części Przeróbki, w pobliżu Kanału Kaszubskiego. Jego większą część zajmują tereny przemysłowe. Warto jednak dodać, że znajduje się tam także pasmo wydm nadmorskich.
 • Westerplatte – jedna z najbardziej rozpoznawalnych części Gdańska. Leży przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Półwysep symbolicznie uznaje się za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Ze względu na znaczenie historyczne, powstał tam zespół parkowo-pomnikowy, gdzie mieści się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Przeróbce?

Przeróbka to dzielnica o średniej wielkości, jej powierzchnia zajmuje niespełna 6,9 km². Liczba mieszkańców dzielnicy na dzień 31.01.2019 wynosiła 4061 osób, natomiast zagęszczenie ludności zaledwie 590 osób/km². Powodem takiego stanu rzeczy jest przeważający charakter przemysłowy oraz duża liczba terenów przeznaczonych pod inwestycje infrastrukturalne.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na samej Przeróbce mieści się niewiele punktów usługowo-handlowych, ale mimo to chętnie zamieszkują tam studenci, single, rodziny z dziećmi i seniorzy.

Co sprawia, że okolica jest przyjazna mieszkańcom w każdym wieku? Przede wszystkim bliskość do centrum. Przeróbka bezpośrednio graniczy ze Śródmieściem, gdzie znajdują się zarówno sklepy, szkoły, jak i przychodnie. W okolicy funkcjonuje m.in. szpital Copernicus i Centrum Zdrowia ETER-MED. Ze względu na dostęp do opieki zdrowotnej, znaczna część mieszkańców dzielnicy, bo aż ponad 30%, to osoby powyżej 60 roku życia.

Przeróbka to idealna okolica także dla młodych. Obecność licznych budynków przemysłowych sprawiła, że tamtejsze mieszkania na sprzedaż (Gdańsk Przeróbka) oraz mieszkania do wynajęcia (Gdańsk Przeróbka) są stosunkowo tanie.

Czy Przeróbka w Gdańsku to styl życia?

Z uwagi na duża liczbę terenów przemysłowych, wiele osób zastanawia się jak się żyje w dzielnicy tamtejszym mieszkańcom. Większość z nich prowadzi spokojny tryb życia. W okolicy mieści się sporo terenów zielonych, gdzie w wolnej chwili można wybrać się na spacer. Jak się mieszka w dzielnicy w sezonie? Trzeba przyznać, że od maja do października, przyjeżdża tam wielu turystów, ale nie stanowi to większego problemu. Zwiedzający kierują się raczej na Westerplatte, gdzie nie ma osiedli mieszkaniowych.

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższym czasie na terenie dzielnicy nie planuje się realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych. Władze miasta dbają jednak ciągle o rozwój i wzmacnianie funkcji przemysłowo-portowych. Ze względu na istniejącą infrastrukturę, Przeróbka ma głównie charakter przemysłowy. Aczkolwiek, powstały tam również osiedla mieszkaniowe.

W kolejnych latach, na terenie dzielnicy modernizowane mają zostać kolejne odcinki nabrzeża. Co istotne, część przestrzeni publicznej ma służyć mieszkańcom jako miejsce do odpoczynku.

Przeróbka - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Przeróbka jest tylko częściowo zamieszkiwana, ale za to ma duże znaczenie pod względem turystycznym. Mieszczą się tam liczne atrakcje, zabytki oraz miejsca o wartości historycznej. Najwięcej obiektów tego typu znajduje się na Westerplatte, dlatego też jest to obszar często odwiedzany przez turystów z całej Polski.

Miejsca, które warto zobaczyć to:

 • Twierdza Wisłoujście (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska),
 • dawna Wojskowa Składnica Tranzytowa,
 • Pomnik Obrońców Wybrzeża,
 • Pozostałości nowych koszar na Westerplatte,
 • Wartownia nr 1,
 • Wartownia nr 3,
 • terminal promowy Westerplatte,
 • plaża,
 • Nabrzeże Rudowe.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w zamieszkiwanej części dzielnicy jest Skwer Bajki. Miejsce to ma charakter rekreacyjno-sportowy. W strefie sportu mieści się tam m.in. zewnętrzna siłownia, natomiast w strefie relaksu, liczne nasadzenia i ławki.

Czy Przeróbka to bezpieczna dzielnica?

Wiele osób planujących przeprowadzkę zastanawia się, czy Przeróbka to bezpieczna dzielnica. Zdaniem okolicznych mieszkańców, jest tam dość spokojnie. Jedyną zamieszkiwaną częścią dzielnicy są osiedla zlokalizowane na południu. Tam panuje większy ruch na ulicach, ale za to nie ma aż tylu zamiejscowych.

Bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym jest Westerplatte. Tam, zwłaszcza w sezonie letnim, przyjeżdża wielu wczasowiczów. Aby dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, mieszkańcy dzielnicy często decydują się na zakup ubezpieczenia (Gdańsk, Przeróbka, ul. Siennicka 12C). W ten sposób nie muszą martwić się o swoje mieszkanie.

Gdańsk Przeróbka w opinii okolicznych mieszkańców jest jedną z najbezpieczniejszych dzielnic nadmorskich, przez co chętnie zamieszkują tam seniorzy i osoby samotne.

Atrakcje na Przeróbce - oferta dla dzieci

Na Przeróbce oferta dla dzieci nie jest zbyt zróżnicowana. Niemniej jednak nie wpływa to negatywnie na codzienne życie mieszkańców. Na terenie dzielnicy, w pobliżu osiedli mieszkaniowych, mieszczą się dwa place zabaw dla dzieci. Jeden z nich zlokalizowany jest przy ul. Bajki, natomiast drugi przy Szkole Podstawowej nr 61.

W wolnej chwili, mieszkańcy Przeróbki jeżdżą z dziećmi do centrum. W tamtejszej galerii handlowej powstała Sala Zabaw Lider, gdzie można maluchowi wyprawić urodziny lub po prostu się z nim pobawić. W okolicy działają także centra rozrywki typu escape room, do których warto wybrać się ze starszymi dziećmi, aby spędzić z nimi czas bardziej aktywnie.
twierdza wisłoujście gdańsk

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku nad Martwą Wisłą

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Przeróbce

Ile trwa dojazd z Przeróbki do centrum?

Jak już wspomnieliśmy, Przeróbka graniczy ze Śródmieściem od strony południowej. W związku z tym, dojazd do centrum nie zajmuje tamtejszym mieszkańcom zbyt wiele czasu, zwłaszcza poza godzinami szczytu. Ponieważ Przeróbka jest dość duża pod względem powierzchni, czas jaki trzeba poświęcić na podróż w dużej mierze zależy od tego, z jakiej części dzielnicy planowany jest wyjazd.

Dla przykładu, dojazd samochodem do centrum z okolic Westerplatte, przy przeciętnym ruchu, zajmuje około 20 minut. Z kolei podróż do Śródmieścia z osiedli mieszkaniowych mieszczących się w południowej części dzielnicy, przy podobnych warunkach na drodze, zajmuje około 7 minut.

O wiele więcej czasu trzeba poświęcić na dojazd do centrum w godzinach szczytu. Rano i popołudniu, podróż z Westerplatte może trwać nawet 40 minut, natomiast z osiedli przy ul. Siennickiej 12 minut. Obie trasy można przejechać także komunikacją miejską. Wtedy też na podróż trzeba poświęcić odpowiednio około 45 i 15 minut.

Ponieważ w Gdańsku powstało wiele ścieżek rowerowych, część mieszkańców porusza się po mieście rowerem. Na dojazd z Przeróbki do Śródmieścia w ten sposób trzeba poświęcić od 10 do 40 minut.

Tramwaje na Przeróbce

W całym Gdańsku funkcjonuje kilkanaście linii tramwajowych. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę, tramwaje kursują przez większą część miasta, a w tym przez Przeróbkę. Z dzielnicy komunikacją miejską można dojechać na Śródmieście, Stogi, Strzyżę czy też Brzeźno. Warto zaznaczyć, że sieć tramwajowa powstała tylko na terenie południowej Przeróbki, czyli tam gdzie jest najwięcej mieszkańców.

Najważniejsze linie tramwajowe kursujące przez dzielnicę to:

 • Linia tramwajowa nr 3 - Brzeźno – Chełm Witosa,
 • Linia tramwajowa nr 8 - Jelitkowo – Stogi Plaża,
 • Linia tramwajowa nr 9 - Strzyża PKM – Stogi Pasanil,
 • Linia tramwajowa nr 63 (sezonowa) - Łostowice Świętokrzyska – Brzeźno Plaża.

Co istotne, komunikację na Przeróbce wspiera tramwaj wodny kursujący na trasie F5. Jego przystanki zlokalizowane są m.in. przy Westerplatte i Twierdzy Wisłoujście. Tramwaje wodne na terenie miasta pływają w okresie od początku maja do końca września, dlatego też są uznawane za atrakcję turystyczną.

Autobusy na Przeróbce

Oprócz tramwajów, na terenie Przeróbki kursują także autobusy. Można nimi dojechać na samo Westerplatte, co jest szczególnie ważne dla turystów i osób, które w pobliżu mają pracę. Wiele linii autobusowych na terenie Gdańska jest obsługiwane przez autobusy niskopodłogowe. W związku z tym, bez problemu mogą podróżować nimi nawet osoby niepełnosprawne.

Najważniejsze linie autobusowe na Przeróbce to:

 • Linia nr 106 – Westerplatte – Wały Piastowskie,
 • Linia nr 111 – Górki Zachodnie – Wały Piastowskie,
 • Linia nr 138 – Westerplatte – Wały Piastowskie.

Z kolei najważniejsze przystanki autobusowe to: Westerplatte, gdzie dojeżdżają autobusy linii 106 i 138, Sucharskiego, Bajki, Pokładowa oraz Nabrzeże Przemysłowe.

Dworce/zajezdnie na Przeróbce

Czy na terenie dzielnicy znajdują się jakieś dworce? Przede wszystkim działa tam zajezdnia tramwajowa. Obiekt jest zlokalizowany u zbiegu ulic Siennickiej i Lenartowicza i co istotne, w 2015 roku przeszedł kompleksową modernizację. Na terenie całej dzielnicy rozwinięta jest infrastruktura kolejowa. Ze względu na położenie w pobliżu Portu Północnego, biegnie tam ważna trasa PKP Cargo.

Przeróbka – ścieżki rowerowe

Przez teren Przeróbki przebiegają drogi o dużym natężeniu ruchu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, powstały tam liczne ścieżki rowerowe i chodniki. Szlaki te są stosunkowo nowe i korzysta z nich wielu okolicznych mieszkańców. Bezpieczna infrastruktura pozwala swobodnie poruszać się po dzielnicy rowerem nawet z małymi dziećmi. Ścieżki rowerowe na Przeróbce biegną wzdłuż ul. Sucharskiego od węzła Ku Ujściu do Westerplatte oraz części ul. Siennickiej i ul. T. Lenartowicza.

Komunikacja na Przeróbce – główne ulice

Najważniejszą arterią Przeróbki jest Trasa im. majora Henryka Sucharskiego. To część drogi krajowej nr 89, którą można dojechać do drogi ekspresowej S7 oraz autostrady A1. Trasa łączy Południową Obwodnicę Gdańska oraz będącą w budowie Trasę Słowackiego.

Przez teren Przeróbki biegnie także tak zwany Tunel pod Martwą Wisłą (oficjalna nazwa: Tunel im. Ks. Abp. Tadeusza Gocłowskiego). Łączy on Trasę Słowackiego z Trasą Sucharskiego, a ponadto umożliwia przejazd do znajdującej się po drugiej stronie Martwej Wisły Letnicy.

O wiele mniej uczęszczaną, ale również ważną pod względem komunikacyjnym jest ulica Pokładowa, która ciągnie się wzdłuż północno-centralnej część dzielnicy. Istotna dla mieszkańców jest też ulica Siennicka. Jej trasa biegnie przez południową część Przeróbki i prowadzi do Mostu Siennickiego łączącego dzielnicę ze Śródmieściem.

Komunikacja na Przeróbce – inwestycje drogowe

W najbliższym czasie nie planuje się nowych inwestycji infrastrukturalnych na Przeróbce. Miasto szczególną uwagę zwraca jednak na rozwój i wzmacnianie funkcji przemysłowo-portowych. W dalszym ciągu modernizowane mają zostać tam kolejne odcinki nabrzeża.

Istotną inwestycją dla mieszkańców Przeróbki jest przebudowa infrastruktury tramwajowej na Stogach, a dokładniej wzdłuż ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. W ramach przedsięwzięcia, przebudowie ulegnie układ drogowy wraz z chodnikami, zjazdami i ciągami pieszo-rowerowymi. Po zakończeniu inwestycji okoliczni mieszkańcy, a także turyści, będą mogli swobodnie dojechać komunikacją miejską na tamtejszą plażę.

Ocena redakcji

Mimo, że Przeróbka ma stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców, tamtejsza infrastruktura komunikacyjna jest dość dobrze rozwinięta. Ze względu na obecność sieci tramwajowej, okoliczni mieszkańcy z łatwością mogą dojechać do pozostałych dzielnic Gdańska. To szczególnie ważne dla osób, które pracują lub uczą się na Śródmieściu czy Stogach.

Najważniejszą drogą na Przeróbce jest Trasa im. majora Henryka Sucharskiego, stanowiąca fragment drogi krajowej nr 89, umożliwiającej dojazd do drogi ekspresowej S7 oraz autostrady A1.

3. Edukacja na Przeróbce

Żłobki i przedszkola na Przeróbce

Wiele młodych osób chcących przeprowadzić się na Przeróbkę zastanawia się, czy są tam jakieś żłobki i przedszkola. Trzeba przyznać, że pod względem oferty edukacyjnej, dzielnica nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Działa tam tylko jedno przedszkole, a do tego nie ma żadnego żłobka. Przedszkole nr 20 mieści się przy ul. Lenartowicza i jest placówką publiczną. Opinie na temat placówki są bardzo dobre, co sprawia, że rodzice chętnie zapisują tam swoje pociechy.

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać także z oferty żłobków i przedszkoli na Śródmieściu. W centrum powstały dwa żłobki Gdańskiego Zespołu Żłobków, gdzie można zapisywać dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia do 3 lat. Co więcej, na Śródmieściu mieści się kilka przedszkoli publicznych, a w tym: Przedszkole nr 32, Przedszkole nr 35 (dla dzieci z wadami wzroku) i Przedszkole nr 41.

Mieszkańcy Przeróbki mogą zapisać dziecko także do jednej z kilku tamtejszych placówek niepublicznych. Dobrą opinią cieszy się m.in. Przedszkole Niepubliczne im. Panienki z Okienka oraz Niepubliczne Przedszkole Językowe Pod Wesołą Chmurką.

Szkoły podstawowe: edukacja na Przeróbce

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, tych w samej dzielnicy również nie działa zbyt wiele. Jedyną placówką jest Szkoła Podstawowa nr 61 im. Józefa Wybickiego. Warto jednak wspomnieć, że organizowane są tam liczne zajęcia dodatkowe, a także konkursy i inne ciekawe wydarzenia.

Wielu mieszkańców Przeróbki zapisuje swoje starsze dzieci także do szkół na Śródmieściu. W centrum działają zarówno podstawówki publiczne, jak i niepubliczne.

Spośród placówek publicznych warto wyróżnić Szkołę Podstawową nr 57 im. gen. Wł. Andersa, Szkołę Podstawową nr 65 im. Alfa Liczmańskiego oraz Szkołę Podstawową nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej. Jeśli z kolei chodzi o placówki niepubliczne, godne uwagi są Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, a także Gdańska Szkoła Podstawowa Lingwista.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Przeróbce

Biorąc pod uwagę niewielką liczbę placówek edukacyjnych, wielu mieszkańców Przeróbki zastanawia się czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola oraz czy łatwo dostać się do podstawówki. Trzeba przyznać, że może stanowić to kłopot, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Co prawda liczba mieszkańców dzielnicy jest niewielka, niemniej jednak brak żłobka jest pewną niedogodnością.

Rodzice chcący pozostawić dziecko pod pewną opieką muszą zapisać je do jednego z punktów na Śródmieściu lub ewentualnie na Stogach. Nieco lepiej sytuacja ma się w przypadku starszaków i dzieci w wieku szkolnym. Dostanie się do przedszkola czy też podstawówki działających w dzielnicy nie powinno być problemem. W szczególności, jeśli rodzić zapisze dziecko do placówki w pierwszym terminie rekrutacji.

Licea i technika na Przeróbce: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Przeróbki nie ma żadnych szkół ponadpodstawowych. Licea i technika działają jednak na Śródmieściu, gdzie jak już wspomnieliśmy, łatwo dojechać komunikacją miejską. Placówki, do których chętnie zapisują się okoliczni uczniowie to I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Samochodowych im. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz Zespół Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.

Popularne szkoły na Przeróbce

Póki co, na Przeróbce działa tylko Szkoła Podstawowa nr 61 im. Józefa Wybickiego. Podstawówka cieszy się dobrą opinią, przez co rodzice chętnie zapisują tam swoje pociechy. Warto jednak zaznaczyć, że liczne szkoły publiczne i szkoły prywatne mieszczą się w sąsiednich dzielnicach, a zwłaszcza na Śródmieściu. Starsze dzieci mogą dojeżdżać tam same komunikacją miejską.

Popularne szkoły wśród uczniów to m.in. Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne. W centrum działają też uczelnie, dzięki czemu na Przeróbce zamieszkują również studenci. Wielu uczniów po liceum decyduje się kontynuować naukę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, czy też w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Przeróbce jest dość ograniczona. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę mieszkańców dzielnicy oraz bliskość do centrum nie stanowi to jednak przeszkody. W Śródmieściu powstało wiele placówek zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Działają tam żłobki, przedszkola, podstawówki i szkoły średnie. Obie dzielnice są ze sobą świetnie skomunikowane, więc odległość nie powinna być problemem.
Pomnik Obrońców Wybrzeża

Pomnik Obrońców Wybrzeża

4. Jak się mieszka na Przeróbce? Parki i rekreacja w dzielnicy

Czy na terenie Przeróbki są jakieś parki? Najpopularniejszym miejscem tego typu na mapie dzielnicy jest Westerplatte. Panuje tam wszechobecna zieleń, a do tego jest co zwiedzać. Na terenie należącym do Westerplatte zainstalowano wiele ławek, gdzie podczas spaceru lub wycieczki rowerowej można wygodnie usiąść i odpocząć. Działają tam również sklepy z pamiątkami.

Mieszkańcy Przeróbki, którzy lubią spędzać czas aktywnie, mogą wybrać się poćwiczyć na pobliskie siłownie zewnętrzne. Jedna z nich znajduje się przy Skwerze Bajki. Jeśli chodzi o boiska, jedno mieści się przy tamtejszej szkole podstawowej. Dawniej na terenie dzielnicy działał też basen, został on jednak przeniesiony na Stogi.

5. Gastronomia i kultura

Wielu turystów odwiedzających Westerplatte zastanawia się gdzie zjeść w dzielnicy smaczny obiad i czy działa tam jakaś dobra restauracja. Na terenie samej Przeróbki powstało kilka barów oraz pizzeria Enigma (Gdańsk, Przeróbka, ul Bajki 11/b). Jeśli chodzi o restauracje wiele ciekawych miejsc zlokalizowanych jest na Śródmieściu, dlatego też chcąc zjeść obiad w lokalu, warto wybrać się właśnie do centrum.

Na terenie Przeróbki działa Miejska Biblioteka Publiczna. Co ciekawe, chętnie korzystają z niej nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale i dorośli. W dzielnicy zlokalizowane jest także Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Twierdza Wisłoujście. Dawniej było to miejsce, gdzie kontrolowano ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.

Na terenie Przeróbki co jakiś czas odbywają się warsztaty i spotkania, głównie dla seniorów. Informacje na temat orgaznizowanych wydarzeń na swojej stronie internetowej zamieszcza m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Gdańsk Przeróbka. Nie ulega wątpliwości, że centrum kultury Gdańska jest Śródmieście. Tam działa niejeden teatr, galeria sztuki, a nawet kino 7D. Mieszkańcy Przeróbki mają to szczęście, że dzielnica zlokalizowana jest tuż przy centrum, więc poza godzinami szczytu można dojechać tam w dosłownie kilka minut.

6. Zdrowie na Przeróbce

Chociaż na Przeróbce nie ma stacji, która mierzyłaby jakość powietrza, punkty tego typu znajdują się na Śródmieściu i Stogach. Jak wynika z pomiarów, w Gdańsku smog nie jest tak dużym problemem, jak w innych dużych miastach. Jakość powietrza nad morzem utrzymuje się na dobrym poziomie. Warto jednak wspomnieć, że zimą spada czasami do umiarkowanego. 

W całym mieście, a w tym na Przeróbce dobra jest również kranówka. Jak zapewniają specjaliści, można pić ją nawet bez przegotowania, niemniej jednak mimo to wielu tamtejszych mieszkańców używa dzbanków filtrujących.

Czy na Przeróbce funkcjonują jakieś przychodnie i szpitale publiczne? W dzielnicy działa filia NZOZ „STOGI”. Przychodnia (Przeróbka, Gdańsk, ul. Siennicka 9) zatrudnia doświadczonych specjalistów, a do tego zapewnia stosunkowo krótki czas oczekiwania na wizytyę. Podstawowa opieka zdrowotna w placówce świadczona jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oprócz tego, znajdują się tam prywatne poradnie specjalistyczne, a w tym: diabetologiczna, gastroenterologiczna, reumatologiczna, neurologiczna, ginekologiczno-położnicza, okulistyczna, otolaryngologiczna czy urologiczna. Oczywiście na terenie dzielnicy są też apteki, a nawet optyk. Ze względu na bogatą ofertę zdrowotną, cześć mieszkańców Przeróbki po konsultację lekarską jeździ na Śródmieście. Tam mieści się duży szpital Copernicus oraz Centrum Zdrowia ETER-MED.

7. Przeróbka - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Przeróbce mieszka stosunkowo niewiele osób, dlatego też nie ma tam dużych hipermarketów. Na terenie dzielnicy działa sklep Merkus (Gdańsk, Przeróbka, ul. Bajki 8a), a także niewielka Żabka i Lewiatan. Wielu mieszkańców na zakupy wybiera się do centrum. Na terenie Śródmieścia znajdują się liczne supermarkety, hipermarkety oraz sklepy odzieżowo-obuwnicze.

W okolicy znajduje się także galeria handlowa Forum Gdańsk, gdzie mieszkańcy Przeróbki jeżdżą na większe zakupy. Mogą kupić tam nie tylko ubrania, ale i kosmetyki czy dodatki do domu. Ponieważ w dzielnicy brakuje targowiska, część tamtejszych mieszkańców jeździ na Śródmieście również po świeże owoce i warzywa.

Jeśli chodzi o punkty usługowe, tych na Przeróbce także jest niewiele, chociaż działa tam fryzjer (Gdańsk, Przeróbka, ul. Teofila Lenartowicza 4A) oraz optyk.
twierdza wisłoujście z lotu ptaka

Twierdza Wisłoujście z lotu ptaka

8. Wady i zalety mieszkania na Przeróbce

Zalety:

 • położenie bezpośrednio nad morzem,
 • dobrze rozwinięta komunikacja,
 • bliskość do centrum,
 • wiele miejsc pracy,
 • duża liczba zabytków.

Wady:

 • duży ruch pociągów,
 • niewielka liczba budynków mieszkaniowych,
 • brak nowych inwestycji deweloperskich,
 • niewielka liczba terenów zielonych
 • brak większych hipermarketów.

Czy dzielnica Przeróbka jest przyjazna dla zwierząt?

Przeróbka Gdańsk to miejsce przyjazne dla zwierząt. Bez problemu można zabrać tam psa nawet na Westerplatte. Wiele osób chadza na spacery także na pobliską plażę. Warto wspomnieć, że w samej dzielnicy nie ma weterynarza. Specjaliści przyjmują jednak na Stogach i na Śródmieściu.

9. O tym się mówi na Przeróbce

W ostatnim czasie dużo mówi się o sprawie funkcjonowania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krynicznej. Ze względu na zły stan techniczny budynku, pojawiły się pomysły dotyczące przeniesienia placówki na Stogi. Mieszkańcy dzielnicy nie wyrażają jednak na to zgody, argumentując, że to jedyne takie miejsce w okolicy.

Rada Dzielnicy Gdańsk Przeróbka przedstawiła już ich stanowisko dyrektorowi gdańskich bibliotek. Spotkanie zakończyło się deklaracją poparcia starań o utrzymanie funkcjonowania placówki. Niemniej jednak, ma on zastrzeżenia co do budynku, w którym działa biblioteka (Gdańsk, Przeróbka ul. Kryniczna 20). W sprawie dalszych postępowań co do funkcjonowania palcówki prowadzone będą konsultacje społeczne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: