Wawer Warszawa - Informacje o dzielnicy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 19.07.2019

Mieszkanie w Wawrze to nie tylko duża odległość do centrum! Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po tej warszawskiej dzielnicy.

Zaletą Wawra jest duża ilość terenów zielonych. Dzielnica często nazywana jest Zielonymi Płucami Warszawy. Nie ma tu tłoku w sklepach i urzędach czy przychodniach. Jako atuty wskazywane są cisza i spokój oraz poczucie bezpieczeństwa w tej części Warszawy. Minusem może być niewielki dostęp do wydarzeń kulturalnych oraz niewystarczająca komunikacja miejska.

Obecnie na terenie Wawra następuje szybki wzrost mieszkalnictwa, za czym nie nadąża infrastruktura edukacyjna. System komunikacji publicznej sprawia, że uczniowie mają trudności z dojazdem do szkół przede wszystkich ponadgimnazjalnych. Z tego względu wiele osób wybiera placówki edukacyjne poza Wawrem. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa – są to głównie wille na terenie Anina. Nie występują tutaj blokowiska i skupiska osiedli. Ceny mieszkań i domów są jednymi z najniższych w Warszawie.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Wawer

domy na sprzedaż Wawer

1. Informacje ogólne

Położenie Wawra na mapie

Wawer to jedna z 18 dzielnic miasta stołecznego, położona na prawym brzegu Wisły. Od północy sąsiaduje Pragą-Południe, Rembertowem oraz Wesołą, od południa z miastem Józefów, od wschodu z gminą Wiązowna, od zachodu z Wilanowem i Mokotowem.

Miejski System Informacji dzieli Wawer na:

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Wawrze?

Powierzchnia dzielnicy wynosi 79,7 km², a liczba mieszkańców 78 244 (01.2020). Pod względem powierzchni jest to największa dzielnica w Warszawie. Gęstość zaludnienia jest niewielka – to zaledwie 982 osób/km² - mniej nawet niż na Białołęce. Odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym wynosi 18,7%, produkcyjnym 62,2%, a w poprodukcyjnym 19,1%. W Wawrze występuje dodatnie saldo migracji w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Wyższe saldo migracji ma tylko Wilanów i Białołęką. Z tego wynika, że na Wawrze zamieszkuje coraz więcej ludzi.

Pod względem poziomu bezrobocia wśród mieszkańców, Wawer znajduje się na 9 miejscu w Rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia stworzonym przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Mieszkańcy Wawra często dojeżdżają do pracy do innych części Warszawy.

Wisła, Wał Miedzeszyński

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Wawer jest dobrym wyborem dla osób, które preferują aktywność na świeżym powietrzu i lubią obcować z naturą. Ze względu na spokój i liczne place zabaw to także dobre miejsce do wychowywania dzieci. Dostęp do opieki medycznej i placówek szkolnych również jest zadowalający w tej części miasta.

Jeżeli chodzi o studentów, na pewno wynajęcie mieszkania w Wawrze jest tańsze niż w pozostałych częściach Warszawy. Minusem może być długi dojazd do centrum i na uczelnię, dlatego niewielu studentów decyduje się na mieszkanie w tej części Warszawy. Wawer dla seniorów oznacza ciszę, spokój, zajęcia w ośrodku kultury oraz dobry dostęp do opieki medycznej, więc nie dziwi, że wiele osób starszych decyduje się na zamieszkanie tutaj.

Jak się mieszka w Wawrze? Styl życia

W Wawrze można odpocząć od miejskiego zgiełku. Odnajdą się tutaj amatorzy ciszy i spokoju. Miłośnicy natury i aktywności na świeżym powietrzu nie mają powodów do narzekania ze względu na liczne tereny zielone, które sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze, joggingowi, a nawet wędkarstwu. Osoby chcące prowadzić wielkomiejski styl życia mogą być zawiedzone. Brakuje tutaj licznych barów czy klubów, a dojazd do centrum w godzinach wieczornych/nocnych jest utrudniony. W Wawrze żyje się dobrze ze względu na brak kolejek do punktów usługowych i względne bezpieczeństwo.

Planowany rozwój w Wawrze

W dzielnicy Wawer planowana jest budowa tężni solankowej w Aninie i Marysinie. W planie znajduje się także pumptrack rowerowy w Nadwiślu przy ul. Skalnicowej. Trwa projektowanie modernizacji bazaru w Falenicy. W Marysinie i Falenicy mają powstać nowe budynki komunalne - 3 bloki dla 180 rodzin.

Wawer - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W Wawrze warte odwiedzenia są przede wszystkim tereny zielone. Z pewnością numerem jeden wśród mieszkańców jest Mazowiecki Park Krajobrazowy z licznymi ścieżkami edukacyjnymi. Warto również skorzystać z trasy rowerowej MTB (niebieski szlak) oraz ścieżki rowerowej do Stadionu Narodowego. Popularnością wśród lokatorów Wawra cieszą się również Plaża Romantyczna i Jezioro Torfy. Miłośnicy mocnych wrażeń także znajdą coś dla siebie – w Otwocku znajduje się opuszczony szpital psychiatryczny Zofiówka. Ciekawą atrakcją jest również Barek Myśliwego w Lesie w Wesołej oraz kino-kawiarnia na opuszczonej stacji kolejowej.

Oprócz tego, warto zobaczyć inne zabytki, takie jak:

 • dawna stacja kolejki wąskotorowej Jabłonna-Karczew,
 • Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej,
 • niezwykły pomnik Jana Pawła II,
 • pomnik Janusza Korczaka,
 • Góra Lotnika – najwyższe wzniesienie w Wawrze,
 • Pałacyk i Park "Mon Plaisir" przy ul. Waltera,
 • neogotycki kościół w Zerzeniu,
 • secesyjna hala dawnej fabryki Szpotańskiego (Międzylesie).


Kościół Matki Bożej Królowej Polski, Wawer

Czy Wawer to bezpieczna dzielnica?

Wedle raportu Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Wawra opracowanego przez Wydział Badań i Analiz Centrum Komunikacji Społecznej Urząd m.st. Warszawy 75% mieszkańców Wawra czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy. W porównaniu z całą Warszawą jest to wartość zbliżona do przeciętnej (Warszawa – 81%). Według lokatorów jedną z dziesięciu zalet Wawra jest brak awantur. Co nie zmienia faktu, że w niektórych częściach dzielnicy warto poprawić pewne aspekty, o których poniżej, aby poczucie bezpieczeństwa było jeszcze wyższe.

Za najniebezpieczniejsze miejsce uznaje się ul. Mrówczą, skrzyżowania z ul. Zwoleńską (rondo) oraz z Cylichowską i Klimatyczną. Niebezpiecznie jest również przy ul. Lokalnej w Falenicy i na ul. Kaczeńca ze względu na regularne przekraczanie prędkości przez kierowców. Na stacji PKP Wawer brakuje przejścia dla pieszych, co również zmniejsza poczucie bezpieczeństwa na jezdni.

Straż Miejska prowadzi najwięcej interwencji w okolicach blokowisk w obrębie Marysina. Dochodzi tam do częstych przypadków dewastacji i spożywania alkoholu. Jeśli chodzi o kradzieże i włamania, to najczęściej mają one miejsce w domach jednorodzinnych w Aninie.

Wawer - oferta dla dzieci

Na Wawrze nie ma wielu atrakcji dla dzieci. Gdzieniegdzie znajdują się place zabaw, a poza nimi można skorzystać ze ścieżek rowerowych oraz oferty Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Place zabaw dla dzieci:

 • sala zabaw Radosne urwisy (ul. Kajki 69) – zajęcia dla dzieci oraz możliwość wynajęcia sali na urodziny;
 • Pluszakolandia (Trakt Lubelski 237C/1) – atrakcje dla dzieci: wesołe zoo, pluszowa kolejka, wodne atrakcje, mini farma, kącik animatorów. Istnieje możliwość zorganizowania urodzin dla dzieci;
 • Labibu (ul. Szpotańskiego 4) to sala zabaw dla najmłodszych. W środku znajduje się labirynt, zjeżdżalnia, basen z piłkami, interaktywna podłoga edukacyjna oraz multimedialne monitory z grami.

Jakie inne atrakcje przewidziano dla dzieci - i nie tylko w dzielnicy Wawer? Sprawdź: Wawer - co warto zobaczyć

Przykładowe kawiarnie z ofertą dla dzieci:

 • Kura Domowa (ul. Zwoleńska 81) to kawiarnia i restauracja w jednym. W środku wydzielono salę zabaw, letni ogródek ze zjeżdżalnią, huśtawkami i hamakami. Minusem jest brak bezpiecznego miejsca dla leżakujących i raczkujących dzieci. Dostępne są również krzesełka dla niemowląt oraz menu dla dzieci;
 • Capri Ristorante Pizzeria&Cafe (ul. Żegańska 21/23) oferuje menu dla dzieci oraz kącik zabaw;
 • Kawa i Chilli (ul.  Żegańska 21/23) serwuje menu dla najmłodszych. W kawiarni znajduje się dużo miejsca na wózki. Niestety nie ma tutaj typowych atrakcji dla dzieci, ale w sezonie letnim otwierany jest ogródek, gdzie najmłodsi mogą się bawić;
 • Restauracja Radość na talerzu (ul. Patriotów 193) - w restauracji znajduje się dobrze wyposażona salka zabaw dla dzieci, nie ma natomiast specjalnego menu dla najmłodszych.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

2. Komunikacja na Wawrze 

Ile trwa dojazd z Wawra do centrum?

Wawer ma dobre połączenie z centrum ze względu na Szybką Kolej Miejską. W 30 minut dojedzie się do Warszawy Śródmieścia. Problemy pojawiają się zimową porą, kiedy pociągi są przepełnione i ciężko wejść do środka. Niekiedy SKM spóźnia się ze względu na awarię, a  często nie ma innej możliwości, aby dostać się do centrum. Na tej trasie funkcjonują również pociągi Kolei Mazowieckich. Przez dzielnicę przechodzi linia kolejowa w kierunku Otwocka i Celestynowa. Pociągi zatrzymują się ona na stacjach: Gocławek, Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica. Jeżeli chodzi o dojazd samochodem, jest on nieco dłuższy (ok. 50 min).

Korek w godzinach szczytu pojawia się już na Moście Siekierkowskim, a później jeszcze na Dolinie Służewieckiej. Podobnie jest na Trasie Łazienkowskiej i Moście Poniatowskiego. W weekendy i poza godzinami szczytu dojazd jest komfortowy. Sensowy wydaje się dojazd rowerem albo motocyklem – na Moście Łazienkowskim można jechać od niedawna buspasem.

Rondo Patriotów w Radości

Tramwaje w Wawrze

Obecnie na terenie Wawra nie istnieje żadna linia tramwajowa. Na osiedlu Gocław planuje się budowę zajezdni tramwajowej, którą od opisywanej tu dzielnicy będzie dzielić tylko Trasa Siekierkowska. Mimo że na sam Wawer tramwaj nie dojedzie, pojawiły się plany, aby usprawnić komunikację miejską na tyle, żeby także mieszkańcy tej dzielnicy mogli skorzystać z tramwaju.

Autobusy w Wawrze

Do Wawra dojedzie się następującymi autobusami:

 • Linia 146 (Dw. Wschodni-Falenica),
 • Linia 147 (Dw. Wschodni-Stara Miłosna)
 • Linia 502 (Metro Politechnika-Stara Miłosna),
 • Linia 521 (Falenica-Szczęśliwice),
 • Linia 219 (Gocław-PKP Radość),
 • Linia 704 (PKP Halinów -Wiatraczna),
 • Linia 720 (Wiatraczna-Rzakta),
 • Linia 730 (Brzeziny-Wiatraczna).

Autobusy nocne w Wawrze:

 • N21 (Stara Miłosna-Dworzec Centralny),
 • N22 (Aleksandrów-Dworzec Centralny),
 • N25 (Międzylesie-Dworzec Centralny),
 • N71 (Wola Grzybowska-Dworzec Centralny).

Metro w Wawrze

W Wawer, póki co, nie prowadzi żadna linia metra i nie ma takich planów. Najbliższe stacja to np. Wierzbno, Racławicka czy Politechnika po lewej stronie Wisły.

Dworce i zajezdnie w Wawrze

Pętla autobusowa w Falenicy została odremontowana – wymieniono nawierzchnię oraz postawiono nowe wiaty. PKP Wawer to pierwsza stacja na linii w kierunku Warszawa Śródmieście.

Wawer – ścieżki rowerowe

 • szlak niebieski – to 22 km jazdy dla profesjonalnych użytkowników rowerów górskich. Trasa zaczyna się koło karczmy Sielanka w Aninie, następnie biegnie przez ul. Poprzeczną, a kończy się przy PKP Falenica. Na tej trasie organizowane są mistrzostwa MTB dla rowerzystów terenowych;
 • szlak żółty – idealna trasa dla najmłodszych licząca sobie 6 km. Przebiega przez Las Sobieskiego. Zaczyna się w Aninie (róg Kajki) i prowadzi przez Wiśniową Górę, Międzylesie, Zbójną Górę, Radość, Aleksandrów, aż do Falenicy;
 • szlak czerwony – to 8-kilometrowa trasa od ul. Kościuszkowców, przez Las Sobieskiego, ul. Bolesława Czecha, aż do Al. Dzieci Polskich;
 • szlak zielony - zaczyna się w Międzylesiu przy ul. Pożarskiego, biegnie Traktem Napoleońskim, a kończy się w Falenicy przy ul. Przełęczy. Cała trasa liczy sobie 8 km i jest łatwa nawet dla osób, które jeżdżą na rowerze tylko od czasu do czasu.

W Wawrze znajduje się stosunkowo mało stacji Verturilo. Rowery można wypożyczyć ze stacji PKN ORLEN przy ul. Wydawniczej i na pętli Gocławek.

Główne ulice w Wawrze

Jedną z głównych ulic jest Patriotów. Wzdłuż niej położone są aż 4 stacje kolejowe: Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica. Przez Wawer przebiega również droga krajowa nr 2.

Planowane duże inwestycje

Do 2021 r. planuje się oddanie do użytku linia tramwajowa na Gocławiu, która zarazem będzie znajdować się bliżej granic Wawra. Ma ona powstać obok węzła Trasy Siekierkowskiej i ul. Bora-Komorowskiego, aby rozwiązać wiele problemów z komunikacją, z którymi borykają się mieszkańcy. W dzielnicy Wawer budowana jest także Południowa Obwodnica Warszawy. Istotnym tematem było otwarcie wiaduktu przy ul. Żołnierskiej nad ul. Strażacką. Dzięki temu korki na ul. Żołnierskiej znacznie się zmniejszyły.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska w Wawrze nie jest dobrze rozwinięta i z pewnością wiele aspektów należy poprawić. Plusem jest Szybka Kolej Miejska, dzięki której w ciągu pół godziny można dostać się do centrum. Poza tym do dzielnicy Wawer prowadzą tylko autobusy, które stoją w korkach i jeżdżą znacznie wolniej niż np. tramwaje. Metro w Wawrze nie jest planowane. Jedyną szansą jest tramwaj na Gocławiu z korzystnym dojazdem z Wawra. Ze względu na powyższe niedociągnięcia opinia redakcji jest negatywna.

pkp wawerStacja Kolejowa PKP Wawer

3. Edukacja w dzielnicy Wawer

Żłobki i przedszkola w Wawrze

W Wawrze znajduje się 9 przedszkoli publicznych (w tym jedno integracyjne) oraz 34 przedszkola prywatne. W tych pierwszych jest mniej miejsc niż chętnych, dlatego powstają placówki prywatne. Przedszkola w Wawrze są bardzo przeciążone, także rodzice, którzy chcą zapewnić dziecku miejsce w placówce publicznej, powinni zapisać ucznia z minimum rocznym wyprzedzeniem. W Wawrze znajduje się 6 żłobków publicznych i 4 prywatne.

Szkoły podstawowe w Wawrze

W Wawrze funkcjonują 23 publiczne szkoły podstawowe i 9 niepublicznych. Nie są one przeciążone, także nie ma problemów z zapisem dzieci do szkoły. Wawerskie podstawówki starają się zapewnić wysoki poziom kształcenia i oferują wiele zajęć pozalekcyjnych. W kilku szkołach działają oddziały sportowe, gdzie można skorzystać z lekcji lekkoatletyki, koszyków, piłki nożnej. Problemem w wawerskich szkołach wydaje się poziom bezpieczeństwa. Liczba wypadków w szkołach jest wyższa niż w innych dzielnicach według Urzędu Miasta Warszawa.

Licea i technika w Wawrze

W Wawrze znajduje się 5 liceów ogólnokształcących, w tym 2 publiczne. Na terenie Wawra brakuje szkół zawodowych i techników.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Aninie

Ocena redakcji

Poziom szkół w Wawrze jest zróżnicowany. Problemem jest nierównomierne rozłożenie sieci placówek, gdzie w jednej jest nadwyżka dzieci, a w innej niedobór. Na pewno niekorzystna wydaje się także infrastruktura drogowa wokół szkół, czyli brakuje miejsc parkingowych, odpowiedniego oświetlenia czy spowalniaczy. Często boiska szkolne są zamykane i dostęp do nich jest utrudniony poza lekcjami. Według portalu Perspektywy najlepszym liceum pod względem poziomu nauki  jest "Żagle" LO Stowarzyszenia Sternik.

Warto także podkreślić, że na terenie Wawra powstało wiele programów edukacyjnych. Większość szkół realizuje projekt Warszawski system wspierania ucznia uzdolnionego. Ważnym elementem było uzyskanie certyfikatu WARS i SAWA, przyznawanego przez Prezydenta m.st. Warszawy dla szkół realizujących powyższy program.

Ponadto dzieci mogą korzystać z takich projektów edukacyjnych, jak: Wiem, co jem, Profilaktyka medyczna, Stop cyberprzemocy, Kulturalny kibic, Bezpieczna Szkoła itp. Pod tym względem dzielnica zasługuje na uznanie. Ocena redakcji jest neutralna. Z pewnością należy poprawić jakość dróg, bezpieczeństwo w szkole i zwiększyć ilość przedszkoli, ale dużym plusem są zajęcia dodatkowe i programy edukacyjne realizowane dla dzieci z wawerskich szkół.

4. Jak się mieszka w Wawrze? Parki i rekreacja w dzielnicy

 • Mazowiecki Park Krajobrazowy powstał, aby ochronić lasy i cenne obszary po prawej stronie Wisły. W parku nie brakuje ścieżek dydaktycznych np. szlak Łabędzi, Wśród Borów, Soplicowo, Łącznik czy szlak Wsi Mazowieckich. Jest to chętnie odwiedzamy obszar przez mieszkańców Wawra.
 • Oczko wodne w Lesie Sobieskiego (ul. Korkowa 170A) trafi w gusta małych dzieci oraz miłośników spacerów. Na miejscu znajduje się altanka, gdzie można odpocząć i coś zjeść.
 • Jezioro Morskie Oko (ul. Złotej Jesieni) znajduje się na otwartej polanie w okolicach lasu. Staw otoczony jest piaszczystą plażą i ławeczkami. To popularne miejsce wśród wędkarzy, ale dobre także dla całej rodziny na weekendowy odpoczynek.
 • Jezioro Torfy (ul. Zagórzańska) kiedyś było miejscem wyrobu torfu. Dziś jest doskonałą przestrzenią, aby spędzić czas. Warto udać się do wiaty, gdzie można podziwiać ładny widok na okolicę.
 • Plaża Romantyczna (ul. Rychnowska) jest czysta, piaszczysta, ale także mała. Cały czas się rozwija, a ostatnio pojawił się tu statek dla zabaw dla dzieci oraz leżaki. Z Plaży Romantycznej można przepłynąć promem do Wilanowa.

Nie ulega wątpliwości, że Wawer jest „zieloną dzielnicą” i niemal każdy ma łatwy dostęp do parku czy lasu.

Na terenie Wawra znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, gdzie można skorzystać z pływalni, lodowiska, zapisać się na zajęcia fitness czy na siłownię. W ramach usług istnieje możliwość rezerwacji boiska do squasha. W ośrodku znajduje się także strefa relaksu, która wyposażona jest w dwie sauny suche, jacuzzi, hydromasaże, natryski, a nawet „kubeł zimnej wody”. Dostępne są również zajęcia z instruktorem z nauki i doskonalenia pływania, aqua aerobiku oraz nauki pływania dla niemowląt.

W Wawrze nie brakuje siłowni oraz miejsc, gdzie można ćwiczyć jogę czy zumbę. Niektóre placówki oferują darmowe zajęcia wprowadzające. Poza samą siłownią dostępne są zajęcia z TBC, ABT, pilatesu, ćwiczeń na płaski brzuch czy rozciągania. W Wawrze można skorzystać także z siłowni plenerowych. Nowy i różnorodny sprzęt zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Siłownie plenerowe często ulokowane są blisko parków, ale i na osiedlach.

W Wawrze znajduje się boisko do koszykówki (ul. Patriotów 90). Z kolei dla dzieci dostępny jest Klub Sportowy L.A.S, gdzie można skorzystać np. z zajęć z tenisa stołowego czy piłki nożnej.

Z kolei obiekt sportowy Syrenka to rozbudowana placówka sportowa z boiskiem do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki, badmintona. Na terenie obiektu znajduje się także czterotorowa bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoków w dal, ścieżka zdrowia, skatepark, siłownia plenerowa, stoły do ping-ponga, stoły do gry w szachy, Warcaby czy Chińczyka oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Warto skorzystać także z Akadami Piłkarska Miłość.

plaża romantycznaPlaża Romantyczna

5. Gastronomia i kultura

W Wawrze nie można narzekać na brak różnorodnych restauracji w całym przedziale cenowym. Kultowym miejscem jest Pizza z Radości, która oferuje również dostawę do domu. Na pewno warto odwiedzić restaurację Sakaba (ul. Patriotów 77), gdzie serwują kuchnię japońską. Warta polecenia jest także Kawa i Chilli (ul. Żegańska 21/23), która serwuje dania meksykańskie, a przy okazji jest przyjazna dla psów. W restauracji La Iberica (ul. Płowiecka 35) można skosztować owoców morza i dań hiszpańskich. Cafe Peron (ul. Patriotów 303) serwuje przekąski.

W Wawrze nie brakuje także cukierni (np. Cukiernia Meryk, Cukiernia Andrzej Kozak) czy barów orientalnych (np. Sajgon). Miłośnicy pierogów powinni udać się na ul. Panny Wodnej 46/48 do Baru Pierogarnia. W Aninie, w filii Wawerskiego Centrum Kultury mieści się 20-osobowe Kino za Rogiem (ul. Poprzeczna 13). W repertuarze widnieją niszowe i ambitne filmy fabularne, dokumentalne i animowane.

W Wawrze można wybrać się jeszcze do Kinokawiarni Stacja Falenica (budynek dworca PKP Falenica). Jest to ciekawe miejsce, ponieważ sala kinowa znajduje się w dawnej hali biletowej dworca. Zamiast foteli kinowych są stoliki i wygodne krzesła. Tuż obok znajduje się kawiarnia serwująca przekąski, kawę, herbatę i inne. Z kolei latem w Wawerskiej Plaży Romantycznej działa kino plenerowe. Co tydzień wyświetlane są największe hity kinowe. W Klubie Kultury „Marysin” znajduje się teatr dla dzieci. W Wawrze nie ma teatrów – najbliższy to Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie na Wilanowie.

Na terenie Wawra znajduje się Biblioteka Publiczna posiadająca bogate zbiory zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W bibliotece można wypożyczyć książki, audiobooki, filmy, gry planszowe, czasopisma oraz regionalne książki o dzielnicy Wawer. Nie brakuje nowości oraz projektów, których celem jest propagowanie kultury, historii, czytelnictwa i ekologii. Przykładowe realizacje: Poczytaj mi Wisło, Odjazdowy Bibliotekarz, Wawerski komiks historyczny, Skarby letniska.

Wawerskie Centrum Kultury organizuje m.in. warsztaty, koncerty, spotkania autorskie oraz przedstawienia dla najmłodszych. Przykładowo w Aninie można skorzystać z pracowni fotograficznej, plastyki sensorycznej, zajęć z ceramiki czy nauki gry na instrumentach.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Wawer boryka się z zanieczyszczonym powietrzem, mimo że dzielnica nazywana jest „zielonymi płucami” Warszawy. Domowe piece i paliwo do nich nadal nie są regulowane. Często wybierana jest tania, nie ekologiczna podpałka, która szkodzi środowisku. Zabronione jest jedynie palenie śmieci. Problem ten jest głównie zimą, kiedy mieszkańcy jednorodzinnych domków palą w piecu w celach grzewczych.

Laboratorium MPWiK codziennie kontroluje parametry wody, które muszą być zgodne z restrykcyjnymi normami krajowym i europejskimi. Uzdatniona woda kontrolowania jest również podczas tłoczenia do sieci miejskiej oraz na etapie dystrybucji. W dzielnicy Wawer woda jest smaczna, bezpieczna i nadaje się do picia bez gotowania. Należy jednak pamiętać, że stare, brudne rury w blokach mogą uniemożliwić korzystanie z czystej wody. Za utrzymanie instalacji wewnętrznej odpowiedzialni są administratorzy budynku.

W Wawrze znajdują się Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Kardiologiczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Międzyleski Szpital Specjalistyczny. Przychodnia SZPZLO Warszawa-Wawer również cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców. W Wawrze nie brakuje specjalistów od chorób dziecięcych, a seniorzy nie muszą stać długo w kolejkach do lekarza.

W Wawrze funkcjonują apteki całodobowe czynne przez cały tydzień np. Apteka Dr. Max, Namex 24h. Ponadto w tej części Warszawy sieć aptek jest rozbudowana. Zdecydowanym plusem jest brak kolejek i wystarczająca ilość specjalistów.

centrum zdrowia dziecka w MiędzylesiuCentrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu

7. Wawer: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Wawra w Międzylesiu znajduje się Centrum Handlowe Ferio, gdzie mieszczą się m.in. siłownia i duży supermarket. W Wawrze można zrobić zakupy w kilku większych supermarketach: Tesco, Biedronka czy Społem. W Międzylesiu na bazarku Smaczny Targ można zakupić świeże produkty – naturalne pieczywo, ekologiczne jajka, wędliny, dania kuchni orientalnej, wegańskiej czy bezglutenowej. W tym miejscu latem odbywają się zajęcia dla dzieci, a dorośli mogą skorzystać z koców plażowych. Do końca 2018 r. targowisko ma zostać przebudowane.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie jest bazar przy Walcowniczej, na którym dni targowe odbywają się głównie w soboty. Tutaj także można zakupić świeże i ekologiczne produkty od rolnika. Na terenie Wawra znajduje się wiele salonów piękności, kosmetyczek i fryzjerów. Usługi są bardzo zróżnicowane pod względem cen i jakości. Nie brakuje także solariów i fryzjerów męskich.

Centrum Handlowe Ferio, Wawer

8. Wady i zalety mieszkania w Wawrze

Plusy:

 • duża ilość terenów zielonych,
 • spokój i cisza,
 • niska zabudowa,
 • brak tłoku.

Minusy:

 • słaba komunikacja miejska – rzadkie połączenia z innymi częściami Warszawy,
 • nierówne zaniedbane chodniki,
 • brak specjalnych atrakcji,
 • daleko od centrum.

W Wawrze należałoby poprawić przede wszystkim komunikacją miejską, głównie połączenia  z innymi częściami Warszawy. Przyszli mieszkańcy mogą być zawiedzeni małą ilością ścieżek rowerowych oraz z nierównych chodników. Na pewno plusem tej dzielnicy są liczne tereny zielone, gdzie można odpocząć i pobyć na łonie natury. Mieszkańcy chwalą sobie niską zabudowę oraz spokój i liczne możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu.

Na pochwałę zasługuje obecność Instytutu Kardiologii i brak kolejek do lekarzy. Z drugiej strony problemy z dostaniem się do placówek szkolnych i ich mała ilość to kolejna bolączka mieszkańców.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Międzylesiu

Czy Wawer jest przyjazny dla zwierząt?

W Wawrze znajduje się dużo terenów zielonych i lasów, gdzie zwierzęta mogą spacerować i biegać. Ponadto, wraz ze swoim pupilem można udać się do restauracji Kura Domowa (ul. Zwoleńska 81) oraz Kawa i Chilli (ul. Żegańska 21/23), które są przyjazne dla zwierząt tj. serwują menu dla czworonogów i/lub akceptują obecność zwierzaka. W Wawrze znajduje się 12 przychodni weterynaryjnych, w tym 3 czynne przez całą dobę.

9. O tym się mówi

Ważnym tematem w dzielnicy Wawer jest zapewnienie transportu i opieki dla dzieci niepełnosprawnych. Dzielnica może pochwalić się największą ilością ośrodków pomocy przypadającą na mieszkańca. Warto wiedzieć, że mieszkańcy Wawra mogą złożyć wniosek o dotację na modernizację pieców węglowych, nawet do 75%. Dofinansowanie obejmuje likwidację kotła, pieca, kominka na paliwo stałe, instalację kotła gazowego lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Można również uzyskać 40% dotacji na instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii np. kolektory słoneczne. Temat jest co roku podejmowany, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ smog w Wawrze przeszkadza mieszkańcom i negatywnie wpływa na środowisko.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: