Dzielnica Warszawy - Ochota

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.07.2019

Jakie są zalety i wady życia na Ochocie? Co warto wiedzieć o dzielnicy? Poznaj nasz informator o Ochocie!

Liczne zalety Ochoty sprawiają, że ta dzielnica jest chętnie zamieszkiwana. Przykładowo, mieszkańcy okolic Parku Szczęśliwickiego mogą liczyć na ciszę, spokój i otoczenie terenów zielonych przy jednoczesnym dobrym połączeniem autobusowym z centrum. Latem można korzystać z licznych ścieżek rowerowych, a zimą na Górce Szczęśliwickiej warto czerpać przyjemność z jeżdżenia na nartach lub snowboardzie.

Studenci z pewnością będą zadowoleni z cen wynajmu pokojów w okolicach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który również jest dobrze skomunikowany ze Śródmieściem. Minusem tej okolicy mogą być korki w godzinach szczytu, głównie przy ul. Grójeckiej i w okolicach WUM-u. Czy Ochota jest dobrym miejscem do mieszkania? W tym tekście szczegółowo przyjrzymy się tej dzielnicy.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Ochota

domy na sprzedaż Ochota

1. Informacje ogólne

Położenie Ochoty na mapie

Ochota to jedna z 18 dzielnic miasta stołecznego, położona na lewym brzegu Wisły. Dzielnica sąsiaduje od północy z warszawską Wolą, od południa z Mokotowem, od wschodu ze Śródmieściem, a od zachodu z Włochami.

Miejski System Informacji dzieli Ochotę na cztery części:

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Ochocie?

Ochota zajmuje powierzchnię 9,72 km², a liczba mieszkańców wynosi 82 484 (stan na 01.2020), co czyni ją najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy.  Zagęszczenie ludności na Ochocie wynosi 8 486 os./km². Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni powyżej 65 r.ż. i kobiety powyżej 60 r.ż.) przekracza 25 % ogólnej liczby ludności. Widoczny staje się tutaj problem starzejącego się społeczeństwa, który obecnie jest jedną z poważniejszych trudności społecznych na Ochocie.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Ochota zajęła trzecie miejsce pod kątem atrakcyjności i warunków życia dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Wysokie miejsce w rankingu zapewniła Ochocie dobrze rozwinięta infrastruktura zdrowotna oraz dostęp do licznych szkół i przedszkoli. Ranking został przeprowadzony przez Urząd Statystyczny w Warszawie.

Studenci mieszkający na Ochocie cenią sobie dobry dojazd na uczelnie (np. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska) oraz relatywnie niskie ceny najmu mieszkań. Z kolei seniorzy są zadowoleni z atrakcyjnej oferty medycznej (tj. lekarze pierwszego kontaktu, apteki) oraz dostępu do licznych parków. Rodziny mogą być usatysfakcjonowane z szerokiego wyboru szkół, przedszkoli i placów zabaw dla najmłodszych. Ponadto Ośrodek Kultury Ochota oferuje zajęcia taneczne i plastyczne dla dzieci. Jedynym problemem może być uciążliwy hałas od ul. Grójeckiej i lotniska.

Plac Narutowicza, Stara Ochota

Jak się mieszka na Ochocie? Styl życia

Ochota zajmuje trzecie miejsce w Rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia przeprowadzonym przez Urząd Statystyczny. Dla mieszkańców istotny jest dostęp do placówek kultury – kin, teatrów, muzeów. Największą popularnością cieszą się Och-Teatr oraz kino studyjne Iluzjon. Nie bez znaczenia jest także dobra komunikacja miejska i ścieżki rowerowe w okolicach Parku Szczęśliwickiego.

Mieszkańcy z przyjemnością spędzają czas na Polu Mokotowskim, gdzie można odpocząć na kocu, spacerować, jeździć na rowerze czy biegać. W tej części Warszawy odnajdą się osoby lubiące ciszę i spokój, a także ci, którzy cenią sobie wielkomiejski styl życia. Można powiedzieć, że na Ochocie żyje się bardzo swobodnie i wygodnie ze względu na liczne punkty usługowe i dostęp do opieki medycznej.

Planowany rozwój dzielnicy

Ochota cały czas dynamicznie się rozwija na wielu polach. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych planuje przebudowę skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej, na którą składa się m.in. budowa: chodników, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych i sygnalizacji świetlnej. W 2021 roku planowane jest zakończenie budowy parku podziemnego przy ul. Spiskiej 1. Na ul. Wawelskiej powstanie tzw. Zielona Ściana, czyli posadzenie krzewów żywopłotowych z gotowych modułów w formie prostopadłościanów.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Ochota - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Ochota to bardzo dobre miejsce do zamieszkania również ze względu na liczne atrakcje. Oto kilka ciekawych miejsc turystycznych, z których słynie ta dzielnica.

 • Górka Szczęśliwicka
  Narty w Warszawie? To możliwe! Na Górce Szczęśliwickiej warto poszaleć na nartach lub snowboardzie. Zimą górka jest sztucznie naśnieżana, a latem można zjeżdżać na nartach dzięki zielonej macie Dendix. Miłośnicy nowych wrażeń będą mogli zjechać na pontonach.
  Obecnie górka liczy sobie 152 m n.p.m.
 • Park Baśniowy
  Zazwyczaj stare spróchniałe drzewa są wycinane, ale nie na Ochocie.  W tym przypadku postanowiono wykorzystać je artystycznie do stworzenia figur misia, sowy i krasnoludka, które urozmaicają przestrzeń w Parku Baśniowym.
 • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
  Z pewnością to najważniejsza atrakcja na Ochocie. Najbardziej charakterystyczny spośród kościołów w zachodniej Warszawie. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1911 roku, a w 1924 r. neoromański kościół odwiedziła św. Faustyna.
 • Filtry Lindleya
  Filtry wody wybudowane w XIX wieku. Na ich terenie znajduje się Muzeum Wodociągów i Kanalizacji. W środku można obejrzeć m.in. fragment drewnianego wodociągu oraz zabytkowe urządzenia. Filtry Lindleya otwarte są także podczas Nocy Muzeów.
 • Skra
  Stadion sportowy został oddany do użytku w 1953 roku. Przez wiele lat był dumą Ochoty, ponieważ mieścił się tutaj Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dziś obiekt jest zrujnowany i opuszczony, ale mimo wszystko cały czas prezentuje się ciekawie. Warto odwiedzić, aby poczuć dawnego ducha Ochoty.
 • Pole Mokotowskie
  Pole Mokotowskie to wielki, zielony obszar, gdzie mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny. W parku można odpocząć na świeżym powietrzu, jeździć na rowerze, rolkach czy spacerować. Na jego terenie nie brakuje knajpek, lodziarni czy barów, z których najbardziej znana jest Iskra. Zimą można skorzystać z lodowiska.

Zwiedzając Ochotę,  nie da się nie zauważyć dużej ilości pomników. Do tych najciekawszych i najważniejszych należą: Marii Skłodowskiej-Curie, Szczęśliwego Psa, Lotników Angielskich, Barykady Września 1939, Gabriela Narutowicza oraz rzeźba pt.: W hołdzie macierzyństwu. Jak widać, różnorodnych atrakcji na Ochocie nie brakuje.

Pole Mokotowskie

Czy Ochota to bezpieczna dzielnica?

Ogólnie rzecz ujmując, Ochota jest bezpieczną dzielnicą pomimo kilku niedogodności. Najczęstsze problemy to zakłócanie ciszy nocnej, handel uliczny w pasie drogowym oraz niewłaściwe parkowanie. Na terenie Ochoty praktycznie w ogóle nie występują przypadki poważnych przestępstw w przeciwieństwie do Śródmieścia, Mokotowa i Pragi Północ. Znajduje się tu Komenda Rejonowa Policji III. Mieszkańcy uznają Ochotę za dzielnicę względnie bezpieczną.

Ochota - oferta dla dzieci

Ochota może pochwalić się bogatą ofertą dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy mogą korzystać z zajęć oferowanych przez Ośrodek Kultury Ochota, który jest największą i najprężniej działającą tego typu instytucją w stolicy. W ofercie dla dzieci znajdują się m.in. taniec, plastyka, zajęcia teatralne, ceramika czy warsztaty edukacyjne. Młodzi mieszkańcy mogą również skorzystać z licznych placów zabaw, które są regularnie modernizowane i ulepszane. Najciekawsze place zabaw dla dzieci na Ochocie znajdują się pod tymi adresami:

 • plac zabaw przy Parku Szczęśliwickim, ul. Drawska 24,
 • plac zabaw, ul. Bohdanowicza 12,
 • plac zabaw, ul. Reja ,
 • plac zabaw, ul. Leszowa 3,
 • Plac Baśniowy, ul. Częstochowska.

2. Komunikacja na Ochocie 

Ile trwa dojazd z Ochoty do centrum?

Dzięki swojemu położeniu Ochota jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum. Z przystanku Dickensa w ciągu 15 minut dojedziemy tramwajem do warszawskiego Śródmieścia, gdzie możemy się przesiąść w I linię metra. Mieszkańcy Szczęśliwic mają do dyspozycji autobusy numer 128 i 521. W przypadku osiedla Rakowiec pasażerowie mogą wybrać linie 128 i 175. Podróż do centrum trwa około 20 minut.

Mieszkańcy narzekają na tłok w tramwajach i autobusach w godzinach szczytu. Z pewnością zaletą tramwajów na Ochocie jest ich częste kursowanie, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na przystanku. W dni powszednie po odjeździe ostatniego tramwaju kursują autobusy nocne. Rowerem z ul. Dickensa do centrum dojedzie się w ciągu 25 minut. Samochodem można dotrzeć nawet w 15 minut. Czas w godzinach szczytu (rano i popołudniu) może się wydłużyć.

Tramwaje na Ochocie

Na Ochocie kursuje kilka linii tramwajowych, które znacznie przyspieszają przemieszczanie się po mieście. Mieszkańcy mają do dyspozycji linie numer:

 • 1 (Banacha-Annopol),
 • 7 (P+R Aleja Krakowska-Kawęczyńska–Bazylika),
 • 9 (P+R Aleja Krakowska-Gocławek),
 • 14 (Banacha-Metro Wilanowska),
 • 15 (P+R Aleja Krakowska-Marymont-Potok),
 • 25 (Banacha-Annopol).

Pętla Banacha, Uniwersystet Medyczny

Autobusy na Ochocie

Autobusy są uzupełnieniem komunikacji tramwajowej. W dzielnicy funkcjonują linie, które dowożą pasażerów do stacji metra (Centrum, Politechnika, Wilanowska). Autobusy kursują przez całą dobę. Najwięcej z nich zatrzymuje się przy Placu Zawiszy. Jest to doskonały punkt przesiadkowy na tramwaj, pociąg, WKD czy inną linię autobusową.

Najważniejsze linie autobusowe to:

 • 128 (Szczęśliwice-Plac Piłsudskiego),
 • 175 (Lotnisko Chopina-Plac Piłsudskiego),
 • 414 (Szczęśliwice-Bródno-Podgrodzie),
 • 521 (Szczęśliwice-Falenica).

Metro na Ochocie

Najbliższe stacje metra to Centrum, Politechnika i Pole Mokotowskie. W kierunku stacji metra Centrum odjeżdżają linie tramwajowe 7 i 9. Z Placu Narutowicza tramwajem nr 15 dojedziemy do stacji Politechnika w ciągu 9 minut.

WKD na Ochocie

Na Ochocie znajduje się rozbudowana linia stacji WKD. Kolejka zatrzymuje się tu na przystankach: Warszawa Ochota WKD, Warszawa Zachodnia WKD, Warszawa Reduta Ordona.

Zajezdnie na Ochocie

Na terenie Ochoty działa zajezdnia tramwajowa zlokalizowana przy ulicy Banacha. Zatrzymują się tutaj linie 1, 14, 15. Z kolei pętla Plac Narutowicza mieści się przy ul. Grójeckiej/ul. Filtrowej i przy Placu Starynkiewicza.

Ścieżki rowerowe na Ochocie

Ochota to doskonała dzielnica dla rowerzystów. Oferuje wiele ciekawych tras rowerowych, które przebiegają przez parki i główne ulice. Na Ochocie można także wypożyczyć rowery miejskie. Stacje Veturilo znajdują się np. na ul. Dickensa/Geodetów, ul. Kopińskiej/Białobrzeskiej, ul. Lindleya (szpital), Placu Narutowicza. Przez pierwsze pół godziny nie płaci się za wypożyczenie sprzętu.

Przykładowy szlak rowerowy biegnący przez Ochotę: Szlak Obwodowy (zielony) ma łączną długość 22 kilometrów. Trasa: Las Bielański-UKSWMarymonckaOgólnaaleja Prymasa TysiącleciaBanachaPole Mokotowskiealeja Armii LudowejAleje UjazdowskieŁazienki Królewskie.

Najważniejsze ścieżki rowerowe na Ochocie:

 • Banacha (0,8 km),
 • Bitwy Warszawskiej 1920 r. (1,4 km),
 • Drawska (0,8 km) – przebiega przez Dickensa,
 • Koszykowa (0,3 km) – odcinek LindleyaRaszyńska,
 • Pole Mokotowskie (1,4 km) – przebieg: Żwirki i Wiguryal. Niepodległości,
 • Raszyńska (0,5 km) – odcinek: TarczyńskaFiltrowa,
 • Szczęśliwicka (0,5 km) – odcinek: Bitwy Warszawskiej 1920 r. – Opaczewska.

Główne ulice na Ochocie

Przez Ochotę przebiega droga krajowa nr 7, której częścią są Aleje Jerozolimskie. Główną ulicą jest Grójecka, która prowadzi na Lotnisko Chopina.

Planowane duże inwestycje na Ochocie

W planach jest budowa ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Raszyńskiej, ul. Koszykowej, ul. Dickensa, ul. Korotyńskiego, a także przez Pole Mokotowskie. Na 2023 rok zaplanowana jest przebudowa Placu Narutowicza. W planach jest także budowa linii tramwajowej do Wilanowa na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. i skrzyżowaniu ul. GrójeckiejBitwy Warszawskiej 1920Banacha.

Ocena redakcji

Osoby szukające mieszkania z dobrym dojazdem do centrum powinny skupić się na ofertach nieruchomości w okolicach Placu Zawiszy lub Szczęśliwic. Z pewnością dużą zaletą Ochoty jest rozbudowana sieć autobusów i tramwajów, które w kilkanaście minut zawiozą pasażerów do stacji Metro Centrum.

Mieszkańcy Ochoty mają bezpośredni autobus na terminal. Hałas z Lotniska Chopina może być uciążliwy. Mimo wszystko ocena redakcji jest pozytywna ze względu na położenie dzielnicy. Z pewnością warto by było wprowadzić więcej linii tramwajowych, a mniej autobusowych, aby zmniejszyć korki i usprawnić komunikację.

Szukasz mieszkania do wynajęcia na Ochocie? Sprawdź nasze propozycje.

petla tramwajowa ochota

Pętla tramwajowa przy Placu Narutowicza

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Ochocie

Na Ochocie znajdują się 23 przedszkola państwowe, 8 przedszkoli niepublicznych i 9 żłobków publicznych oraz 2 prywatne. Dzielnicę charakteryzuje zróżnicowana oferta przedszkoli – do wyboru są niepubliczne i publiczne jednostki. Większość placówek oferuje dodatkowe zajęcia np. język angielski, rytmika czy plastyka. Rodzice z Ochoty powinni rok wcześniej zapisać dziecko do przedszkola lub żłobka, ponieważ występuje duży popyt na tego typu usługi, co prowadzi do trudności z dostaniem się do placówek.

Szkoły podstawowe na Ochocie

Na Ochocie znajduje się 5 szkół podstawowych publicznych oraz ponad 7 prywatnych. Kilka z nich dysponuje oddziałami integracyjnymi. Szkoły podstawowe często wyposażone są w nowoczesne hale sportowe i sale komputerowe. Rodzice dzieci z Ochoty nie mają większych problemów z zapisami do podstawówki.

Licea i technika na Ochocie

Na Ochocie znajduje się 6 liceów ogólnokształcących, 4 technika, jedna szkoła samochodowa, liceum ogólnokształcące dla dorosłych oraz 3 szkoły policealne. Wybór szkół jest bardzo duży i zróżnicowany. Rodzice nie narzekają na rekrutację do liceów i techników. Oświata na Ochocie stoi na wysokim poziomie. Według rodziców do najlepszych przedszkoli na Ochocie należą Niepubliczne Przedszkole "Bambino", ul. Rakietników i Przedszkole Integracyjne „Domek Przedszkolaka”, ul. Nowotyska 11. Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom" zajmuje 4. miejsce w rankingu szkół podstawowych.

Uczelnie wyższe na Ochocie

Na Ochocie znajdują się wydziały Politechniki Warszawskiej, która uchodzi za jedną z lepszych technicznych uczelni w Polsce. W dzielnicy funkcjonuje także niepaństwowa Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, która kształci najlepszych informatyków. Popularną uczelnią na Ochocie jest również Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Ocena redakcji

Ochota to dzielnica z dobrze ocenianą oświatą. Mieszkańcy nie mogą narzekać na ofertę żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i liceów. Poziom życia na Ochocie jest zadowalający, jeśli chodzi o dostęp do edukacji. W okolicy znajduje się także kilka szkół wyższych, które są cenione w Polsce i zagranicą (np. Warszawski Uniwersytet Medyczny).

Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski

4. Jak się mieszka na Ochocie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Ochocie nie brakuje parków i terenów zielonych. Śmiało można powiedzieć, że jest to „zielona dzielnica”, której wizytówką stał się Park Szczęśliwicki.

 • Park Szczęśliwicki to doskonałe miejsce na relaks, spacer, przejażdżkę na rowerze czy jogging.  Właśnie tutaj można liczyć na chwilę wytchnienia i spokoju.
 • Kolejnym terenem wartym uwagi jest Pole Mokotowskie, czyli tzw. warszawski Central Park. Miejsce uwielbiane przez psiarzy i biegaczy oraz młodzież, która co weekend spędza tu czas. To właśnie na Polu Mokotowskim stoi pomnik Szczęśliwego Psa. Nazwa parku jest myląca, ponieważ ponad 70% jego powierzchni znajduje się właśnie na Ochocie. Reszta podzielona jest między Śródmieście i Mokotów.
 • Park Wielkopolski - to tutaj spotykają się mieszkańcy tzw. „starej ochociańskiej piasty”. Z pewnością jest to bardzo rodzinne miejsce i wychowało się tu kilka pokoleń. Obecnie park jest oświetlony lampami solarnymi, można pograć w ping-ponga, a co roku odbywa się tutaj Piknik Ochocian.
 • Park Zasława Malickiego jest mały, ale zadbany o każdej porze roku. Drzewa otaczają niewielki staw, a czas spędzony w parku umilą ptaki np. mewy czy kaczki.
 • Zieleniec Wielkopolski to z kolei zabytkowy skwer, którego główną osią jest Aleja Wielkopolski. Ze względu na powierzchnię nazywany także parkiem. Położony jest w obrębie ulic: Łęczyckiej, Wawelskiej, Górnickiego i Filtrowej.
 • Park Zachodni jest miejskim parkiem u zbiegu ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Alei Jerozolimskich. To jeden z najmłodszych terenów zielonych na Ochocie.

Na Ochocie oprócz terenów zielonych znajduje się kilka basenów. W Parku Szczęśliwickim latem można udać się na odkrytą pływalnię, a po sezonie na kryty basen. Poza pływaniem w obiekcie OSiR warto skorzystać z sauny i siłowni. Zimową porą dostępne jest także lodowisko. Z kolei Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oferuje zajęcia nauki pływania dla przedszkolaków oraz dorosłych.

Na Ochocie można skorzystać z sieci siłowni Calypso i Totalfitness. Dostępne są również zajęcia z salsy, zumby, streachingu, jogi i kick boxingu. Chętni mogą wykupić sobie pakiet z trenerem personalnym. W Calypso istnieje możliwość zakupienia karnetu na saunę i na zajęcia na trampolinach. W Blue City znajduje się Kraina Futbolu, czyli boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Przeznaczone jest dla najmłodszych i dorosłych. Z kolei na ul. Koszykowej mieści się boisko do koszykówki. W Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym nr 7 przy ul. Geodetów można skorzystać z hali sportowej.
Basen - Park Szczęśliwicki

5. Gastronomia i kultura

Ochota to prawdziwe zagłębie różnorodnych restauracji, barów i cukierni, które oferują smakołyki z każdej strony świata. Miłośnicy kuchni włoskiej, indyjskiej czy polskiej znajdą tu coś dla siebie. Obowiązkowym przystankiem jest Cukiernia Antolak, gdzie serwuje się klasyczne, warszawskie wyroby cukiernicze. Następnie swoje kroki warto skierować w kierunku Nonsolo Pizza, czyli do pierwszej, włoskiej pizzerii w Warszawie.

Z kolei na kawę wiele osób wybiera się do Cafe Filtry, gdzie według wielu źródeł serwują najlepszą kawę w Warszawie. Filtry jako pierwsze zorganizowały dla mieszkańców Ochoty wyprzedaż garażową. Miłośnicy smaków prosto z Japonii powinni skosztować Onigiri, czyli trójkątnych ryżowych kanapek w restauracji My Onigiri. To tylko nieliczne przykłady, ponieważ na Ochocie nie brakuje dobrych restauracji.

Mieszkając w tej dzielnicy, z pewnością warto wybrać się do teatru, ponieważ repertuar jest bardzo szeroki. Och-Teatr to prywatny teatr dramatyczny założony przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz kultury. W teatrze wystawione zostały już takie spektakle, jak np. Zemsta, Mayday, Upadłe anioły czy Bal manekinów. W Och-teatr odbywają się także koncerty. Warto także skorzystać z oferty Teatru Ochoty. Jest to jeden z najmniejszych teatrów w Warszawie, który oferuje różnorodne spektakle, ogniska teatralne oraz pokazy dla szkół. Najbliższe kino znajduje się na Mokotowie – Iluzjon - oraz przy placu KonstytucjiLuna.

Na Ochocie mieści się Biblioteka Publiczna przy ul. Grójeckiej. W swoich zbiorach biblioteka posiada książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach programu Instytutu Książki raz w miesiącu organizowany jest Podwieczorek z literaturą. Warto skorzystać także z cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmu Brytyjskiego oraz konwersacji w jęz. angielskim. Przystanek Książka to biblioteka multimedialna. Oprócz książek, można wypożyczyć także płyty CD i DVD. W środku znajduje się kącik zabaw dla dzieci, a całość podzielona jest na filie: muzyczną, filmową i internetową. Przystanek Książka współpracuje z mniejszościami narodowymi, np. wietnamską, i część zbiorów wydawana jest w ich językach ojczystych.

Ośrodek Kultury Ochoty oferuje różnorodne zajęcia taneczne, plastyczne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Centrum kultury proponuje również lekcje tańca dla osób z chorobą Parkinsona oraz taekwondo dla najmłodszych. Na Ochocie można skorzystać także z oferty Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. W dzielnicy znajduje się Niewidzialna Wystawa, której celem jest przybliżenie widzom świata niewidomych. Przewodnikami są osoby niewidome lub niedowidzące. W Muzeum Ikon można podziwiać zbiory, zwiedzić kaplicę oraz ekspozycje w podziemiach. W instytucie organizowane są także warsztaty ikonograficzne, spotkania filmowe, poetyckie i muzyczne oraz wykłady.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Filtry Ochota

6. Zdrowie

Jakość powietrza na Ochocie jest wyższa niż średnia, jednak wypada gorzej na tle np. warszawskich Bielan czy Wilanowa. Duża liczba terenów zielonych korzystnie wpływa na redukcję smogu. Czystość wody płynącej w kranach regularnie kontroluje przedsiębiorstwo wodnokanalizacyjne. Podobnie, jak w innych dzielnicach w Warszawie (np. na Białołęce), kranówka na Ochocie jest zdatna to picia.

Na terenie dzielnicy działa Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny na ul. Banacha z kilkunastoma specjalistycznymi oddziałami. To jedna z większych publicznych placówek w Warszawie. Na Ochocie funkcjonuje wiele przychodni i poradni dla dzieci i dorosłych. Przy ul. Skarżyńskiego działa Poradnia Zdrowia Psychicznego. Pracownia diagnostyczna, RTG, USG i EKG mieści się przy ul. Szczęśliwickiej 36. W tej samej placówce można wykonać badania potrzebne do pracy.

Na Ochocie funkcjonuje rozbudowana sieć aptek, w tym oddziały czynne 24 godziny na dobę.  Jakość opieki medycznej spotyka się z pozytywnymi opiniami mieszkańców. W tym obszarze nie brakuje specjalistów, z których usług korzystają również mieszkańcy okolicznych dzielnic. Rodziny na Ochocie mają dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu.
Uniwersytet Medyczny

7. Ochota: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Ochoty działają liczne centra handlowe i supermarkety. Do najpopularniejszych należą Hala Banacha, Blue City, Reduta i Hala Kopińska. Ochota oferuje dogodny dostęp do usług z kategorii beauty. W tych okolicach znajduje się wiele kosmetyczek czy salonów fryzjerskich na każdą kieszeń. Dobrze mają się także okoliczne sklepy i targowiska np. Zieleniak. Można na nich kupić owoce i warzywa z ekologicznych upraw oraz świeże ryby. Na Ochocie nie brakuje także sklepów całodobowych.

8. Wady i zalety mieszkania na Ochocie

Jak się żyje na Ochocie?

Plusy:

 • dużo terenów zielonych i ścieżek rowerowych,
 • wysoki poziom edukacji szkół i przedszkoli,
 • bogata oferta kulturalna – muzea, biblioteki, teatry,
 • dobra komunikacja miejska – liczne tramwaje i autobusy.

Minusy:

 • hałas samolotów z lotniska Chopina,
 • ruchliwe ulice i korki przy ul. Grójeckiej.

Plusem Ochoty jest jej położenie blisko centrum i bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska – nie brakuje autobusów, tramwajów i komfortowego połączenia z metrem. Duża ilość terenów zielonych (Park Szczęśliwicki, Pola Mokotowskie) oraz liczne ścieżki rowerowe wpływają korzystnie na komfort życia mieszkańców. Problemem dla wielu osób może być hałas pochodzący z lotniska oraz korki przy ul. Grójeckiej.

Czy Ochota jest przyjazna dla zwierząt?

Ochota jest bardzo przyjazną dzielnicą dla zwierząt. W wielu miejscach, np. kawiarniach, obecność psa jest akceptowana i nawet można liczyć na miskę z wodą. Niektóre placówki nawet w swoim menu mają przekąski dla zwierząt. Przykładowo takie udogodnienia znajdziemy w Pubie Lolek przy ul. Rokitnickiej 20. Na Ochocie znajduje się wiele parków i terenów zielonych, po których można spacerować z psem.

plac narutowicza ochota

Plac Narutowicza

9. O tym się mówi

Mimo problemów z nielegalnym wysypiskiem śmieci w Forcie Szczęśliwickim, Ochota dba o czystość i porządek. Przekształcenia własnościowe i problemy finansowe wojska spowodowały opuszczenie fortu. Następnie był używany jako magazyn i strzelnica. Obecnie budynek jest opuszczony i nielegalnie wykorzystywany jako obiekt do zwożenia śmieci. Nowy właściciel planuje w tym miejscu postawić hotel. W okolicach fortu znajduje się wiele nielegalnych miejsc zbiórek leków, termometrów, baterii i innych elektrośmieci.

Ponadto, Ochota boryka się również z problemem śmieci, które są wyrzucane przez okno lub do ulicznych koszy nieprzeznaczonych do składowania tego typu odpadków. Z tego względu władze dzielnicy rozpoczęły kampanię Ochota. Czysta dzielnica.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: